SEMNATI PENTRU SALVAREA SCOLILOR DE LA SATE

SEMNATI PENTRU SALVAREA SCOLILOR DE LA SATE

Mesajde vioreldolha » 11 Apr 2007, 17:11

Cei care doresc sa semneze petitia pentru salvarea scolilor de la sate o pot face completand documentul care se deschide dupa ce apasati aici: http://www.petitiononline.com/scdesate/petition.html
Multumesc!
Viorel Dolha
Presedintele Asociatiei Invatatorilor din judetul Arad
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

Mesajde leu » 11 Apr 2007, 23:17

Am semnat documentul pentru ca lucrez la sat si vad ce greu le este copiilor care sunt adusi de la scolile de pe raza comunei (si sunt de ciclul gimnazial).Ma intreb ,cum vor rezista cei de ciclul primar? Sa faci naveta la sase ani mi se pare o adevarata nebunie!Bine ar fi daca ar auzi cineva,dar ma tem ca nu intereseaza pe nimeni.Oricum, felicitari pentru initiatori.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde leu » 11 Apr 2007, 23:19

Am semnat documentul pentru ca lucrez la sat si vad ce greu le este copiilor care sunt adusi de la scolile de pe raza comunei (si sunt de ciclul gimnazial).Ma intreb ,cum vor rezista cei de ciclul primar? Sa faci naveta la sase ani mi se pare o adevarata nebunie!Bine ar fi daca ar auzi cineva,dar ma tem ca nu intereseaza pe nimeni.Oricum, felicitari pentru initiatori.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde marian_dorin » 12 Apr 2007, 01:18

Bravo!
O initiativa super de luat in seama !

Mult succes si pe mai departe!

Sunteti un adevarat dascal si MODEL pentru altii!... :!:
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

SEMNATI PENTRU SALVAREA SCOLILOR DE LA SATE

Mesajde adimatu » 12 Apr 2007, 02:12

Nu pot sa cred ca in Romania scolile sunt evaluate pe criteriul rentabilitatii la fel cu orice butic sau afacere.
Cati dascali si-au sacrificat veniturile pentru a intretine scolile necesare copiiilor de tarani oare mai intereseaza pe cineva?
In urma cu niste ani se sarbatoreau in valuri 200 de ani de la infintarea multor scoli din mediul rural si ce atmosfera de sarbatoare si de mandrie era.
Didactici lansati apelul pe toate adresele voastre de email. Daca ramane doar un apel al nostru nu nu-l va lua nimeni in seama.
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Mesajde invatator » 12 Apr 2007, 14:46

Eu astept si reactia colegilor din mediul rural care beneficiaza de programe ca "A doua sansa" si cel prin care scolile din mediul rural primesc fonduri frumoase de renovare a scolilor, de dotare extraordinara, asa cum ne dorim si NU avem sansa multe scoli din urban! Ma refer aici , stiti si voi, la scoli care au doar doua clase primare (simultane) sau chiar de sine statatoare cu putini elevi si cladirile cu dotarile lor sunt f bune.
Iar la scolile care intra in desfiintare, nu se ia in calcul doar salariul dascalului...costurile de intretinere, de asemenea.
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

povestea cu ,,capra vecinului,,

Mesajde vioreldolha » 12 Apr 2007, 15:08

invatator scrie:Eu astept si reactia colegilor din mediul rural care beneficiaza de programe ca "A doua sansa" si cel prin care scolile din mediul rural primesc fonduri frumoase de renovare a scolilor, de dotare extraordinara, asa cum ne dorim si NU avem sansa multe scoli din urban! Ma refer aici , stiti si voi, la scoli care au doar doua clase primare (simultane) sau chiar de sine statatoare cu putini elevi si cladirile cu dotarile lor sunt f bune.
Iar la scolile care intra in desfiintare, nu se ia in calcul doar salariul dascalului...costurile de intretinere, de asemenea.


Nu trebuie sa ii invidiem pe colegii de la sate. Daca sunt localnici pe ei ii costa bani si timp orice iesire la oras. Nu am vrea multi sa ne lipsim de facilitatile orasului. Daca naveteaza (uneori schimband zilnic cateva mijloace de transport) sunt chiar de plans. Cine crede ca este bine sa lucreze in scoli de sate poate sa o faca imediat. In fiecare judet sunt cateva posturi libere. Oare de ce?
La copii ma gandeam insa in primul rand. Copiii de la sate vor fi o viata intreaga pe drumuri (vezi naveta, internate sau chiar nevoia de a incepe o noua viata la oras). Macar pana la 9 ani sa vina scoala la ei.
Daca scoala este reabilitata este un motiv in plus pentru a nu fi desfiintata, parasita si expusa ruinarii.
Repet, ce mai ramane din programul ,,renasterea satului romanesc,, daca ii luam pana si scoala primara?
Nu credem in ,,dreptul constitutional la educatie,, si rolul comunitatii? Nu crede ,,invatator,, ca pentru o decizie de desfiintare a singurei scoli din sat ar trebui consultata comunitatea? Aceasta cere petitia.
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

Mesajde invatator » 12 Apr 2007, 15:14

Nu invidia... nici pe departe, ca nu asta discutam aici, dar astept si reactia acelor colegi; nu e voie s-o auzim?
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde monalisa » 12 Apr 2007, 15:30

Am semnat si eu aceasta petitie. Va felicit pentru aceasta initiativa. Lucrez de 9 ani la sat si cunosc foarte bine situatia. Nu este posibil asa ceva, sa faca din elevi niste obiecte si sa-i plimbe de la 6 ani pe unde vor! :!:
monalisa
 
Mesaje: 12
Membru din: 05 Dec 2005, 22:57

Mesajde daiana » 12 Apr 2007, 16:28

Desi lucrez in mediul rural, nu pot spune ca ma confrunt cu problemele mai sus prezentate. Va scriu insa in calitate de parinte. Am vazut deseori reportaje TV in care sunt prezentate povestile de viata ale unor copii nevoiti sa parcurga kilometri intregi pana la scoala, infruntand tot felul de pericole. Ma gandesc atunci la sufletele parintilor ce ii asteapta acasa, temandu-se pentru viata acestor copii a caror singura ,,vina" este aceea ca s-au nascut intr-un sat laturalnic, departe de lumea civilizata. Sa nu uitam ca si ei au dreptul la educatie!
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Semnati pentru salvarea scolilor de la sate

Mesajde lilianamusat » 12 Apr 2007, 16:36

Lucrez la tara, intr-o scoala refacuta cu termopane, parchet, sala se sport, materiale didactice noi. Semnez pentru reabilitarea scolilor de la sate pentru ca stiu ce inseamna sa predai intr-o astfel de scoala, in care nu ai de niciunele si unde iarna se tremura de frig. In astfel de scoli mi-am distrus sanatatea pe care acum nu mi-o mai pot reface.
Avatar utilizator
lilianamusat
 
Mesaje: 161
Membru din: 15 Ian 2006, 21:06
Localitate: Giurgiu

Mesajde ela52 » 12 Apr 2007, 21:02

De ce trebuie descurajati cei care vor sa invete ? Un om neinstruit e mai usor de manipulat, de dominat , nu-i asa ?
Am votat si am dat si altora adresa .
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

430

Mesajde vioreldolha » 15 Apr 2007, 12:06

Deja sunt 430 semnaturi pe cele doua petitii. Si este inca vacanta.
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

Mesajde letitia » 15 Apr 2007, 14:38

Felicitărti, DOMNULE VIOREL DOLHA, pentru initiativa!
Am semnat!
Va doresc multa sanatate si putere de munca!
Sunteti inepuizabil! Letitia
letitia
 
Mesaje: 11
Membru din: 13 Mar 2005, 19:51
Localitate: Alios, Timis

Mesajde leu » 15 Apr 2007, 16:52

Cred ca "invatator" se refera la faptul ca multe scoli de la tara au primit fonduri frumoase pentru reabilitare.Am sustinut cercul pedagogic al sem.I la o astfel de scoala, reabilitata de la "cap la coada".Frumoasa ff frumoasa dotata cu toate conditiile.La fel este si scoala de la centrul nostru de comuna care a primit fonduri pentru reabilitare si care va avea un alt aspect.Nu cred ca se refera la invidie ci pur si simplu cunoaste scoli de la tara care au primit fonduri.Si scoala noastra a primit fonduri de la guvern pentru reabilitarea grupurilor sociale ,probabil la vara si fonduri de la banca mondiala prin programul PIR pentru un club al parintilor si al elevilor.
Si scolile de la oras au primit fonduri.In preajma noastra se reabiliteaza doua licee care vor avea un aspect european.Sigur ca se pare ca unele scoli primesc fonduri mai mari,altele mai mici.Parere personala, ca se impart banii in functie de "culoarea politica" cei mai portocalii primesc fonduri mai mari ,ceilalti direct proportional cu culoarea. :D :D :D
Necazul este ca se pune accent doar pe scolile de la centre de comuna,iar celelalte sunt cam lasate de izbeliste,ba mai mult unele se doreste a se desfinta.Pe raza comunei noastre s-a urmarit (dar din fericire nu s-a reusit) desfintarea unei scoli care avea 22elevi la ciclul primar.Am spus si mai sus si sustin ca nu mi se pare corect si omeneste sa pui la naveta copii de 6-7 ani.Ii nenorocesti! Acest lucru ii marcheaza toata viata.Cunosc familii din satele apartinatoare comunei care si-au abandonat casele ,au luat imprumuturi de la banci si au cumparat la oras apartamente numai sa nu lase copiii la naveta.Poate la ciclul gimnazial merge naveta ,dar la cei mici nu sunt de acord. Or fi costuri cu intretinerea scolilor ,dar oare factorul uman nu mai conteaza?Acesta ce valoare are ?Sau nu mai are!!
Problema este destul de discutabila.Parerea mea pe care o sustin,este ca celor mici nu avem dreptul sa le furam copilaria plimbandu-i cu microbuzul.
In aceasta lume comerciala e posibil orice.....TRIST!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori