SCOALA CU CLASELE I-VIII"GH.MAIER" UNIREA JUD. ALBA

Forum dedicat exclusiv proiectelor de vacanta.

SCOALA CU CLASELE I-VIII"GH.MAIER" UNIREA JUD. ALBA

Mesajde leu » 08 Iul 2007, 20:19

Scoala "Gh.Maier" Unirea va derula proiectul in perioada 10iulie-1sep.2007 cu un grup de 25 elevi ai claselor I<II<II<IV<VI
Echipa cadrelor didactice va fi alcatuita din inv.Calin Ana.;Nicoara Rodica.;Vastagu Elena.;prof.Arghius Cristina coordonata de inv. Periat Danuta.
Activitatile alese sunt:
1 Micul scriitor-Povestea satului meu
2 Desene pe monitor-Personajul preferat din desene animale
3 Albumul meu foto-Instantanee din vacanta
- Familia mea
4 Parteneriat scolar pentru viitor-aici suntem in cautare de partener
5.Internet de vacanta
Ma intreb daca partenerul trebuie sa fie din scolile inscrise in acest proiect sau nu
Daca exista doritori de parteneriat ne pot contacta la periatdanuta@yahoo.com sau imvastagu@yahoo.com
Ultima oară modificat de leu pe 20 Aug 2007, 22:08, modificat de 3 ori în total.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

e-vacanta

Mesajde leu » 17 Iul 2007, 23:23

Am incheiat contract de parteneriat interscolar cu :
1 Scoala "Nicolae Titulescu " Constanta
2 Liceul "Bogdan Voda " Halaucesti Jud. Iasi
3 Scoala nr. 7 Pitesti Jud. Arges
4 Scoala cu clasele I_VIII nr 2 Lugoj
5. Scoala nr.2 " Stefan cel MAre ' Piscu Galati
Sper intr-o colaborare fructuoasa si ca vom invata multe lucruri unii de la altii
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde leu » 18 Iul 2007, 01:05

In conformitate cu parteneriatul incheiat am expediat "pps-uri' educative care transmit mesaje morale, utile in formarea morala a copiilor
- Salvatore Dali
- Viata cu adaos de miere-oricat de dusmani am fi la nevoie trebuie sa ne dam mana ,sa lasam orgoliile si sa ne ajutam;trebuie sa ne gandim mai intai la folosul celor multi si apoi la cel personal
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde leu » 19 Iul 2007, 00:44

Am semnat si stampilat contractul de parteneriat cu cele cinci scoli din tara .
Astazi grupa elevilor de clasa a II a impreuna cu d-na invatatoare Nicoara Rodica s-au intrecut in a desena personajul preferat de desen animat.Au fost incantati de activitate,bucurosi si dornici de a realiza lucarari frumoase.
Pentru partenerii din proiect am expediat pps-ul "Valsand cu florile" in vederea educatiei estetice a elevilor,pentru relaxare si destindere.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde leu » 19 Iul 2007, 17:47

Entuziasm,placere,incantare ,relaxare asa s-ar putea caracteriza activitatea grupei de cls. a IV a coordonati de inv. DANUTA PERIAT Au creat desene in care au reusit sa exprime personajul de desen animat indragit.S-au jucat pe calculator au fost incantati de libertate.
Noi profesorii coordonatori am reusit sa comunicam intre noi prin Messenger.Desi nu ne cunoastem si nu ne-am vazut am avut impresia ca ne stim de cand lumea.Am gasit caldura, prietenie si intelegere la Dodita Iordanita si la Laurentiu .Din partea lui Laurentiu am primit materiale interactive pe care in noul an scolar le voi putea folosii la clasa.
Pentru toti partenerii am trimis pps-ul "Fereastra" util in ed. morala,cu invatatura ca-inainte de a critica potrivit ar fi sa ne verificam si sa ne curatim fereastra sufletului nostru pentru a vedea clar.Atunci am putea vedea mai bine puritatea sufleteasca a celorlalti.
Danuta Periat
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde leu » 19 Iul 2007, 23:09

Domnule Emil ,
Cred ca sunteti cel mai in masura sa-mi lamuriti nelamurirea.La ce ma refer?La faptul ca in proiectul e-vacanta la activitatea nr.5 se spune "scoala va dezvolta un parteneriat institutional cu cel putin o alta scoala in baza perteneriatului se va pune la punct un plan de activitati comune, din care cel putin o activitate se va desfasura pana la data de 1 nov. 2007. Parteneriatul poate obtine ulterior sprijin logistic si financiar din partea proiectului.
Asadar sa inteleg ca concursul de pe didactic nu are nimic cu proiectul ?Daca prima act. e pana la 1 nov. inseamna ca celelalte se vor desfasura pe parcursul anului scolar viitor. Vreti sa ma lamuriti putin?
Va rog! Danuta Periat
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde leu » 21 Iul 2007, 10:10

Am prezentat elevilor pps-ul cu desene pe monitor pe care l-am primit de la Scoala Nicolae Titulescu Constanta.Au fost foarte impresionati de creatiile colegilor lor.
Am reusit sa inregistrez pe Yahoo pe cei care nu aveau adresa,i-am familiarizat cu utilizarea ID-ului si a parolei urmand sa vorbim si sa trimitem mesaje pentru colegii de la scolile partenere.
Am remarcat incantare si am obtinut rezultate bune,la care nu m-am asteptat.
Am inceput pagina scolii pe care cred ca o voi finaliza cat de curand.Am postat la fotografie educationala poze cu echipa de lucru de la cls. aIVa si aII a.
Danuta Periat
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde leu » 22 Iul 2007, 17:25

Am primit un pps util in ed.culturala a copiilor de la partenerii din Constanta .Am expediat pentru toti partenerii pps-ul CUGETARI util in formarea si educarea copiilor.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

E-vacanta

Mesajde nada » 24 Iul 2007, 11:32

Multumim Danuta pentru CUGETARI. Mult succes in continuare!
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde leu » 24 Iul 2007, 12:11

Vestea ca la scoala se lucreaza s-a raspandit repede si echipa noastra s-a marit cu fosti elevi si parinti iubitori de calculator .
Ne bucura acest lucru !
E-VACANTA are succes!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde leu » 26 Iul 2007, 02:47

Am postat poze de la activitatea desene pe monitor la http://www.didactic.ro/showFoto.php?fid=13562
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde laurentziu_roshu » 26 Iul 2007, 14:04

foarte frumoase mesajele transmise de pps-urile pe care ni l-ati trimis prin email. multumim !
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde leu » 26 Iul 2007, 19:57

Multumim pentru aprecieri!
Am postat imagini care prezinta aspecte din activitatea echipei "e-Vacanta"pe www.didactic.ro/fotografie/scoala mea.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

e-vacanta

Mesajde rodica_c » 27 Iul 2007, 14:35

Danuta,
Iti multumim pt. interventia la adresa noastra. Mult succes in continuare voua si mai ales copiilor!
Rodica, Luminita si Ghiulserin
rodica_c
 
Mesaje: 36
Membru din: 08 Apr 2007, 21:41

Mesajde leu » 27 Iul 2007, 23:47

Am reusit sa termin pagina scolii si am trimis-o spre publicare,urmeaza sa postez materialele .
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Următorul

Înapoi la Proiecte de vacanta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori