serbare sfarsit clasa a IV-a

serbare sfarsit clasa a IV-a

Mesajde toni » 04 Apr 2005, 21:38

Doresc si eu o serbare frumoasa la sfarsit de clasa a IV-a. Nu as vrea sa mai repet serbarea de acum patru ani...
Poate are cineva de la clasa I ideea de anul trecut!
Platesc bine!
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

in loc de serbare

Mesajde miki66z » 07 Apr 2005, 07:03

Eu am renuntat anul trecut la obisnuita serbare"Ramas bun,sortulet pepit",in favoarea altui gen de manifestare:Fiecare copil s-a autocaracterizat in cateva enunturi,apoi a facut cateva aprecieri vis a vis de alti colegi. Eu am contabilizat adaugand fiecaruia un citat potrivit si a rezultat o fila de acest gen:

?Nu pretuim un bun la justa lui valoare atata vreme cat ne bucuram de el ; dar indata ce ne lipseste , ce s-a pierdut , ii exageram valoarea , ii descoperim meritul pe care nu voia sa ni-l arate pe cand era al nostru.?
( Shakespeare )
(fotografia elevei)
POPA IOANA

? Eu m-am nascut pe 24 octombrie 1993. Sunt Scorpion. Sunt uituca , imi place sa faccumparaturi , sa pierd vremea prin magazine. Sunt sufletista , imi plac animalele , plantele si hainele colorate. Sunt slaba si draguta. Imi place sa ascult muzica , sa navighez pe Internet , sa ma joc pe calculator , sa dansez , sa ma joc cu prietenele mele , sa ies cu prietenii. Sunt inalta , satena , cu ochii caprui , am 4 caini si , mai nou , un puisor de pasare? ?

SE SPUNE DESPRE EA :

? ?este o fata inteligenta si pasionata de animale. Ioanei
ii placesa se imbrace cu haine cat mai aproape de ceea ce se
poarta astazi. Ei nu-i prea place sa scrie tot de la tabla si
cateodata este rautacioasa. Daca as asemanao cu un animal
, Ioana ar fi o pasare. Acum este aici si este vesela , iar in
cateva secunde se supara si dispare. Imi place ca are
incredere in ea si nu imi place ca se cearta cam des cu
Elena? ?
? ?este isteata si gumeata? ?
? Ioana este o fata desteapta , frumoasa , vesela , slaba ca
o buna dansatoare , este prietenoasa si glumeata.?
? ?este slabuta , buna si foarte frumoasa??
? ?mi se pare cea mai buna prietena? ?
? ?iubeste foarte mult animalele , mai ales cateii . Este
prietena mea? ?

La"ultima intalnire" pe care am avut-o, fiecare elev a citit fisa unui coleg, reactiile fiind de uimire si amuzament , copii regasindu-se in aceste caracterizari , realizand cum sunt "vazuti" de ceilalti.De asemenea, fiecare a primit in dar un album cu fotografii si amintiri si un pliant (il gasiti la rubrica DIVERSE),au primit cate o portie generoasa din tortul aniversar,au cantat si au dansat.
miki66z
 
Mesaje: 12
Membru din: 05 Mar 2005, 20:20

serbare la sfarsit de clasa a IV-a

Mesajde anahodoroaba » 16 Apr 2005, 20:26

Ne-am intalnit (parinti, bunici, copii) in afra scolii, la discoteca Universitatii pe care o avem in apropiere, unde ne-am bucurat de scena, sistem audio, lumini, spatiu, servire(simplu:suc, dulciuri, fructe). Fiecare copil s-a prezentat cu o creatie proprie,in general, in versuri. Au fost foarte apreciate pentru ca au fost scrise si spuse din inima, iar parintii habar nu aveau despre acestea. Eu am compus o serie de epigrame in care parintii sau copiii trebuia sa se regaseaca doar in sinea lor. La intrare am organizat o expozitie de portrete( parinti ,copii )destul de curioase la care am atasat primul lor desen.Din ce-mi mai amintesc, copiii au prezentat parada modei( sunt multi copii care frecventeaza cursurile),dans de societate pe care l-au practicat in masa timp de 2 ani, scenete create de ei avand ca personaje parintii. Autorii erau altii decat actorii. A fost tare acest moment. Fiecare se regasea in ficare rol, mai ales ca erau puse in scena fazele hilare.In incheiere, s-a intins o hora mare in care au intrat toti spectatorii;i-am urnit pe unii greu, dar toti au dansat
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau

Mesajde dana_t » 16 Apr 2005, 21:41

Eu pot sa-ti recomand cu caldura un picnic, in mijlocul padurii, daca ai posibilitatea. Parintii au facut gratare, copiii s-au jucat, am prezentat doar "Carnavalul florilor". In rest, muzica, dans si voie buna....
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Re: serbare sfarsit clasa a IV-a

Mesajde andreea_p » 26 Mar 2010, 16:16

MAi am putin si inchei si eu inca o serie. Ar fi frumos daca ne-am impartasi -colegii care avem clasa aIV-a- cateva idei despre cum ne-am gandit sa ne luam ramas bun de la elevii nostri.
andreea_p
 
Mesaje: 54
Membru din: 04 Sep 2008, 11:19

Re: serbare sfarsit clasa a IV-a

Mesajde valimatiuta » 26 Mar 2010, 20:51

Frumos subiect ati deschis, d-le toni!

Niciodata nu mi-au placut serbarile de ”Ramas bun, d-na inv.!”, dar le-am facut cu tot ce am crezut eu ca se poate face mai frumos cu fiecare generatie in parte. Anul trecut insa am renuntat si eu la serbarile tip si am construit un purtpuriu de ”Cantece de ieri si de azi” cu elevii mei de clasa a IV-a, la serbarea de sfarsit de an scolar.
Am cantat: fetele - George Cosbuc ”La oglinda”, Vasile Alecsandri - ”Rodica” (fetele purtau costumatii de moda veche)
baietii - Mihai Eminescu ”Luceafarul” (solo), ”Pe langa plopii fara sot”, ”Somoroase pasarele” (baietii - camasa alba si pantalon negru)
o fata si un baiat, cu refren colectiv: ”Eminescu” - Doina si Ion Aldea Teodorovici
toti: ”Iarba verde de acasa” , Mircea Rusu & Band

Pentru sarbatoarea ultimei zile in clasa a IV-a, 2009, am organizat o festivitate deosebita, filmata si copiata pentru fiecare copil pe DVD: sala de clasa imbracata de sarbatoare, precum si elevii, intrare cu cantece specifice, o lectie de dirigentie cu sumare retrospective si cateva indicatii de viitor, cantecul ”Asa e viata”, urmat de fotografii colective si preferentiale, schimbarea tinutei intr-una sportiva si deplasarea in natura, la un canton silvic din zona, pe marginea Lacului de acumulare Vida. Aici am facut scurte drumetii pe malurile raului, am cantat, s-a servit masa pregatita de parintii elevilor, ne-am jucat in aer liber.
A fost o zi de neuitat nu numai pe pelicula, imagini pozate, dar si in memoria copiilor, a mea.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: serbare sfarsit clasa a IV-a

Mesajde danaarba » 26 Mar 2010, 21:24

Ma numar si eu printre cei care si/au propus sa renunte la clasica serbare. Sfarsitul acestui an scolar inseamna pentru mine sase generatii de copii, fiecare cu specificul ei. Voi realiza o prezentare power point in care voi insera poze cu elevii mei incepand cu clasa I, astfel vom rememora clipele frumoase ale celor patru ani. Fiecare elev va primi portofoliul secret care cuprinde primul desen, testele initiale din clasa I, prima proba de elaluare, cele mai reusite picturi si lucrari practice, chestionare. In final, traditionalul tort oferit de mine ( este cel mai bun dintre torturile mancate vreodata), dans si ,sper, multa veselie.
danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43

Re: serbare sfarsit clasa a IV-a

Mesajde cristyna » 30 Mar 2010, 00:23

Printre altele, la sf clasei a IV, eu am faut un material PPt cu poze din cls I pana in cls a IV, cu excursii, activitati, etc. Toti au fost impresionati.
Un alt moment emotionant pt toti a fost strigarea catalogului: copiii au iesit pe rand la tabla, in aplauzele celorlalti, si si-au scris numele...

Ideile astea tot de pe forumul asta le-am luat. Caut sa vad unde e topicul.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Re: serbare sfarsit clasa a IV-a

Mesajde cristyna » 30 Mar 2010, 00:31

"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori