Scoala "Nicolae Titulescu" Constanta

Forum dedicat exclusiv proiectelor de vacanta.

Scoala "Nicolae Titulescu" Constanta

Mesajde laurentziu_roshu » 09 Iul 2007, 22:53

Atât profesorii din scoala, cât si numerosi elevi apreciaza acest proiect educational de vacanta. Copii se bucura ca vor avea acces la retzeaua de computere a scolii , si desigur, acces internet. Si in vara trecuta multi copii veneau in laboratorul de informatica in timpul verii, dar nu eram implicati in proiect. In timp, i-am invatat pe copii sa utilizeze calculatorul si pentru a obtine informatii legate de cultura , arta , sau sa creeze referate de calitate sau prezentari powerpoint-pe teme culturale- si multi copii se bucura ca vor avea si in aceasta vara posibilitatea de a veni in laboratorul de informatica(se pare ca e locul din scoala care le place cel mai mult). Deci, ne face placere sa ne inscriem in proiectul E-Vacanta.
Profesor coordonator- Laurentziu Roshu. Alegem activitatile Internet de vacanta(asiguram accesul elevilor in laboratorul de informatica), Micul scriitor(vom alege teme cultural-stiintifice si artistice), Desene pe monitor(grafica computerizata),Parteneriat scolar pentru viitor, Comunicare pe Internet, si Albumul Foto. :wink: :idea: Materialele realizate vor aparea pe situl didactic , ( pe pagina de proiecte http://www.didactic.ro/index.php?cid=pr ... t=proiecte ) , iar informatii suplimentare vom oferi in permanenta pe FORUM.
Concluziile si SINTEZA activitatilor din proiectul vacantei vom afisa-lucrând si cu copii- si in pagina scolii http://scoli.didactic.ro/scoala_nicolae ... _constanta in rubricile "PROIECTE" si "Activitati extracurriculare" .
SINTEZA activitatilor va fi atasata ca fisier la rubrica "PROIECTE",pe pagina scolii de pe didactic: http://scoli.didactic.ro/scoala_nicolae ... _constanta
Roadele muncii noastre se mai vad si pe situl create de noi (de exemplu http://e-vacanta-scoala-nicolae-titulescu.piczo.com/ ),
In echipa coordonata de prof Laurentziu Roshu, mai colaboreaza prof. Boroianu C. , si prof. Carmen Tilivea
Succes tuturor participantilor la proiect ! :!:
Ultima oară modificat de laurentziu_roshu pe 03 Sep 2007, 08:01, modificat de 9 ori în total.
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

E Vacanta !

Mesajde laurentziu_roshu » 16 Iul 2007, 13:40

in cadrul activitatii "Parteneriate pentru viitor- E-Vacanta" am incheiat parteneriate (si pentru viitor si pentru prezent :wink: cu scoli din tara )
Daca si alte scoli doresc sa devina partenerii nostri , noi îi asteptam pe email : laurentziu_roshu@yahoo.com :arrow:
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde laurentziu_roshu » 19 Iul 2007, 10:53

Am incheiat contract de parteneriat interscolar cu alte 5 scoli :
Scoala "Gh. Maier" Unirea jud Alba
Liceul "Bogdan Voda " Halaucesti Jud. Iasi
Scoala nr. 7 Pitesti Jud. Arges
Scoala cu clasele I_VIII nr 2 Lugoj
Scoala nr.2 " Stefan cel MAre ' Piscu Galati
Am avut deja colaborare fructuoasa .
Initial , am incheiat contracte de parteneriat bilaterale, cu fiecare scoala in parte, dar acum avem un parteneriat COMUN, noi, Scoala "Nicolae Titulescu " Constanta si celelalte 5 scoli avem un foarte util parteneriat intre 6 scoli. suntem cu totii buni parteneri , si astfel avem un foarte util schimb de materiale
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde laurentziu_roshu » 19 Iul 2007, 10:59

Am conceput un program de actiuni:
10. ACŢIUNI:
• Cunoaşterea reciproca intre elevii celor şase scoli,(dar si intre profesori, invatatori) prin intermediul sitului www.didactic.ro, prin Forum, prin intermediul programului Messenger;
• Prezentarea localităţii din care provine fiecare şcoala;
• Schimb de materiale cu lucrările elevilor, prin intermediul internetului, prin E-MAIL;
• Concursuri de creaţie plastică, de compuneri redactate in Word, de materiale in format informatic create in PowerPoint, sau tematică stabilită de comun acord.
• Schimb de materiale "pps"- uri educative care transmit un mesaj moral , util in formarea morala a copiilor ( un mesaj care este uşor de perceput datorita formei de prezentare atractiva, pe calculator, cu imagine, sunet, fond muzical). Vizionarea de către copii, a acestor materiale
• Schimb de materiale "pps"- uri educative care transmit informaţii culturale, sau artistice cu care copii sa intre in contact . Educaţie pentru cultura
• Internet de vacanta Calatorii in lumea virtuala (acces internet în vacanta)
- Desene pe monitor - Eu si calculatorul ; Compoziţii plastice cu peisaje frumoase din tara si obiective turistice vizitate.
- Micul scriitor - Cuvinte potrivite
- Albumul meu foto - Lumea din jurul meu ; fotografii, instantanee. Realizare de ppt.
- Parteneriat pentru viitor - Împreuna pentru o lume mai buna
Comunicare pe internet scrisori electronice
Ultima oară modificat de laurentziu_roshu pe 26 Aug 2007, 13:44, modificat de 2 ori în total.
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde laurentziu_roshu » 19 Iul 2007, 11:03

am inceput deja actiunile propuse in program, cu rezultate foarte bune, remarcabila e reactia copiilor care sunt entuziasmati ca pot veni in laboratorul de informatica. Au creat desene, compuneri si prezentari powerpoint, au comunicat pe Messenger, s-au si jucat !(e vacanta)
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde laurentziu_roshu » 19 Iul 2007, 11:04

Profesorii coordonatori, participanti, am schimbat intre noi materiale, "pps"-uri pentru educatie estetica si educatie morala pe care copii le-au vizionat
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde laurentziu_roshu » 21 Iul 2007, 09:22

Am incheiat un parteneriat bilateral cu Liceul Callatis Mangalia. In afara de cele 5-6 actiuni tipice E-Vacanta(desene, micul scriitor, parteneriat, album foto, internet), în cadrul parteneriatului, am stabilit si alte actiuni comune, pe care am inceput deja sa le desfasuram. In plus copii nostri au inceput deja sa comunice pe Messenger. S-au si vazut pe camera WEB
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde laurentziu_roshu » 22 Iul 2007, 05:55

Am finalizat numeroase desene pe monitor, si le-am trimis prin email tuturor scolilor partenere. E bine ca in cadrul parteneriatului copii din diverse scoli sa vada lucrarile celorlalti copiii, din alte scoli. Tehnicile folosite in grafica pe calculator sunt diferite, , si programele de grafica pe calculator sunt diferite, si copii au ce invata unii de la altii, plus ca se pot inspira (sau ambitiona) când vad si desenele altor copii. Noi am folosit programele pe care le-am studiat cu copii in timpul anului scolar : Paint MicrosoftPowerpoint, Acdsee, pentru procesari grafice
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

e-vacanta

Mesajde rodica_c » 22 Iul 2007, 18:18

Elevii de la Liceul Callatis Mangalia au urmarit cu interes desenele pe monitor si pps-ul trimis de colegii de la Scoala N. Titulescu din Constanta, apreciind creativitatea si mesajul artistic pe care acestia au dorit sa-l transmita. Felicitari!
Rodica, Luminita si Ghiulserin
rodica_c
 
Mesaje: 36
Membru din: 08 Apr 2007, 21:41

E-vacanta

Mesajde nada » 24 Iul 2007, 11:33

Pictura magica a lui Octavio Ocampo ne-a incantat pe toti, elevi si cadre didactice deopotriva. Felicitari si spor la lucru in continuare!
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde leu » 24 Iul 2007, 11:52

Am urmarit impreuna cu copiii materialele primite da la voi si am fost placut impresionati.
Apreciem creativitatea , originalitatea si mesajul educativ pe care acestea l-au transmis.
Spor la munca !
Cristina, Danuta, Rodica si Anuta.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde laurentziu_roshu » 26 Iul 2007, 14:17

ne bucuram(eu si copii) ca v-au placut materialele pe care vi le-am trimis, si va multumim pentru aprecieri, rodica, nada si leu, dar si pentru materialele pe care ni le-ati trimis in schimb ! :!:

Laurentziu :idea:
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde laurentziu_roshu » 27 Iul 2007, 13:23

Copii din scoala noastra au inceput sa devina "mici scriitori" . Au scris o poveste a orasului constanta, au facut o prezentare powewrpoint atractiva, cu text si imagine. Am publicat-o in pagina :
http://www.didactic.ro/index.php?cid=pr ... t=proiecte
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Micul scriitor

Mesajde laurentziu_roshu » 27 Iul 2007, 13:26

Compunerile si povestioarele pe care le scriu copii cu care lucrez (la "Micul Scriitor") sunt originale in sensul ca fiecare fraza e gândita si scrisa de ei(si cu ajutorul , sfaturile si exemplele mele) DAR nu am permis copierea unor texte de pe internet. Textele de pe internet erau mai "savante", noi avem compuneri din perspectiva unor copii, dar , sunt originale, nu copiate . Cred ca e foarte util si important Sa-i invatzam pe copii sa scrie compuneri originale, nu sa copieze texte utilizând www.google.ro . E adevarat ca e mai greu, dar merita sa incercam. Eventual le recomandam sa citeasca pe internet, sa se inspire, dar nu sa copieze, ci sa formuleze informatiile aflate cu cuvintele lor, sa faca un rezumat, o sinteza.
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde laurentziu_roshu » 29 Iul 2007, 20:09

Am continuat sa trimitem prin email materialele create cu elevii la celelalte scoli partenere, copii având posibilitatea sa vada si materiale create de colegii lor din alte scoli. La rândul nostru , am primit numeroase materiale de calitate create de copii din scolile partenere (Sc.2Lugoj, Sc7Pitesti, Sc.UnireaAlba, Sc2PiscuGalati, Liceul CallatisMangalia)
in plus , am facut schimb si de prezentari pps ale localitatilor, si de pps-uri pentru educatie estetica sau educatie morala. Felicitam copii si profesorii coordonatori din scolile partenere pentru materialele realizate! :idea: :!:
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Următorul

Înapoi la Proiecte de vacanta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator