serbare de 8 martie?

serbare de 8 martie?

Mesajde madyana » 08 Feb 2010, 19:16

Am si eu o nelamurire:pe 8 martie faceti serbare sau nu?cum procedati?sunt in ceata.va multumesc
madyana
 
Mesaje: 17
Membru din: 15 Aug 2009, 07:19
Localitate: giurgiu

Re: serbare de 8 martie?

Mesajde dddm » 09 Feb 2010, 17:35

Nu am facut serbare de 8 martie niciodata (se interpreteaza altfel de catre parinti)cu atat mai mult ca incepand de anul acesta prima duminica din mai este ziua nationala a mamei ,iar in a IIa duminica este ziua tatalui conform legilor in vigoare.
8 martie este Ziua Internationala a femeii.
dddm
 
Mesaje: 34
Membru din: 12 Noi 2006, 19:02

Re: serbare de 8 martie?

Mesajde fischer_mirela » 15 Feb 2010, 18:36

DA,SERBARE DE 8 MARTIE ! AM EDUCAT, ATAT COPIII ,CAT SI PARINTII , CA SA OMAGIEM ACEASTA MINUNATA ZI !SUNT ATAT DE FRUMOASE POEZIILE PENTRU MAMA ,CAT SI CANTECELE ,INCAT ESTE PACAT SA NU LE FACEM CUNOSCUTE !LACRIMILE DE MULTUMIRE ALE MAMELOR SI FIORUL DE FERICIRE, CARE INSOTESC ACESTE SERBARI ,MERITA EFORTUL DIN PARTEA EDUCATOREI SI DIN PARTEA COPIILOR .SUNT UNELE COLEGE CARE NU AU TINUT SI CAND AU VAZUT MOMENTELE UNICE ALE SERBARILOR DE 8 MARTIE ,S-AU RAZGANDIT !
fischer_mirela
 
Mesaje: 1
Membru din: 25 Noi 2008, 23:21

Re: serbare de 8 martie?

Mesajde dbv » 22 Feb 2010, 00:12

Sarbatoare pentru parinti: Ziua mamei si Ziua tatalui
27 Octombrie 2009 -

In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 694 din 15 octombrie 2009, a fost publicata Legea nr. 319/2009 pentru instituirea Zilei mamei si a Zilei tatalui.

Legea instituie ca Ziua mamei, prima duminica a lunii mai si ca Ziua tatalui a doua duminica a lunii mai.

Este pentru prima data in Romania cand se recunoaste ambilor parinti o zi speciala, initiatorii legii urmarind realizarea unui echilibru social intre parinti si evidentierea importantei acestora in viata de familie.
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Re: serbare de 8 martie?

Mesajde ela67 » 22 Feb 2010, 00:26

dbv scrie:Sarbatoare pentru parinti: Ziua mamei si Ziua tatalui
27 Octombrie 2009 -

In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 694 din 15 octombrie 2009, a fost publicata Legea nr. 319/2009 pentru instituirea Zilei mamei si a Zilei tatalui.

Legea instituie ca Ziua mamei, prima duminica a lunii mai si ca Ziua tatalui a doua duminica a lunii mai.

Este pentru prima data in Romania cand se recunoaste ambilor parinti o zi speciala, initiatorii legii urmarind realizarea unui echilibru social intre parinti si evidentierea importantei acestora in viata de familie.


E foarte bine venita aceasta lege. Copiii simt asta si chiar ei cer sa le faca taticilor ceva la lucru manual. Cand am invatat sa scriu cu ei "mama",le-am pregatit mamelor o felicitare, pe care am exersat cu totii cuvantul. I-au facut-o cadou .In ziua urmatoare, la Abilitati, am facut din coaja de nuca un vaporas. Au fost atat de incantati de realizarea lor, ca l-au numit cadou pentru tata. Am ramas impresionata....
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator