serbare de Craciun

serbare de Craciun

Mesajde laurado » 25 Sep 2006, 19:57

Fetelor, haideti sa adunam aici idei pentru Serbarea de Craciun: scenete, cantecele, poezii, idei de decoratiuni, etc. Eu am un "repertoriu" f bogat, iar Craciunul este sarbatoarea mea favorita. De asemenea, pot sa va dau cuvintele a cca 50 de cantece englezesti de Craciun. Scrieti-mi, daca va intereseaza.
laurado
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Feb 2006, 10:05

pentru laurado

Mesajde cristinabaluta » 01 Oct 2006, 11:03

[color=red][/color Este o idee minunata ! si eu am cateva scenete , dar sunt interesata sa gasesc si altele! :)
cristinabaluta
 
Mesaje: 33
Membru din: 30 Sep 2006, 12:27

Mesajde laurado » 02 Oct 2006, 14:34

La scenete stau foarte prost... Nici nu m-au interesat f tare ca am niste nazdravani de copii..., nu prea pot sa-i tin pe loc sa fac cu ei scenete. Am facut Scufita Rosie de Craciun, anul trecut, o am daca o vrei... Este in versuri si e usurica. Se poate face si cu copii de 4 ani! Dar scenete de Craciun nu am. Am facut mereu cate o sceneta, cu toate acestea. Intr-un an am facut papusi din linguri de lemn si am facut cu ele teatru de papusi (Printul Fermecat si Sarea in Bucate). Adaptarea am facut-o eu. Am mai facut Fata Mosului Fata Babei intr-o versiune moderna (gen - fata babei vroia sa fure placintele dintr-un cuptor cu microunde iar rasplata Sfintei Vineri consta in carduri bancare...) si cam atat... Mai am si in limba engleza o piesa de teatru: Cicken Licken. Spune-mi daca te intereseaza. Tu ce scenete ai? :lol:
laurado
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Feb 2006, 10:05

Re: serbare de Craciun

Mesajde mihav » 05 Oct 2006, 19:51

As vrea sa o intreb pe Laurado daca a postat undeva cantece in limba engleza pt Craciun. Multumesc.
mihav
 
Mesaje: 6
Membru din: 31 Ian 2005, 21:30

Mesajde aya » 05 Oct 2006, 21:53

Laura-interesanta ideea cu "Fata babei si fata mosneagului" in varianta moderna.:)
Ridic doua degete sus caci as dori-o si eu pentru serbarea de sfarsit de an .
De Craciun eu musai trebuie sa fac o sceneta cu dansuri populare,traditii si tot tacamul.Intr-un fel imi place pentru ca intru total in atmosfera Sfintelor Sarbatori ...un pic prea devreme insa si un pic epuizata in final.:)Dar e frumos.
Eu am cateva colinde pregatite ca un fel de mapa pentru parinti.Le impart inainte de inceperea serbarii si ii provoc si pe parinti.Daca va ajuta le postez cu drag la materiale.

Eu as avea nevoie de poezii in limba engleza.Ma poate ajuta cineva?
Avatar utilizator
aya
 
Mesaje: 29
Membru din: 08 Iun 2006, 07:48

Mesajde laurado » 06 Oct 2006, 09:14

Poezii de Craciun in limba engleza? Sau poezii de iarna? Cantecele de Craciun nu vrei? De-astea am mai multe si daca vrei, le poti folosi ca poezii.


Fata mosului nu am cum sa ti-o dau ca si script, ca nu a fost nimic scris... Am scris ceva si a iesit altceva. Pur si simplu copiii au inteles povestea si "au aproximat" replicile. Am desenat noi niste decoruri pe cartoane duplex si cam asta a fost... A iesit exceptional si pentru ca in anul acela aveam niste copilasi tare isteti care se intreceau in desteptaciune. Cred ca asta a fost secretul.
laurado
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Feb 2006, 10:05

Mesajde anuta » 06 Oct 2006, 18:01

Eu am o sceneta "Nasterea Domnului" pentru grupa preg. dar nu inteleg cum vrei sa faci culegerea ? :( noi ceilalti vom fi colaboratori sau co-autori..?
anuta
 
Mesaje: 30
Membru din: 16 Mar 2006, 19:45

Mesajde laurado » 06 Oct 2006, 18:46

Cu mine vorbeai? In afara cazului in care m-am sclerozat si nu mai tin minte de la mana pana la gura, eu n-am zis nimic de nici o culegere. Te gandeai ca voi face o culegere cu materiale de la voi? Nu am de gand sa fac nici o culegere pe care s-o vand cuiva si, prin asta sa ma imbogatesc... Pur si simplu vroiam sa facem schimb! Si inca vreau sa facem, total dezinteresat, ca doar oameni suntem, ce naiba?!
Ca sa nu scriu de pomana ceva ce deja aveti, va dau o lista de cantecele in limba engleza si voi spuneti-mi pe care sa le scriu. Tocmai mi s-a stricat hard-diskul si nu le mai am salvate nicaieri, asa ca trebuie sa le scriu din nou.
Silent Night
Jingle Bells
Rudolf teh Red-Nose Reindeer
We Wish You a Merry Christmas
Let It Snow
Twinkle, Twinkle Little Star
Oh, Christmas Tree
Away in a Manger

Deck the Halls

Mai am si altele, mai putin cunoscute, dar grele pentru copii de gradinita.
laurado
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Feb 2006, 10:05

Mesajde anuta » 07 Oct 2006, 20:01

Scuza-ma daca te-am inteles gresit ,dar eu asa le vedeam adunate si
ma interesa ideea ta. Dar daca vrei sceneta pot sa ti-o trimit .
anuta
 
Mesaje: 30
Membru din: 16 Mar 2006, 19:45

serbare de Craciun

Mesajde catadeli35 » 07 Oct 2006, 22:30

Cu multa rabdare,veti gasi multe serbari si scenete la Inv.prescolar<<Diverse>>.Sunt interesante...deci merita efortul.Sunt sigura ca nu vă va parea rau de timpul investit.Multa bafta!
catadeli35
 
Mesaje: 161
Membru din: 25 Oct 2005, 20:29

Mesajde aya » 09 Oct 2006, 22:22

Deja sunt f multe materiale (ceea ce e f ok) si trebuie mai mult decat multa rabdare .:)
Eu vroiam niste poezioare simple in limba engleza dar nu neaparat legate de Craciun.Aveam o carticica in care erau niste poezioare despre legume dar din pacate am pierdut-o.:(
Avatar utilizator
aya
 
Mesaje: 29
Membru din: 08 Iun 2006, 07:48

Mesajde lrneagoe » 16 Noi 2006, 17:41

Mi-ar place sa gasesc o sceneta frumoasa si captivanta pentru copii.Eu sunt noua in invatamant si nu prea am gasit scenete interesante.Ma ajuta cineva. :(
lrneagoe
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Noi 2006, 21:27

Mesajde anairam » 17 Noi 2006, 16:28

Eu am o sceneta de Craciun, zic eu draguta.....cand am mai facut-o le-a placut f. mult copiilor si parintilor. Sunt de efect costumele, dar depinde de imaginatia mamicilor. Avand grupa mijlocie din nou, asta o fac in acest an.
Am s-o postez la diverse,poate ca va apare numai maine.
Daca va place, succes ! si sa-mi spuneti cum v-a reusit.
Spor la treaba!
anairam
 
Mesaje: 51
Membru din: 14 Mar 2006, 11:18

Mesajde pupitzik » 18 Noi 2006, 16:14

buna ziua
eu sunt mihaela
si este primul an de gradinita si as avea mare nevoie de ajutor din partea voastra
nu am nici o serbare de graciun pt grupa mica
si este tarziu
si nu m-am apucat de treaba
nu ma puteti ajuta?
va rog!!!!!
multumesc
pupitzik
 
Mesaje: 12
Membru din: 25 Iun 2006, 19:34

Mesajde dana8dana2006 » 21 Noi 2006, 17:03

:( buna,sunt noua pe aici(dana)si am o rugaminte la voi.nu aveti nici un program pt serbarea de craciun mai economa?ma refer la costume pt k la gradinita unde predau sunt copii mai necajiti
dana8dana2006
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Noi 2006, 16:48

Următorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori