Scoala "Colonel Constantin Langa" Miroslava, jud. Iasi

Forum dedicat exclusiv proiectelor de vacanta.

Scoala "Colonel Constantin Langa" Miroslava, jud. Iasi

Mesajde danavlad » 21 Iul 2007, 12:37

Ca intotdeauna avem o participare de exceptie, fiind implicat calculatorul. Cabinetul de informatica este uneori neincapator.
Activitatile care se desfasoara sunt:
- Internet de vacanta - "Lumea din computer" - acces permanent la Internet pe perioada vacantei, activitate de documentare in domenii diverse
- Micul scriitor - "Povesti din satul meu"
- Desene pe monitor - "Sa visam in culori!"
- Albumul meu foto - "Instantanee de vacanta"
- Comunicare prin Internet - "Netiquette"
Cautam pentru colaborare parteneri de la munte care sa ne revigoreze (caldura de la Iasi ne-a epuizat).
Echipa de proiect:
prof. Daniela Vladut (ed. tehnologica) - coordonator
prof. Rodica Sandu (limba romana)
inst. Nadia Lacramioara Mihalache
inv. Daniela Ionela Dulman
Pentru contact: daniela_vladut96@yahoo.com, http://danielavlad.blogspot.com/
Ultima oară modificat de danavlad pe 03 Aug 2007, 20:50, modificat 1 dată în total.
"Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar?"
(Isaac Asimov)
danavlad
 
Mesaje: 108
Membru din: 08 Dec 2005, 14:08
Localitate: IASI

Scoala "Col. C. Langa" Miroslava

Mesajde danavlad » 27 Iul 2007, 07:41

Am editat pagina scolii pe didactic: http://scoli.didactic.ro/scoala_colonel ... miroslava/
Pacat doar ca nu reusesc cu Albumul foto, din motive pe care nu le-am descoperit inca. Avem fotografii de la activitati.
"Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar?"
(Isaac Asimov)
danavlad
 
Mesaje: 108
Membru din: 08 Dec 2005, 14:08
Localitate: IASI

Mesajde danavlad » 03 Aug 2007, 10:18

Pentru activitatea "Comunicare pe Internet" cautam scoala partenera in realizarea unei prezentari PowerPoint cu tema "Netiquette". Noi deja avem textul, cateva idei, si suntem deschisi la orice sugestie. Ne-ar place exemplificari din conversatiile prin e-mail sau pe mess ale elevilor nostri.
"Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar?"
(Isaac Asimov)
danavlad
 
Mesaje: 108
Membru din: 08 Dec 2005, 14:08
Localitate: IASI

Mesajde emil » 03 Aug 2007, 19:32

danavlad scrie:Pentru activitatea "Comunicare pe Internet" cautam scoala partenera in realizarea unei prezentari PowerPoint cu tema "Netiquette". Noi deja avem textul, cateva idei, si suntem deschisi la orice sugestie. Ne-ar place exemplificari din conversatiile prin e-mail sau pe mess ale elevilor nostri.


excelenta tema!
si eu , si eu !
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde danavlad » 03 Aug 2007, 19:42

Multumim pentru apreciere si incurajare!. O sa va invitam la conferintele web, numai sa gasim parteneri.
"Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar?"
(Isaac Asimov)
danavlad
 
Mesaje: 108
Membru din: 08 Dec 2005, 14:08
Localitate: IASI

Conferinta web

Mesajde nada » 03 Aug 2007, 21:27

Daca ne anuntati cand participam bucurosi la conferinta. Anul trecut am avut un otional care s-a numit "Codul bunelor maniere" iar una dintre lectii s-a referit la bunele maniere pe internet.
Deci... ne vom auzi sau chiar ne vom vedea.
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde danavlad » 06 Aug 2007, 10:42

Cu mare placere, nada, vom stabili o data de comun acord. Sunt sigura ca va fi o colaborare interesanta si rodnica.
"Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar?"
(Isaac Asimov)
danavlad
 
Mesaje: 108
Membru din: 08 Dec 2005, 14:08
Localitate: IASI

Scoala "Colonel. C. Langa" Miroslava

Mesajde danavlad » 08 Aug 2007, 21:39

Puteti vedea o parte din lucrarile realizate de elevii scolii in cadrul proiectului e-VACANTA!, pe www.didactic.ro, la disciplina Informatică - Proiecte.

Desene pe monitor:
Grupajul "Vara": http://www.didactic.ro/files/12/desene1.pps
Grupajul "Vise in culori": http://www.didactic.ro/files/12/desene2.pps

Fotoalbume:
"e-VACANTA! mea": http://www.didactic.ro/files/12/andrei.pps
"Familia mea": http://www.didactic.ro/files/12/familiamea.pps
Ultima oară modificat de danavlad pe 18 Aug 2007, 17:25, modificat 1 dată în total.
"Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar?"
(Isaac Asimov)
danavlad
 
Mesaje: 108
Membru din: 08 Dec 2005, 14:08
Localitate: IASI

Felicitari

Mesajde nada » 08 Aug 2007, 22:44

Felicitari! Materialele vostre sunt deosebite. Pline de umor si de voie buna asa cum sta bine unei vacante.
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Multumiri!

Mesajde danavlad » 08 Aug 2007, 22:52

Multumim, nada, pentru aprecieri. Si copiii sunt deosebiti (pentru noi) si incercam sa invatam impreuna din mers.
"Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar?"
(Isaac Asimov)
danavlad
 
Mesaje: 108
Membru din: 08 Dec 2005, 14:08
Localitate: IASI

Conferinta web

Mesajde nada » 17 Aug 2007, 23:06

Ieri, 16 august si azi, 17 august 2007 elevii scolii noastre au participat la primele lor conferinte web. Chiar daca au participat doar cativa dintre ei pentru ca avem putine calculatoare, chiar daca ceilalti au urmarit doar cu atentie firul conversatiilor, cele doua conferinte au fost o experienta deosebita pentru toti.
Multumim doamnei prof. Daniela Valdut de la Scoala "Colonel Constantin Langa" Miroslava Iasi pentru sansa pe care ne-a oferit-o.
Prima conferinta "Netiquette" a avut ca tema eticheta pe net. Elevii au avut la dispozitie un material pe care l-au studiat iar in timpul conferintei au tras concluziile si au decis completarea materialului cu exemple concrete. Am stabilit pentru 24 august o noua conferitnta pe aceeasi tema in care elevii isi vor prezenta propriile concluzii.
Astazi, domnul profesor Eugen Tara de la Scoala "Colonel Constantin Langa" Miroslava Iasi ne-a intodus in atmosfera minunata a artei Origami. Am aflat multe lucruri interesante despre acest subiect fascinant. Copiii chiar s-au hotarat sa exerseze ceea ce stiau depre Origami si chiar sa invete lucruri noi.
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde danavlad » 18 Aug 2007, 08:56

La conferinte au fost participanti din trei scoli: Miroslava - Iasi, Piscu - Galati si Basca Chiojdului - Buzau.
Elevii participanti la conferinta "Netiquette" au primit o tema pentru acasa: sa colecteze, din conversatiile virtuale cu colegii lor din scolile partenere, materiale ilustrative pentru prezentarea Power Point schitata.
Pe 24 august vom incerca sa definitivam impreuna materialul.
Conferinta cu tema "Origami" a fost sustinuta de prof. Eduard Tara, expertul scolii "Colonel C. Langa" Miroslava in acest domeniu. Impreuna cu elevii pe care ii coordoneaza in ateliere Origami, a avut numeroase participari la concursuri internationale.
Multumim d-nei prof. Cristina Ciuca de la Scoala Basca Chiojdului si d-nei inv. Iordanita Dodita de la Scoala Piscu pentru ca au facut posibila aceasta frumoasa colaborare intre elevii celor trei scoli.
"Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar?"
(Isaac Asimov)
danavlad
 
Mesaje: 108
Membru din: 08 Dec 2005, 14:08
Localitate: IASI

Scoala "Colonel C. Langa" Miroslava

Mesajde danavlad » 18 Aug 2007, 17:30

Noi albume foto ale elevilor sunt pe didactic:
"Vacanta mare": http://www.didactic.ro/files/12/vacantamare.pps
"Gradina fermecata a bunicii": http://www.didactic.ro/files/12/gradinacuflori.pps
"Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar?"
(Isaac Asimov)
danavlad
 
Mesaje: 108
Membru din: 08 Dec 2005, 14:08
Localitate: IASI

Mesajde ccccc » 18 Aug 2007, 18:03

Elevilor mei si mie ne-a facut placere sa colaboram. Am invatat lucruri foarte utile si iti multumim pentru ca ne-ai dat ocazia sa participam la prima noastra conferinta. Speram ca vor mai fi si altele cu teme la fel de interesante. Succes!
Cristina
ccccc
 
Mesaje: 108
Membru din: 04 Iul 2007, 18:51

Mesajde camy_csc » 18 Aug 2007, 18:32

Felicitări celor care şi-au pus şi în vacanţă timpul, energia şi răbdarea în slujba elevilor. Se pare că rezultatele obţinute vă răsplătesc pe deplin eforturile şi vă încarcă bateriile pentru anul şcolar ce îşi apropie începutul.
Spor la muncă în continuare.
camy_csc
 
Mesaje: 53
Membru din: 26 Mai 2005, 21:43

Următorul

Înapoi la Proiecte de vacanta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori