salarizare

salarizare

Mesajde miha_c » 22 Iul 2008, 18:17

lucrez ca educatoare de 3 anii, am terminat liceul pedagogic. anul acesta am terminat facultatea, ce ii drept nu in domeniu, asistenta sociala, dar mi s-a spus ca voi fi platita la fel, tot cu studii medii. poate cineva sa-mi dea informatii in acest sens. va multumesc
miha_c
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Mar 2007, 19:56

Mesajde aalliinnaa » 22 Iul 2008, 20:38

Inca nu se stie nimic pana nu va aparea noua lege a invatamantului.

Daca apare pana la 1 septembrie, se pare ca institutori vor fi doar cei cu colegiul - restul, cu orice alta facultate decat Stiinte ale Educatiei vor fi invatatori.
Daca nu apare pana la 1 sept veti fi institutor I.

Cititi art. 38 din propunerea legii privind statutul personalului didactic.
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde tulip_flower » 22 Iul 2008, 22:20

Nu este adevarat.Esti institutor I.Citeste cu atentie statutul.Sunt de trei ani platita ca institutor I.Liceul pedagogic (5 ani) plus orice facultate inseamna institutor I. Problema este la cei care au facut postliceala (care slava domnului s a desfiintat) sau colegiul de 3 ani.Ei sunt obligati sa faca 1 an la stiintele educatiei pt a fi institutor I.Si mi se pare normal sa fie asa , dupa ce ca au ajuns invatatoare sau educatoare la seral ( scuze pentru sinceritate).Eu am terminat filologie (romana -engleza).

SUCCES!!
tulip_flower
 
Mesaje: 32
Membru din: 14 Iul 2008, 13:46

Mesajde aalliinnaa » 22 Iul 2008, 22:42

tulip_flower scrie:Nu este adevarat.Esti institutor I.Citeste cu atentie statutul.Sunt de trei ani platita ca institutor I.Liceul pedagogic (5 ani) plus orice facultate inseamna institutor I. Problema este la cei care au facut postliceala (care slava domnului s a desfiintat) sau colegiul de 3 ani.Ei sunt obligati sa faca 1 an la stiintele educatiei pt a fi institutor I.Si mi se pare normal sa fie asa , dupa ce ca au ajuns invatatoare sau educatoare la seral ( scuze pentru sinceritate).Eu am terminat filologie (romana -engleza).

SUCCES!!


Iti recomand sa citesti articolul nr 38. alineatul c (institutori sunt doar cei care au Colegiul universitar de institutori - atat!) din legea privind statutul cadrului didactic.
Ai fost platita pana acum institutor I, insa daca legea va fi aprobata, nu vei mai fi decat invatator....conform noii legi. N-o spun eu - vezi noua lege!
Facultate de romana-engleza nu te face cu nimic mai pregatit in domeniul invatamantului primar, insa, sigur, vei fi un foarte bun profesor in invatamantul gimnazial-pentru asta te-ai pregatit, nu?
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde tulip_flower » 23 Iul 2008, 20:38

aalliinnaa scrie:
tulip_flower scrie:Nu este adevarat.Esti institutor I.Citeste cu atentie statutul.Sunt de trei ani platita ca institutor I.Liceul pedagogic (5 ani) plus orice facultate inseamna institutor I. Problema este la cei care au facut postliceala (care slava domnului s a desfiintat) sau colegiul de 3 ani.Ei sunt obligati sa faca 1 an la stiintele educatiei pt a fi institutor I.Si mi se pare normal sa fie asa , dupa ce ca au ajuns invatatoare sau educatoare la seral ( scuze pentru sinceritate).Eu am terminat filologie (romana -engleza).

SUCCES!!


Iti recomand sa citesti articolul nr 38. alineatul c (institutori sunt doar cei care au Colegiul universitar de institutori - atat!) din legea privind statutul cadrului didactic.
Ai fost platita pana acum institutor I, insa daca legea va fi aprobata, nu vei mai fi decat invatator....conform noii legi. N-o spun eu - vezi noua lege!
Facultate de romana-engleza nu te face cu nimic mai pregatit in domeniul invatamantului primar, insa, sigur, vei fi un foarte bun profesor in invatamantul gimnazial-pentru asta te-ai pregatit, nu?


Dar nici nu trebuie sa ma mai pregateasca , pe mine m a pregatit foarte bine liceul pedagogic (5 ani).Nu ati inteles ideea acestei facultati "stiintele educ" .Este recomandata celor cu postliceala si colegiu care , evident , n au avut timp in 2 - 3 ani sa se pregateasca pt a deveni inv respectiv educatoare . De aceea s a si desfiintat acest tip de pregatire pt inv primar si prescolar .In c ta deja s a revenit la profil pedagogic (5 ani).Slava domnului ca nu se mai produc atatea uscaturi!!!

P.S.:la art 38 , litera c , scrie institutor , dar este vorba despre institutor II , ADICA ASA CUM AU FOST PREGATITI DE COLEGIU
tulip_flower
 
Mesaje: 32
Membru din: 14 Iul 2008, 13:46

Mesajde aalliinnaa » 23 Iul 2008, 20:53

Da, art 38 alineat c: institutori sunt doar cei cu colegiu si atat - nu mai spune nimic despre invatatorii (educatoarele) cu facultate, care pana acum tot institutor erau.
Iar la profesor ptr inv primar si prescolar sunt doar cei care au studii superioare in profilul postului, adica pedagogia inv primar si prescolar. Literele sau Dreptul sau Economia, desi sunt studii superioare, nu sunt in profilul postului daca se ramane in inv primar sau prescolar.
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde miha_c » 24 Iul 2008, 22:18

va multumesc pentru informatie...o sa studiez legea si informatiile pe care le voi mai gasi, le postez pe site.
va multumesc mult
miha_c
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Mar 2007, 19:56

Mesajde gamandoina » 25 Iul 2008, 15:21

F lower, nu te avantajeaza deloc aerul de superioritate pe care , poate fara voie, l-ai abordat. Felicitari pentru absolvirea facultatii! Asta insa nu iti da dreptul sa minimalizezi, ca sa nu spun bagadelizezi, eforturile celorlalti. Nu esti foarte bine informata! Colegiul de institutori l-am urmat doar ca am fost sigura ca fiind invatatoare de 20 de ani -atunci- mai am multe de invatat. Am urmat si anul de continuare , acum am 25 de ani in invatamant si tot nu pot spune ca le stiu pe toate in domeniul invatamantului primar. Asa ca ma mir de tine ca te simti foarte "tare". - Mai reflecteaza!
gamandoina
 
Mesaje: 33
Membru din: 13 Ian 2008, 21:06
Localitate: turnu magurele

Mesajde dbv » 25 Iul 2008, 21:42

(5) Absolvenţii învăţământului superior de lungă durată, care la data trecerii pe funcţia corespunzătoare studiilor absolvite erau încadraţi pe funcţii cu un nivel de studii inferior, specifice domeniului în care au absolvit studiile universitare, se încadrează la gradul profesional corespunzător care să le asigure o creştere de până la 20% a salariului de bază avut, ţinând seama de performanţele profesionale individuale evaluate în condiţiile prevăzute la alin.(2).

LEGEA SALARIZARII
Secţiunea a 5-a
Angajarea şi avansarea în funcţii, grade sau trepte profesionale
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Mesajde aalliinnaa » 25 Iul 2008, 21:52

dbv scrie:(5) Absolvenţii învăţământului superior de lungă durată, care la data trecerii pe funcţia corespunzătoare studiilor absolvite erau încadraţi pe funcţii cu un nivel de studii inferior, specifice domeniului în care au absolvit studiile universitare, se încadrează la gradul profesional corespunzător care să le asigure o creştere de până la 20% a salariului de bază avut, ţinând seama de performanţele profesionale individuale evaluate în condiţiile prevăzute la alin.(2).

LEGEA SALARIZARII
Secţiunea a 5-a
Angajarea şi avansarea în funcţii, grade sau trepte profesionale


Foarte incalcita exprimarea acestei legi.
N-am inteles bine ce inseamna
functii...specifice domeniului în care au absolvit studiile universitare ???
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde dbv » 25 Iul 2008, 22:23

dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Mesajde tulip_flower » 31 Iul 2008, 11:40

gamandoina scrie:F lower, nu te avantajeaza deloc aerul de superioritate pe care , poate fara voie, l-ai abordat. Felicitari pentru absolvirea facultatii! Asta insa nu iti da dreptul sa minimalizezi, ca sa nu spun bagadelizezi, eforturile celorlalti. Nu esti foarte bine informata! Colegiul de institutori l-am urmat doar ca am fost sigura ca fiind invatatoare de 20 de ani -atunci- mai am multe de invatat. Am urmat si anul de continuare , acum am 25 de ani in invatamant si tot nu pot spune ca le stiu pe toate in domeniul invatamantului primar. Asa ca ma mir de tine ca te simti foarte "tare". - Mai reflecteaza!


Eu va spun ca sunt platita inst I, colege cu asistenta sociala inst I si exp pot continua.
Nu simt nevoia sa ma avantajeze!Am alte avantaje!Legat de aceste studii(colegiu , postliceala etc) pt a intra in inv primar , respectiv prescolar , nu pot decat sa mi exprim dispretul .Asa sunt eu de sincera.Sunt colege care nu realizeaza unde au intrat , sunt "pe langa" rau de tot , dar au o diploma pe care scrie ca sunt inv , educ.JENANT!Daca tot ati absolvit asa ceva , stiti foarte bine cum se procedeaza!Puteti compara pedagogicul cu acestea??

P.S.:Prin ce baruri s au tinut cursurile??
tulip_flower
 
Mesaje: 32
Membru din: 14 Iul 2008, 13:46

Mesajde catadeli35 » 02 Aug 2008, 00:15

P.S.:Prin ce baruri s au tinut cursurile??

Acum 20-25 de ani nu se punea problema daca ai terminat liceul la BAR sau la LICEU(nici nu erau BARURI).Pe vremea aceea se facea scoala ,nu gluma!!!!!!!!Nu era foarte simplu la 18 ani sa predai.Nu te supara, dar cele mai multe dintre noi la vremea respectiva eram ,,niste copii -intre copii".E simplu acum sa dai sfaturi aiurea!Pe vremea ACEEA invatam pentru medii ca sa prindem repartitii la ORAS(si invatam nu gluma).Asa ca te rog ...un pic de respect pentru cei mai ...cu experienta!!!!Si eu poate ma numar printre ei....dar culmea,intr-o zi iti vine si tie randul!ASA ca, spor la treaba.....
catadeli35
 
Mesaje: 161
Membru din: 25 Oct 2005, 20:29

salarizare

Mesajde suri » 02 Aug 2008, 08:06

Draga Tulip,


Sa stii ca cu acest aer de superioritate nu-ti castigi increderea colegelor de breasla .Si eu am facut postliceala si colegiul, si in cele din urma facultatea ( sunt in anul II la Universitatea Bucuresti), dar nu incep sa le rad fetelor in nas.Am lucrat la toate tipurile de unitati in invatamantul prescolar ( si de stat si privat) pentru a capata experienta, am facut si canto si pian pentru a nu preda muzica copiilor dupa ureche, dar niciodata n-am precupetit a asculta sfatul colegelor mele mai in varsta chiar daca dansele pe vremea lor au facut scoala postliceala si nu liceu pedagogic.Si cunosc fete din liceul pedagogic, care zici ca au trecut ca si gasca prin apa se gandesc cum sa-si faca o facultate , sa intre in medicale si sa-si lase copiii cu colegele lor.Sa stii ca experienta nu o capeti intr-un liceu pedagogic ci dupa foarte multi ani de munca si sudoare la clasa.
Sa ai bafta in munca cu copiii si s-ar putea sa-ti castigi antipatia colegelor,si e pacat, ca esti de-a noastra!
suri
 
Mesaje: 16
Membru din: 05 Mai 2007, 18:31

Mesajde tulip_flower » 02 Aug 2008, 20:56

Imi pare rau daca am jignit pe cineva care a absolvit institutul acum multi multi ani!!! Nu pentru ele am scris!!Ma refer la postliceala anilor 2000....oare chiar nu stiti despre ce vorbesc??Eu am absolvit pedagogicul in vremurile bune inca , am fost prima promotie care n a mai primit repartitie!Am intrat in pedagogic cu fruntea sus , cu mandrie c am sa devin invatator-educatoare , si nu suport acum cand vad pe langa mine colege cu aceasta postliceala in care n au invatat nimic !NIMIC!Si asta se vede in munca lor la clasa , adica zero!Nu fac altceva decat cafele , barfe etc.Eu stiu clar ce vorbesc si sper sa nu castig decat antipatia acelora despre care vorbesc pentru ca oricum imi sunt indiferente , nu pot intra in aceeasi oala cu asa ceva.
Celor cu pedagogicul (5 ani) le doresc numai bine!!!Ma bucur ca suntem noi ca sa salvam invatamantul care s a cam umplut de uscaturi de genul asta!!!
Si eu predau de la 18 ani ....

P.S.:Cine doreste cariera in invatamant trebuie sa munceasca pentru ea , nu poate primi o clasa de copii pe care "cica" ii educa !!!
tulip_flower
 
Mesaje: 32
Membru din: 14 Iul 2008, 13:46

Următorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori