Se mai practica undeva????

Se mai practica undeva????

Mesajde piky » 19 Mai 2008, 23:01

:x ,astazi am fost foarte dezamagita si o sa va spun de ce.
Stimatele noastre colege de la Gradinita PP.19 Arad au tiparit o carte,nici nu-i mai stiu titlu de suparare.
Pana aici nimic nelalocul lui,insa sarcina venita de sus,din cate ni s-a comunicat,chiar de la inspectorat,a fost ,nu sa cumparam daca dorim aceasta carte, ci sa o cumparam obligatoriu.
Au fost colege care s-au conformat fara sa cracneasca si au platit repede 26 de lei (pretul cartii),fara macar sa o rasfoiasca ,fiindca asa li s-a spus si cum sa nu facem ce a spus d-na inspectoare,iar altele printre care ma numar si eu am refuzat categoric cumpararea acestei carti si sunt chiar curioasa ce ni se va intampla.
Cartea cuprinde desene realizate de copii si la fiecare desen este descris modul de realizare si tehnica de lucru.
Deci nimic nou,pentru ca si noi lucram la fel si toate am facut metodica desenului in liceu,nu?
Interesant cum s-au adus astazi la cerc un numar suficient de carti ,cat sa avem toate,dar cam jumate au plecat inapoi.
As vrea sa stiu daca se mai practica undeva acest lucru ,adica editam carti ca obligam colegele sa le cumpere si restul le mai vindem noi cumva...
Trist si suparator in acelasi timp este ca se recurge inca la astfel de metode.
Cred ca atunci cand te hotarasti sa faci ceva ,trebuie sa o faci atat de bine incat sa fie receptat imediat si apreciat acel lucru nu sa te lauzi cu ”tirajul”mare pe care l-ai avut ,obligand colegele din municipiu si judet sa cumpere ceva ce nu are ce te invata in plus fata de ceea ce stii deja.
Chiar doresc pareri pe aceasta tema,va multumesc.
piky
 
Mesaje: 9
Membru din: 08 Noi 2007, 18:04

Mesajde pistol_mada » 20 Mai 2008, 19:25

Trist... dar adevarat!
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde marianaradu20072000 » 20 Mai 2008, 19:52

Nu conteaza, daca tiparesti ceva interesant si de calitate, conteaza punctele pa care le obtii, in urma editarii unei astfel de carti.
Traim in Romania si totul este posibil.
Avatar utilizator
marianaradu20072000
 
Mesaje: 15
Membru din: 07 Noi 2007, 19:05
Localitate: Braila

Mesajde piky » 20 Mai 2008, 21:13

Asa este ,dar ar trebui sa nu mai acceptam asa ceva eu una sunt hotarata sa apelez la protectia consumatorului,daca se continua la fel.
Mai mult,azi ni s-a comunicat ca ne vor fi trimise cartile ,noua celor care nu le-am luat si se asteapta sa fie epuizate intr-un timp scurt fara comentarii.
Se va ajunge la tv ,din partea unei colege daca cei de sus nu cedeaza.
piky
 
Mesaje: 9
Membru din: 08 Noi 2007, 18:04

Mesajde simina_dorina » 20 Mai 2008, 21:20

Nu-mi pare rau ,daca ceea ce se vinde imi foloseste profesional ,sunt deschisa la nou. Dar nu e corect sa ti se impuna ceva care nu-ti va fi de folos . In Bihor nu se mai practica asa ceva,se popularizeaza materialul si tu optezi daca il vrei sau nu.Sunt banii tai!
Puncte si iar puncte! Omul sfinteste locul ! Unde e multumirea ta sufleteasca? Sa fii fericit de realizarile celor pe care ii inveti, sa-i vezi cum reactioneaza cand te vad, restul e poleiala ,care se va scoroji in timp!
Si inca ceva-Cum s-au simtit cele care v-au oferit cartea? Banuiesc ca ati a avut o reactie (chiar daca n-ati spus nimic-cred ca fetele voastre au exprimat totul)!
simina_dorina
 
Mesaje: 30
Membru din: 01 Oct 2006, 22:23

Mesajde piky » 20 Mai 2008, 22:59

Tocmai ca am spus ceea ce am avut de spus,dar se pare ca a mers tot la urechile d-nei inspectoare,de aceea a urmat azi telefonul prin care se insista in continuare sa o cumparam,si chiar ne-am bucurat ca au auzit ,poate se lasa de astfel de practici.
piky
 
Mesaje: 9
Membru din: 08 Noi 2007, 18:04

Mesajde liva » 22 Mai 2008, 13:58

Ni se aduic carti de specialitate mereu...multe dintre ele sunt interesante altele chiar necesare, dar pentru care trebuie sa scoatem bani din buzunar. Ma intreb de ce nu se cauta o solutie sa le cumparam din cei 100 de euro?!!!!
Pentru suta de euro ni se dau doua saptamani in care cumparam ce gasim prin librarii...
liva
 
Mesaje: 49
Membru din: 21 Feb 2007, 23:22

Mesajde piky » 22 Mai 2008, 22:03

Am intrebat si noi lucrul asta ,dar nu am primit nici un raspuns,efectiv s-a schimbat subiectul, :(
piky
 
Mesaje: 9
Membru din: 08 Noi 2007, 18:04

Mesajde rosioru » 23 Mai 2008, 15:52

Din cauza ca pentru cartile vandute trebuie sa va dea chitanta si factura (eventual)...nu cred ca pentru ce sa vandut deja s-a taiat vreo chitanta. :wink: ...
...and justice for all
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde andreea_muntean » 29 Mai 2008, 18:59

ce tampenie!!va aduceti aminte ca asa s a procedat si cu revista pipo??ai vrut ,n ai vrut ...ai cumparat......mai putin cele care au avut curaj sa refuze!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde grasi » 08 Oct 2008, 10:40

La noi si acum se vinde revista Pipo, iar anumite colege apar pe coperta cartilor care ni se vand..........curios....dar se practica fara sa zica nimeni nimic.
grasi
 
Mesaje: 3
Membru din: 02 Noi 2007, 20:31

Mesajde teo_tudora » 08 Oct 2008, 22:48

Pana la urma cum a ramas cu vanzarea cartilor si cu ofuscarea d-nei inspector,sunt chiar curioasa.Cat despre PIPO,iata-ne si pe postul vanzatoarei de la chioscul de ziare.Nu inteleg de ce acesti domni/doamne (de la editura respectiva) nu-si popularizeaza si nu isi vand singuri revista.
teo_tudora
 
Mesaje: 44
Membru din: 16 Feb 2007, 19:56

Mesajde emil » 09 Oct 2008, 08:08

Practica vanzarii de carti si tot felul de materiale "auxiliare" este destul de frecventa, din pacate, in inspectoratele scolare. Se intampla si la nivel de scoli mari, unde sunt persoane specializate in vanzari... Nu ne ramane decat sa fim fermi si sa NU acceptam asemenea abuzuri!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde nora45o » 09 Oct 2008, 16:29

Nu exista temei legal pt. a impune cumpararea vreunei carti de specialitate, deci, daca refuzi, nu vei putea fi pedepsita. Vei putea suporta consecinte, de genul: presiuni si exces de zel, din partea inspectoarei, in cazul unei inspectii frontale, evidentierea unor carente in act. profesionala, care, altfel, nu s-ar vedea nici cu lupa, discriminari la acordarea gradatiei de merit etc. Asta este un risc pe care ti-l asumi cand te razvratesti si faci opinie separata. Daca voi, cele care ati refuzat sa cumparati cartea, tineti aproape si ramaneti consecvente in aceasta atitudine, merita sa va asumati riscul si s-ar putea ca, datorita voua, sa se schimbe lucrurile in bine. La noi, la Hunedoara, nu se mai practica asa ceva, din fericire!
nora45o
 
Mesaje: 35
Membru din: 10 Dec 2007, 20:37

Mesajde teo_tudora » 11 Oct 2008, 10:20

Nici PIPO nu mai vindeti?FERICITELOR!
teo_tudora
 
Mesaje: 44
Membru din: 16 Feb 2007, 19:56

Următorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori