solicitari solicitari solicitari.........

solicitari solicitari solicitari.........

Mesajde andreea_muntean » 13 Oct 2008, 15:58

HEELLPPP , HEELLPPP!!!!

E plin didacticul de acest gen de subiecte!!!! Ma intreb ,unde s-au specializat aceste cadre?? Cum puteti lucra dupa planificarea altora??Pe cuvant daca pot intelege?? Nu e mai simplu sa CITITI noul curriculum ???
Ati vazut rezultatele PIRS?? De aceea ne clasam acolo unde ne clasam!!!!!

Fratilor , incotrooooooo??????
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde nikostoica » 14 Oct 2008, 20:36

si eu ma numar printre cele care au cerut ajutor in diverse situatii .Nu consider ca e denigrator sa recunosti cand nu stii sau cand ai nevoie de inca o parere.
Eu una sunt in primul an ca si educatoare si desi stau destul de bine cu partea teoretica nu prea ma descurc la practic.Iar cu cititul din curriculum si scrisori metodice..... :roll: .....asta o sa fie valabila in ziua cand limba romana va fi pe intelesul tuturor.-Mai ale partea asta de legislatie.....
Ca e tot aceeasi MARIE dar ca acu e Merrian...sau orice alta denumire care nu prea se aplica limbii romane in mod curent ...
De ce trebuie sa se faca aceste Curricule(* programa era mai simplu) cu un limbaj atat de complicat?
Nu spun ca nu il inteleg dar cred ca toti avem si alte probleme nu doar sa stam sa buchisim toata ziua la nazbatiile ministerului.Pe mine una ma cam ia durerea de cap dupa o zi de munca la gradi,probleme cu pushtiul propriu,plus treburile casnice si problemele de zi cu zi....
Nu ii mai blama pe cei care cer ajutorul....
Decat un prost fudul mai bine un destept nesigur!
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05

Mesajde szabolivia26 » 14 Oct 2008, 21:20

f.bine spui nicostoica eu mai stiu o zicala"Daca nu e si fudul parca nu e prost destul"
szabolivia26
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Oct 2008, 15:15

Mesajde andreea_muntean » 14 Oct 2008, 21:22

nikostoica scrie:si eu ma numar printre cele care au cerut ajutor in diverse situatii .Nu consider ca e denigrator sa recunosti cand nu stii sau cand ai nevoie de inca o parere.
Eu una sunt in primul an ca si educatoare si desi stau destul de bine cu partea teoretica nu prea ma descurc la practic.Iar cu cititul din curriculum si scrisori metodice..... :roll: .....asta o sa fie valabila in ziua cand limba romana va fi pe intelesul tuturor.-Mai ale partea asta de legislatie.....
Ca e tot aceeasi MARIE dar ca acu e Merrian...sau orice alta denumire care nu prea se aplica limbii romane in mod curent ...
De ce trebuie sa se faca aceste Curricule(* programa era mai simplu) cu un limbaj atat de complicat?
Nu spun ca nu il inteleg dar cred ca toti avem si alte probleme nu doar sa stam sa buchisim toata ziua la nazbatiile ministerului.Pe mine una ma cam ia durerea de cap dupa o zi de munca la gradi,probleme cu pushtiul propriu,plus treburile casnice si problemele de zi cu zi....
Nu ii mai blama pe cei care cer ajutorul....
Decat un prost fudul mai bine un destept nesigur!


Sa soliciti un sfat , o parere despre ceva anume....este cu totul altceva....dar sa ceri planificari gata facute ...."pica para malaiata , in gura lui natafleata....!!!!! Asta se numeste deja PROSTIE .... Sa stii ( permite-mi sa folosesc tutuitul , din moment ce tu singura ti-ai atribuit aceasta) ca eu , de exemplu , cresc doi copii , deci nu e o scuza faptul ca nu citesti noul curriculum . Si , inca ceva , acest nou curriculum nu contine decat 6 teme mari si late care trebuie studiate cu atentie ...ca exista neconcordante , sau lucruri dubioase ....asta este ....nu cred ca solutia e HEEELLPPP , PLANIFICARE PT GRUPA MARE (adica , fraierelor care ati citit porcaria aia de curriculum si v-ati mai si facut planificarea , dati-mi si mie un exemplar !!!)

P.S.: Cred ca cele care solicita " mura-n gura" , stau prost nu doar la capitolul informare , ci si la capitol STIMA DE SINE!!! ...................
Si inca o data am scos la iveala o mare calitate ......SINCERITATEA ... :roll:
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde nora45o » 14 Oct 2008, 21:47

N-am uitat nici o clipa ca, desi terminasem liceul pedagogic cu a doua medie-9,75- si eram doxa de teorie, nu intelegeam mai nimic din ce presupune o planificare. Prin urmare, tinere colege, nu aveti nici un motiv sa va simtiti stanjenite copiind un document pe care, oricum, nu ati fi stiut sa-l elaborati singure. Nu lipsa de experienta ar trebui condamnata, ci suficienta cu aspect de inalta competenta profesionala.
nora45o
 
Mesaje: 35
Membru din: 10 Dec 2007, 20:37

Mesajde felixmunteanu » 15 Oct 2008, 14:44

Părerea mea este că şcoala nu ne pregăteşte aproape deloc cum să fim dascăli. Am învăţat toate metodicile, am făcut şi practică, dar au rămas multe pe care le-am învăţat din mers. De pildă, nu ne-a învăţat nimeni cum se face efectiv o planificare, cum se scrie un memoriu de activitate, unde trebuie să apelezi în cazul unui transfer sau în alte situaţii.
E clar că putem cere ajutorul, dar s-a ajuns prea departe cu a lua totul de-a gata. Eu, personal, când am intrat în învăţământ nu eram foarte departe de absolventele de azi, dar am încercat să învăţ din jurul meu. Apelam la colegele de la clasele paralele şi alcătuiam împreună planificarea. Asta o dată, de două ori până am învăţat, apoi lucram singură şi mă bucuram că reuşesc. Acum mă descurc foarte bine. Cu toate acestea deschid rubrica materiale, caut planificări din care mă inspir sau le compar cu ale mele, dar, oricât de bun ar fi un material, tu, ca dascăl, nu poţi să-l copiezi fără să-l treci prin filiera personală. Nu e ruşine să recunoşti că ai nevoie de ajutor, dar strigătele astea de AJUTOOOOOOR nu fac impresie bună. Aici e problema stimei de sine de care se vorbeşte mai sus. Nu fudulie, stimă de sine.
Citeam aici, cândva, cum cineva se revolta că nu i-a fost apreciată lecţia la inspecţie cu toate că a luat planul de pe didactic de la o doamnă care îl folosise la gradul I şi luase 10. E ca şi cum am vrea toate să purtăm pantoful Cenuşăresei. Încălţăm ce ni se potriveşte nu doar ce ne place.

Revenind la ideea iniţială, m-am bucurat zilele trecute când profesoara mea de la facultate a început cursul de educarea limbajului prezentându-ne un ghid pentru tinerele cadre didactice, ghid la care lucrează şi pe care îl dedică tuturor celor care de-a lungul anilor au învăţat toate aceste lucruri din mers.
Sunt multe de învăţat în ţara asta....
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde nikostoica » 15 Oct 2008, 19:52

app cu luatul de-a gata....eu am luat ceva planificari in vara aceasta ca sa invat pt examenul de titularizare....nu am mai lucrat pana acum ca educatoare si nu aveam de unde sa stiu cum se face si ce se scrie in ea...am gasit mai multe din care am selectat ceea ce am considerat eu a fi util si relevant.
Nu gasesc nici o rusine in asta.
Acum ma orientez si eu si dupa curriculum asta si dupa ce pareri mai au colegele mele si dupa ceea ce mai gasesc aici...dar in final fac totul asa cum consider eu ca stiu sa fac ...
Sanatate multa va doresc si multa putere de munca!
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05

Mesajde felixmunteanu » 15 Oct 2008, 20:01

Exact asta am spus şi eu: consulţi, compari, selectezi şi faci ce ţi se potriveşte. Numai aşa poţi învăţa să faci singură. Copiind totul fără să treci prin propriul filtru nu te ajută să te descurci singură niciodată.
Din păcate nu toată lumea procedează aşa.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde andreea_muntean » 16 Oct 2008, 19:59

felixmunteanu scrie:Din păcate nu toată lumea procedează aşa.



Din pacate , nu doar se "fura" planificari , se cumpara lucrari de grad , mai nou citesc pe didactic ca putem cumpara fituici......
Nue o rusine sa ceri ajutorul , evident , dar aceste HEEEELP-uri , nu fac altceva decat sa spuna multe despre dvs , cele care , se pare ca NU STITI sa cereti ajutorul....Cred ca putine sunt persoanele care pot spune ca aceste lucruri au fost invatate din liceu , dar , straduiti-va putin si veti vedea dca lucrurile nu sunt chiar asa complicate .
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori