Scoli Step by step Bucuresti

Scoli Step by step Bucuresti

Mesajde anisoara08 » 25 Ian 2008, 15:19

Ce bine ca a aparut un astfel de forum. De ceva vreme incoace ma dau peste cap sa gasesc cat mai multe informatii despre scolile step by step din Bucuresti. Parca sunt secrete de stat. Am scris in tot felul de locuri, nu am primit nici un raspuns. Singurul loc in care am descoperit ca se vorbeste despre sistemul step by step a fost aici.
As vrea sa iau legatura cu cadre didactice care lucreaza in step by step in scoli din Bucuresti. Sunt o mamica care vrea sa isi dea copilul la o astfel de clasa, dar care se simte descurajata din cauza barierei informationale. Cel mai mult m-ar interesa sa stiu exact care sunt scolile din Bucuresti care practica step-ul (exista o lista pe net, dar nu stiu daca este actualizata) si cum pot ajunge sa asist la cateva ore dintr/o yi de scoala step by step. Vreau sa culeg cat mai multe informatii, pentru a lua decizia cea mai buna.
In teorie, sistemul este fermecator, in practica, persoanele pe care le-am intalnit (si care nu lucreaza in acest sistem) au avut numai critici. Nu vreau sa cred ca este asa!
Am nevoie de o scoala buna, de o clasa buna, de o invatatoare (doua) dedicate copiilor si step/ului.
Multumesc!
anisoara08
 
Mesaje: 10
Membru din: 25 Ian 2008, 15:05

Ce v-am spus, lipsa de informatii descurajeaza!

Mesajde anisoara08 » 04 Feb 2008, 17:26

Au trecut multe zile de cand am lansat subiectul despre scolile step by step si din cei peste 100 de vizitatori ai topicului nu a scris nici macar unul :cry:

Nu stiu ce sa mai zic, nu stiu ce sa mai cred!

Sunt suparata ca nu am cu cine sa vorbesc despre asta :(
anisoara08
 
Mesaje: 10
Membru din: 25 Ian 2008, 15:05

Mesajde popescu_hdi73 » 04 Feb 2008, 18:29

Ce anume vreti sa stiti despre step? Eu predau de doi ani la o astfel de clasa.Si copiii mei vor invata tot la step.
popescu_hdi73
 
Mesaje: 13
Membru din: 30 Ian 2007, 15:21

Step by step sau un fel de....

Mesajde anisoara08 » 05 Feb 2008, 10:12

As vrea sa stiu cum decurg orele in scolile din Bucuresti. Din pacate, aproape toti paintii cu care am intrat in contact mi-au spus cu tristete ca nu se aplica sistemul step by step asa cum ar trebui. Ca ceea ce se face este o combinatie intre traditional si step, unii si-au retras copiii de la step. Eu chiar mi-as dori ca fiica mea sa urmeze o clasa step by step. As vrea sa stiu daca exista vreo clasa in bucuresti in care chiar se aplica sistemul! Si care sunt criteriile la care ar trebui sa fiu atenta in alegerea clasei step by step (cum imi dau seama concret daca se practica sau nu step by step inainte de-a avea copila acolo....)
anisoara08
 
Mesaje: 10
Membru din: 25 Ian 2008, 15:05

Mesajde codruta1 » 05 Feb 2008, 15:19

Sunt invatatoare la Step by Step doar ca in Sibiu. Deoarece sunt multe de spus despre modul de predare, va pot trimite materiale care il descriu in amanunt, pe mail. Adresa mea este codruta_iulia@yahoo.com.
Avatar utilizator
codruta1
 
Mesaje: 34
Membru din: 07 Sep 2005, 12:17
Localitate: Sibiu

Mesajde caroli » 19 Feb 2008, 20:46

popescu_hdi73 scrie:Ce anume vreti sa stiti despre step? Eu predau de doi ani la o astfel de clasa.Si copiii mei vor invata tot la step.


Pentru ca predati la o astfel de scoala, ma intereseaza sa-mi spuneti daca sunt clase doar I-IV sau se continua si cu clase V-VIII si in general ma intereseaza toate detaliile ce tin de acest subiect. Copilul meu este in clasa a -IV-a la o scoala normala, dar m-ar interesa ca incepand cu clasa a-V-a sa mearga la o scoala step by step in Bucuresti.

Va multumesc mult!

Caroli
caroli
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Feb 2008, 19:46

Mesajde anriet » 19 Feb 2008, 22:14

Pentru Caroli:
Sunt invatatoare de 8 ani in sistemul SbS, doar ca in Satu Mare, si pot spune ca s-a incercat continuitatea alternativei si in ciclul gimnazial, dar s-a renuntat pentru ca pur si simplu "nu merge". Aceasta alternativa acopera perioada anteprescolara si cea scolara mica.
anriet
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Mar 2006, 23:08

Mesajde caroli » 20 Feb 2008, 10:18

anriet scrie:Pentru Caroli:
Sunt invatatoare de 8 ani in sistemul SbS, doar ca in Satu Mare, si pot spune ca s-a incercat continuitatea alternativei si in ciclul gimnazial, dar s-a renuntat pentru ca pur si simplu "nu merge". Aceasta alternativa acopera perioada anteprescolara si cea scolara mica.


Multumesc mult Anriet, se pare ca totusi in Bucuresti exista ceva dar inca nu am informatii precise, incerc sa ma documentez din timp poate aflu ceva. Mi-ar fi placut sa urmeze la o clasa step by step dar daca nu exista nici aici nu o sa am alta alternativa. Inca o data multumesc pentru raspuns. daca mai aflii ceva noutati te rog sa-mi scrii si mie.
Toate cele bune si mult succes in activitate.
caroli
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Feb 2008, 19:46

Mesajde anriet » 20 Feb 2008, 19:27

Pentru Caroli:
Nu vreau sa va dezamagesc, dar cum am mai precizat, alternativa SbS nu se mai practica la ciclul gimnazial, si chiar la nivel de tara. S-a incercat, au fost cateva clase, la inceput chiar in jud. Tulcea, apoi la Timisoara, dar s-a renuntat pt ca nu avea eficacitate; impartirea pe centre era deja imposibila s.a.m.d.
Totusi va doresc toate cele bune si succes pe viitor ca mamica.
anriet
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Mar 2006, 23:08

Mesajde caroli » 21 Feb 2008, 11:32

anriet scrie:Pentru Caroli:
Nu vreau sa va dezamagesc, dar cum am mai precizat, alternativa SbS nu se mai practica la ciclul gimnazial, si chiar la nivel de tara. S-a incercat, au fost cateva clase, la inceput chiar in jud. Tulcea, apoi la Timisoara, dar s-a renuntat pt ca nu avea eficacitate; impartirea pe centre era deja imposibila s.a.m.d.
Totusi va doresc toate cele bune si succes pe viitor ca mamica.


Sincer sunt dezamagita, dar se pare ca nu am incotro si trebuie sa ma multumesc cu ce exista in momentul acesta la noi in tara. Inca o data va multumesc pentru atentie si va doresc tot ce e mai bun pe lume intr-o lume care din pacate nu e chiar asa de buna.
caroli
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Feb 2008, 19:46

Si totusi...

Mesajde anisoara08 » 25 Feb 2008, 20:57

Si eu sunt nedumerita de faptul ca s-a renuntat la clasele de gimnaziu SbS. As vrea sa va intreb, in strainatate cum este, cum merge sistemul, pe cati ani se intinde?

Chiar nu este nici o invatatoare SbS din Bucuresti care sa imi dea mai multe amanunte??? Fie si pe privat.
anisoara08
 
Mesaje: 10
Membru din: 25 Ian 2008, 15:05

Mesajde elza » 09 Mar 2008, 10:39

1
elza
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Feb 2007, 22:10

Mesajde elza » 09 Mar 2008, 10:42

Sbs este pentru parintii comozi, care vor ca doua invatatoare sa rezolve toate problemele copiilor lor...!..
elza
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Feb 2007, 22:10

Mesajde codruta1 » 12 Mar 2008, 10:27

Lucrez in Step by Step si sunt incantata sa vad cat de interesati sunt parintii in afla modalitatile prin care ei pot continua procesul instructiv corect acasa. Ne cer sfaturi si in permanenta ne consulta in legatura cu nivelul copiilor, daca nu personal, telefonic.Eu cred ca daca sunt astfel de cazuri de parinti comozi despre care vorbiti, nu trebuie sa generalizam.
Avatar utilizator
codruta1
 
Mesaje: 34
Membru din: 07 Sep 2005, 12:17
Localitate: Sibiu

Mesajde 251953 » 22 Iun 2008, 16:06

Sunt surprinsa de faptul ca nimeni nu a reusit sa-i dea doamnei o explicatie!
Lucrez de 9 ani in ac. sistem. Am avut numai rezultate f. bune. Sunt multe de vazut si explicat.Numai un inv. ce lucreaza cu pasiune va poate explica si arata concret cum se lucreaza. Ce va pot spune eu -INDIVIDUALIZARE - si f.f. munca din partea inv.A!!Mai e ceva . CEi 2 inv. ai clasei sa comunice intre ei cat si cu parintii. Nu este adevarat , parintii participa ffmult in act. copiilor lor. Nu se continua la V-VIII pt ca profesorilor le e mai comod sa ia bani pt. individualizare.
Oricum copii ce au terminat in Step sunt mult mai buni pt o societate moderna. Iertati-ma , e mult de discutat pe ac. subiect.
Ar trebui sa fie mai multa grija pt. pregatirea cadrelor tinere!
Dar....
251953
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Apr 2007, 15:15

Următorul

Înapoi la Alternative educationale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator