sedinta publica la galati

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

sedinta publica la galati

Mesajde amalia_braila » 31 Aug 2008, 19:01

Voi impartasi si altor colegi ce inseamna sedinta publica la ISJ GALATI. Candidatii de la titularizare ramasi nerepartizati au fost "invitati" cate 10 in sala, pentru a se evita "galagia". O anumita doamna inspectoare de la personal, nu suporta degringolada....ei bine, aceasta invalmaseala a fost creata chiar de dansa. Ce inteleg eu prin sedinta publica....adica toata lumea are dreptul sa fie de fata cand se fac repartitiile, toti candidatii, ba chiar oricine ar dori sa vada cum se desfasoara aceasta sedinta. D-na inspct Saulea...percepe altfel sedinta....alegand modalitatea de a face repartitia.Ba mai mult aceasta distinsa doamna isi permite sa tipe la profesori uitand ca sunt colegi, ca dumeaiei nu-i mai presus decat nimeni, si ca nu-i lipita de acel scaun...daca i se pare prea stresant...sa-si dea demisia. Sedinta trebuia sa se desfasoare in 1,5 h..dar s-a prelungit de la ora 8,30 pana dupa ora 12. Pentru ca se tot explica la fiecare 10 candidati matodologia...evident au aparut si cei cu continuitate...de unde...dumnezeu stie...pt ca suplinirea prin continuitate avusese loc cu o zi inainte. Am vazut cum anumite persoane erau "rugate", "implorate" sa ia post in oras...?(evident, se cunosteau, ba au mai facut si conversatie protocolara...fara nicio jena fata de taoata lumea care astepta). Cand am solicitat un post in oras, mi s-a spus ca a primit de la director o adresa, in care se anunta intoarcerea titularului...ei bine, acolo era specificat ca se intra in concediu ingrijire copil INCEPAND cu 01.09.2008 si nu pana la 1 sept 2008. :( in fine, o colega de a mea...a patit una si mai buna....entuziasmata ca a luat un post....a iesit uitand sa-si ia repartitia. Credeti cumva ca a chemat-o cineva inapoi...NICIDECUM....in mai putin de 5 min si-a dat fata seama si s-a intors! "ce hartiuta vrei fato?ca postul l-a luat altcineva" ce-i asta stimati colegi???"o mica gainarie" cum spune domnul Emil. Daca se lucra pe aplicatie...era obligata sa-i dea hartiuta...chiar daca se intorcea dupa 2 zile.Apoi...cum lasi omul sa plece...nu tb sa semneze.A optat pt post da-i omului postul! Cand mi-am depus optiunile la titularizare am vazut cum o profesoara de geografie care obtinuse cea mai mare nota, "era sfatuita" sa nu opteze pe singurul post in oras, "ca incurcati lumea". Dumezeule, pana unde merge lipsa de bun simt si tupeul unora???Cine se cred de-si permit atatea????"adminstreaza" ISJ-ul dupa bunul plac, de parca ar fi firma lor personala. Stiu foarte bine ce se intampla in acest sistem, ca multi alti colegi ai mei, dar nimeni nu face nimic. Ideal ar fi ca acesti inspectori sa nu fie numiti pe criterii politice.....nu o sa recunoasteti nici asta, domunule Emil???Avand "spatele asigurat" isi permit ORICE fara probleme, nu-i asa???Rog colegii din Galati sa povesteasca ei...cate ore au stat...si cum s-au "licitat" posturile, nemaitinandu-se cont de nota!!!
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

Mesajde gherghescudoina » 03 Feb 2009, 16:31

Pai de aceea e bine sa ne ajutam de Tehnologie: un mic filmulet cred ca v-ar fi fost de folos intr-o asemenea situatie! Ia tineti pasul cu lumea moderna data viitoare, colega! Succes!
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator