Salarizare

Re: Salarizare

Mesajde gabriela7 » 06 Dec 2012, 22:55

Va rog sa imi spuneti daca se dau ceva diferente pentru anul 2008/2009, a inteles ca in unele localitati din tara se dau...
gabriela7
 
Mesaje: 190
Membru din: 29 Mar 2007, 21:31

Re: Salarizare

Mesajde churmuzache » 07 Dec 2012, 23:32

Buna gabriela7
da, in jud. Bacau se dau in trans,e incepand cu luna oct.2012, am inteles ca fiecare scoala, judet face cum doreste in tara asta...
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: Salarizare

Mesajde churmuzache » 17 Dec 2012, 15:30

Buna ziua, Domnule Costi_52
Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre promisiunile facute de d-na Ministru referitoare la incadrarea absolventiilor 2011, 2012. Nu credeti ca pierdem timp si bani cu deschiderea unor procese?
Ce sfat ne dati?
Va multumesc!
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: Salarizare

Mesajde costi_52 » 17 Dec 2012, 16:16

Chiar nu contează părerea mea faţă de promisiunile modificării art. 248. Oricum, limitarea doar la promoţiile 2011 şi 2012 ar menţine discriminarea pentru absolvenţii promoţiei 2013. Şi ei erau studenţi la intrarea în vigoare a LEN. Nici în privinţa acţionării în instanţă nu are rost să mă pronunţ. Fiecare procedează cum crede de cuviinţă. Un lucru este, însă, cert. Viitoarea modificare a prevederilor art. 248 (evident, dacă va exista o astfel de modificare) nu va putea acţiona retroactiv. Asta înseamnă că, salarizarea profesor S a absolvenţilor 2011 (din septembrie 2011 până la data modificării legii) şi a absolvenţilor 2012 (din septembrie 2012 până la data modificării legii) rămâne ilegală.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Salarizare

Mesajde sportiv » 17 Dec 2012, 19:44

Nu credeti ca pierdem timp si bani cu deschiderea unor procese?

Nu pirdeți decât timp! Sindicatele ne reprezintă în instanță! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Salarizare

Mesajde churmuzache » 17 Dec 2012, 22:09

Domnule sportiv, va multumesc pentru particula de speranta ca cineva ne mai reprezinta...
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: Salarizare

Mesajde crinablidar » 19 Dec 2012, 00:08

Buna seara!
Domnule Costi,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii:
- sunt absolventa a Colegiului Universitar Pedagogic- Institutori- lb engleza din 2001
- in 2008 am absolvit Facultatea de Management (am diploma in original)
- in 2009 am absolvit Facultatea de Psihologie-Pedagogie, specializarea Pedagogie, Spiru Haret (deocamdata am doar adeverinta)
- in 2011 am absolvit masteratul in literatura
- incepand cu 01.09.2011 am fost incadrata ca profesor
- in luna octombrie 2012 am avut onoarea sa constat ca am fost retrogradata la functia de Institutor SSD, directoare si secretara invocand articolul 248 al 4 din lege 1/2011, pe motiv ca de la Pedagogie am doar adeverinta iar diploma de la management nu e valabila.
Va rog sa imi spuneti daca e corect intrucat respectivul articol nu precizeaza in ce domeniu sa fie licenta, doar ca ar trebui sa fie obtinuta pana la intrarea legii in vigoare.
Mentionez ca nu am primit o decizie in acest sens, desi am solicitat acest lucru de nenumarate ori, chiar si in scris, de fapt nu am primit nici o decizie de 5 ani de cand o avem ca director pe aceasta distinsa domnisoara.
Multumesc!
crinablidar
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Sep 2008, 17:58

Re: Salarizare

Mesajde costi_52 » 19 Dec 2012, 10:19

Dacă diploma de licenţă obţinută în 2008 nu este, întradevăr, valabilă, directoarea şi secretara au dreptate. Dar, pentru a anula o diplomă de licenţă este nevoie de o hotărâre judecătorească.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Salarizare

Mesajde crinablidar » 20 Dec 2012, 02:04

Buna seara!
Revin cu o intrebare:De ce spuneti ca diploma din 2008 nu e valabila?- parerea dumneavoastra, va rog!
Directoarea spune ca nu e "valabila" pentru a putea fi incadrata ca profesor pentru ca e de la Facultatea de Management nu ca ar fi nula sau ceva asemanator.
Multumesc!
crinablidar
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Sep 2008, 17:58

Re: Salarizare

Mesajde costi_52 » 20 Dec 2012, 09:52

Cum spuneam, dacă o diplomă de licenţă nu a fost anulată printr-o hotărâre judecătorească, aceasta este valabilă. O diplomă de licenţă valabilă, indiferent de specializare, obţinută înainte de intrarea în vigoare a LEN sau după această dată (dacă absolventul avea statutul de student la data intrării în vigoare a LEN) dă dreptul la încadrarea pe funcţia didactică profesor pentru învăţământ preşcolar sau profesor pentru învăţământ primar.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Salarizare

Mesajde crinablidar » 20 Dec 2012, 17:18

Multumesc frumos!
Asa ma gandeam si eu.
Va rog, daca puteti, sa imi spuneti de la cine/ de unde/ cum as putea putea sa obtin un raspuns oficial in acest sens ca sa il arat conducerii scolii. Exclus ISJ Maramures, caci acolo la prima vedere au spus ca am dreptate dar cand au auzit ca e vorba de aceasta directoare, care se pare ca are relatii multe, raspunsul a fost ca ... nu se baga, ca scoala are personalitate juridica si ca directorul decide si face ce vrea. Mai mult, o doamna inspectoare de la resurse umane mi-a spus ca faptul ca am gradul I si ca sunt titulara nu sunt importante in invatamant. Ma intreb care este rostul lor, in acest caz.
Multumesc inca o data!
Cu stima, Crina Blidar
crinablidar
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Sep 2008, 17:58

Re: Salarizare

Mesajde costi_52 » 20 Dec 2012, 19:21

Pentru început, solicitarea o adresaţi conducerii şcolii, solicitând încadrarea legală şi plata diferenţelor salariale, precizând că aşteptaţi răspuns scris. De obicei, puşi în faţa alternativei acţionării în instanţă, directorii acceptă să respecte legislaţia. Dacă, şi în răspunsul scris, continuă să nesocotească legile, vă adresaţi, tot scris, inspectoratului, anexând şi răspunsul primit de la şcoală. Dacă, nici în acest caz nu sunteţi repusă în drepturi, acţionaţi în instanţă, atât conducerea şcolii, cât şi inspectoratul. Puteţi apela şi la sprijinul sindicatului.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Salarizare

Mesajde crinablidar » 20 Dec 2012, 19:35

Multumesc!
Am cerut acest lucru deja scolii in 18 octombrie 2012, am revenit in 26 noiembrie cu o alta cerere, ambele au ramas fara raspuns.
La ISJ MM am depus o cerere in 6 noiembrie 2012, am primit dupa aproximativ 3 saptamani un raspuns prin care mi se comunica faptul ca "prevederile legale" in ceea ce ma priveste se regasesc in art 248, al 3 si 4 din LEN 1/ 2011 si ... atat. Domnisoara director a ras cand a vazut raspunsul primit si a spus ca pentru ea e "fix zero". Am revenit la ISJ MM cu o alta cerere, depusa in 7 decembrie 2012, prin care solicitam un raspuns clar daca sunt sau nu in drept sa fiu incadrata ca profesor. Astept raspunsul.
Oricum, multumesac mult.
Sa aveti sarbatori frumoase!
Cu stima, Crina Blidar
crinablidar
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Sep 2008, 17:58

Re: Salarizare

Mesajde omega » 27 Dec 2012, 15:36

costi_52 scrie:Cum spuneam, dacă o diplomă de licenţă nu a fost anulată printr-o hotărâre judecătorească, aceasta este valabilă. O diplomă de licenţă valabilă, indiferent de specializare, obţinută înainte de intrarea în vigoare a LEN sau după această dată (dacă absolventul avea statutul de student la data intrării în vigoare a LEN) dă dreptul la încadrarea pe funcţia didactică profesor pentru învăţământ preşcolar sau profesor pentru învăţământ primar.

Aceasta formulare "daca absolventul avea statutul de student la data intrarii in vigoare a LEN" sa inteleg ca ne da sperante si celor ce vom obtine diploma de licenta in 2013 sa fim incadrati ca profesori inv presc si primar( ca la data intrarii in vigoare a LEN noi eram inmatriculati in primul an de studii)? Va rog sa ne precizati daca interptetez corect sau nu. Nici nu stiti in ce stres ne aflam cei ce suntem in anul III : cu studiile, cu licenta, cu serviciul si toate indatoririle colaterale.
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

Re: Salarizare

Mesajde ionioana » 28 Dec 2012, 15:44

Domnule ''costi_52'' va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.Eu impreuna cu alte doua colege am absolvit facultatea in 2011,am fost incadrata la 1 sept. 2011 prof inv. primar iar din martie 2012 institutor.Am actionat in instanta scoala si am castigat procesul.Hotararea era definitiva si exacutorie cu termen de recurs in 10 zile.Scoala a facut recurs.Termenul de judecata este 26 martie 2013.Mai are rost recursul daca a aparut acea ordonanta?Colegele mele vor sa continue sa ia legatura cu avocatul sa le reprezinte la recurs ca sa isi recupereze banii (diferenta dintre salariul de prof si cel de institutor dar si banii ce au fost opriti din salariu).Pot obtine in urma recursului asa ceva?Avand in vedere ca nici o lege nu este retroactiva doar in urma unui preces putem sa ne recuperam banii dar banuiesc ca trebuie sa actionam iar in instanta scoala nu sa continuam recursul.Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui facut.
ionioana
 
Mesaje: 31
Membru din: 17 Aug 2008, 17:44

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori