Simpozion “Importanta prezentarilor Power Point in predare”

Sectiune dedicata evenimentelor scolare, stiri de interes pentru educatori

Simpozion “Importanta prezentarilor Power Point in predare”

Mesajde maria_oniga » 04 Oct 2010, 23:07

Felicit din toata inima echipa care a organizat simpozionul cu tema “Importanta prezentarilor Power Point in predare” impreuna cu d-na Stanaringa Carmen, coordonatoarea proiectului, pentru seriozitatea si calitatea de exceptie a mapelor trimise participantilor, chiar daca cu oarecare intarziere. Am participat la acest simpozion datorita atractivitatii temei, stiind totusi ca nu are nici o “valoare” in vreo “dosariada”, nefiind inclus in calendarul MECTS. O scoala necunoscuta, valoare nerecunoscuta, dar niste oameni exemplari. In timp ce scoli de prestigiu au proiecte (simpozioane, concursuri etc.) aprobate de MECTS si, desi taxate si suprataxate, isi permit sa trimita in bataie de joc cate o diploma de participare (poate se stiu dinainte cei care trebuie sa fie premiati!) care, si aceea, ajunge la destinatie sifonata. Nu mai adaug munca si asteptarile copiilor. Si-atunci, ma intreb firesc: care sunt criteriile dupa care MECTS face selectia? Solicita oare un feed-back pentru a reactualiza calendarul activitatilor pe temeiul calitatii? Vreo dovada a unei editii precedente? Ca proiecte si promisiuni…
In topicul “Cum procedam daca vrem sa postam aici un anunt?” administratorii ne informeaza ca se pot atasa si clasamentele unor concursuri, din partea unor organizatori mi s-a spus insa ca li s-a refuzat postarea clasamentului. Oare? Sau o fi avand ceva de ascuns?! As solicita administratorilor sa faca posibila si postarea clasamentului si chiar a lucrarilor premiate (macar primele 3) intr-o sectiune disponibila astfel incat sa avem acces printr-un link la acestea. Eventual sa fie “vizibile” o perioada limitata de timp, apoi sa sa stearga. Cum altfel putem sa ne autoevaluam (noi sau elevii) fara repere? Si ce alte repere mai bune decat chiar premiantii?
Inca o data felicitari echipei d-nei Stanaringa Carmen si succes la editia urmatoare! Chiar si fara un loc in calendarul MECTS!
N-am dorit ca, acuzând, sa umbresc pe cineva, am vrut doar sa evidentiez si mai mult lumina.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Re: Simpozion “Importanta prezentarilor Power Point in predare”

Mesajde emil » 05 Oct 2010, 20:56

Buna ziua/seara
Nu inteleg pe cine acuzati? Ati avut probleme pe didactic.ro? Vi s-a refuzat publicarea informatiilor despre manifestarea dvs? Va rog sa dati date mai concrete pentru ca sa va pot da un raspuns.

Multumesc
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Simpozion “Importanta prezentarilor Power Point in predare”

Mesajde maria_oniga » 05 Oct 2010, 21:47

Nu acuz pe nimeni. Din condescendenţă. M-am referit la organizatorii de simpozioane, proiecte şi concursuri, dorind să marchez diferenţa dintre ele. De la inacceptabil la strălucitor. Pe scurt: sunt astfel de acţiuni organizate cu aprobarea MECTS care trebuie sa dispară din CAEN, precum sunt altele care ar onora orice for naţional, deşi nu poartă nici un “blazon”.
Un aviz poate produce profit, dar nu poate genera valoare.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Re: Simpozion “Importanta prezentarilor Power Point in predare”

Mesajde emil » 05 Oct 2010, 22:17

maria_oniga scrie:Nu acuz pe nimeni. Din condescendenţă. M-am referit la organizatorii de simpozioane, proiecte şi concursuri, dorind să marchez diferenţa dintre ele. De la inacceptabil la strălucitor. Pe scurt: sunt astfel de acţiuni organizate cu aprobarea MECTS care trebuie sa dispară din CAEN, precum sunt altele care ar onora orice for naţional, deşi nu poartă nici un “blazon”.
Un aviz poate produce profit, dar nu poate genera valoare.

Nu inteleg absolut nimic din ceea ce spuneti, va rog sa va exprimati mai clar, formulati situatii concrete.
Va rog sa concretizati actiunile care vi se par de sters din CAEN, fara sa generalizati...
Va mai referiti si la feedback pe forum la attasamente ce nu au fost acceptate de admin...etc. La care forum faceti referire?
Nu as insista daca nu as crede ca faceti aluzii la didactic.ro si la politica de pe site .
Va rog sa clarificati lucrurile

Multumesc
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Simpozion “Importanta prezentarilor Power Point in predare”

Mesajde maria_oniga » 05 Oct 2010, 23:07

Nu e nici o aluzie la didactic.ro, ci la calitatea actiunilor (simpozioane, concursuri) care oscileaza intre 2 extreme. Mesajul s-a vrut atat recompensa cat si sanctiune. Pentru recompensa am dat nume. Pentru sanctiune...
Singura aluzie la didactic, desi nu poate fi numita astfel, este ca organizatorul unui concurs a spus ca nu i s-a acceptat postarea clasamentului pe didactic, astfel parandu-mi ca are ceva de ascuns.
Mai clar de atat nu ma pot exprima. Cu scuze,
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Re: Simpozion “Importanta prezentarilor Power Point in predare”

Mesajde emil » 05 Oct 2010, 23:13

maria_oniga scrie:Nu e nici o aluzie la didactic.ro, ci la calitatea actiunilor (simpozioane, concursuri) care oscileaza intre 2 extreme. Mesajul s-a vrut atat recompensa cat si sanctiune. Pentru recompensa am dat nume. Pentru sanctiune...
Singura aluzie la didactic, desi nu poate fi numita astfel, este ca organizatorul unui concurs a spus ca nu i s-a acceptat postarea clasamentului pe didactic, astfel parandu-mi ca are ceva de ascuns.
Mai clar de atat nu ma pot exprima. Cu scuze,

Tocmai acest lucru va rog sa il concretizati.
Carui organizator nu i s-a acceptat attach?
Sau poate ca vroia un attach de 10000 de M?
Astept clarificari
Avem si noi niste reguli...

Multumesc
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Simpozion “Importanta prezentarilor Power Point in predare”

Mesajde maria_oniga » 05 Oct 2010, 23:39

Un clasament in Word poate avea 100-200 kB si nu 10.000 MB.
As vrea sa ma intorc la intentia initiala: aceea de a evidentia. Am facut-o in primul post.
Regret celelalte neintelesuri.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Re: Simpozion “Importanta prezentarilor Power Point in predare”

Mesajde emil » 05 Oct 2010, 23:44

maria_oniga scrie:Un clasament in Word poate avea 100-200 kB si nu 10.000 MB.
As vrea sa ma intorc la intentia initiala: aceea de a evidentia. Am facut-o in primul post.
Regret celelalte neintelesuri.

Nu pot sa cred ca i s-a refuzat cuiva un attach de 100M pe FORUM
Practic acest lucru este imposibil
Eu cred ca exagerati denigrand didactic.ro

...
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Simpozion “Importanta prezentarilor Power Point in predare”

Mesajde maria_oniga » 06 Oct 2010, 00:07

Ca o paranteza: nu cred ca i s-a refuzat atasarea clasamentului, ci nici n-a intentionat sa-l puna!

Dar e inutila continuarea discutiei. Eu tot spun ALB, iar dumneavoastra intelegeti NEGRU. Poate suntem prea obositi. E tarziu.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Re: Simpozion “Importanta prezentarilor Power Point in predare”

Mesajde emil » 06 Oct 2010, 08:32

maria_oniga scrie:Ca o paranteza: nu cred ca i s-a refuzat atasarea clasamentului, ci nici n-a intentionat sa-l puna!

Dar e inutila continuarea discutiei. Eu tot spun ALB, iar dumneavoastra intelegeti NEGRU. Poate suntem prea obositi. E tarziu.

Asa e, este inutila continuarea discutiei pentru ca pana la urma ati recunoscut ca nu a avut nimeni in intentie sa puna un clasament...
Vreau sa stiti ca pe un Forum un utilizator poate pune sau nu un attach(fisier), administratorul nu modereaza acest proces. Este posibil sa confundati forumul cu sectiunea stiri. Acolo se modereaza orice postare si, dupa cum scrie in mesajul de pe prima pagina, nu acceptam postare unor rezultate si se face trimitere la forum. Evenimentul la care va referiti, dupa cate imi amintesc, a fost publicat la stiri...
Prin urmare, va rog sa nu ne acuzati de rele intentii

Va multumesc
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Stiri si evenimente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori