salar de merit

salar de merit

Mesajde idmidmmdi » 06 Dec 2006, 19:40

la noi la scoala consilierul educativ spune ca el merita in fiecare an salar de merit si ca ,desi sunt 2 salarii de merit pe scoala, nu se impart unul profesorilor,iar celalalt invatatorilor.
Chiar invatatorii nu au niciun merit?
ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii decat contine metodologia?
idmidmmdi
 
Mesaje: 10
Membru din: 18 Oct 2005, 21:05

Mesajde aniova30 » 06 Dec 2006, 20:04

Distributia acestor salarii de merit , in forma mentionata , este o eroare , in sensul ca nu are importanta cine doreste acel premiu sau cine spune ca i se cuvine , ci are mare importanta cine merita efectiv primirea lui. Se intocmeste un raport , se face o cerere si se completeaza fisa de evaluare - la care se anexeaza actele doveditoare( de catre toti cei interesati) se depun la secretariatul scolii , se aproba de catre conducerea scolii in ordinea descrescatoare a punctajului ( se admit toate variantele - pot lua doar doi profesori , doar doi invatatori , sau combinatia dintre acestia) , nu functia lor având importanta , ci punctajul intrunit.
Este chiar simplu. Trebuie doar respectat.
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

salariu

Mesajde toni » 06 Dec 2006, 21:58

in mod normal ar trebui ca fiecarte scoala sa-si faca o grila de punctaj realizata in concordanta cu metodologia; in mod corect ar trebui ca la fiecare nivel (primar, gimnazial), sa fie criterii adaptate nivelului respectiv. si grila sa fie cunoscuta de la inceputul anului calendaristic...
in scoala mea, anul trecut, s-au impartit salariile de merit pe fiecare nivel, proportional cu numarul de educatoare, invatatori, profesori; si s-a discutat in consiliul de administratie fiecare raport de autoevaluare, el a fost punctat (secret) de fiecare membru al consiliului si s-a facut suma punctelor pentru fiecare raport si la final clasamentul final.
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

Mesajde cornelia_pancescu » 06 Dec 2006, 22:03

La noi in scoala, din cei 19 invatatori, 3 pot lua acel salariu in functie de punctajul obtinut la fisa de evaluare. Intr-un an doar 2 invatatori s-au inscris si salariul celalalt l-a luat un profesor (au si profesorii un nr fix , nu stiu care este procentul de stabilire a nr de salarii pe scoala si pe ciclu de invatamant). Educatoarele sunt 9 si un loc este pt salariul cel mult disputat.
Nu e corect sa se ia prin rotatie (ca in alte scoli).
Avatar utilizator
cornelia_pancescu
 
Mesaje: 81
Membru din: 29 Oct 2006, 19:40
Localitate: Tecuci

Re: salariu

Mesajde idmidmmdi » 06 Dec 2006, 22:19

toni scrie:in mod normal ar trebui ca fiecarte scoala sa-si faca o grila de punctaj realizata in concordanta cu metodologia; in mod corect ar trebui ca la fiecare nivel (primar, gimnazial), sa fie criterii adaptate nivelului respectiv. si grila sa fie cunoscuta de la inceputul anului calendaristic...
in scoala mea, anul trecut, s-au impartit salariile de merit pe fiecare nivel, proportional cu numarul de educatoare, invatatori, profesori; si s-a discutat in consiliul de administratie fiecare raport de autoevaluare, el a fost punctat (secret) de fiecare membru al consiliului si s-a facut suma punctelor pentru fiecare raport si la final clasamentul final.


asa mi se pare si mie normal,ca asa stiu si eu ca exista procentaj pentru fiecare post existent in scoala
idmidmmdi
 
Mesaje: 10
Membru din: 18 Oct 2005, 21:05

Mesajde gg » 06 Dec 2006, 22:58

in scoala mea, anul trecut, s-au impartit salariile de merit pe fiecare nivel, proportional cu numarul de educatoare, invatatori, profesori; si s-a discutat in consiliul de administratie fiecare raport de autoevaluare, el a fost punctat (secret) de fiecare membru al consiliului si s-a facut suma punctelor pentru fiecare raport si la final clasamentul final.


...si de unde a stiut fiecare membru al consiliului ce activitati a desfasurat candidatul pentru acordarea salariului de merit????? conform "dosarului" pe care l-a facut?? eu cred ca aici este problema..balanta care inclina in favoarea/defavoarea vreunui preferat.
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

Mesajde ioanaahb » 07 Dec 2006, 00:23

cred ca in mai toate scolile acest salariu este un fel de mar al discordiei.....unii il vor pe rand, altii-asa cum e normal-PE MERIT, dar toti se gandesc la faptul ca cei din administratie il dau colegilor favorizati....deci? care ar fi solutia ideala?
ioanaahb
 
Mesaje: 11
Membru din: 06 Apr 2006, 19:19

salar de merit

Mesajde adimatu » 07 Dec 2006, 02:31

Din fericire eu lucrez intr-o scoala in care lucrurile se desfasoara cum trebuie.
Fiecare doritor de salar de merit isi intocmeste un raport de activitate si
si-l puncteaza conform criteriilor stabilite anterior si afisate in cancelarie.
Noi in consiliul de administratie discutam fiecare dosar in parte si verificam punctajul.
Nu vad de ce s-ar mai ivi discutii ulterioare.
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Mesajde berbec » 07 Dec 2006, 15:09

la noi in scoala se discuta raportul de autoevaluare in consiliul profesoral.consiliul de administratie face doar ierarhizarea in functie de punctajul obtinut de fiecare cadru didactic.
berbec
 
Mesaje: 71
Membru din: 22 Oct 2006, 16:30

salariu de merit

Mesajde nada » 07 Dec 2006, 20:04

In scoala noastra totul a fost facut in consiliul profesoral, s-a punctat fiecare activitate, fiecare a avut posibilitatea sa isi sustina afirmatiile cu dovezi ale activitatilor derulate, nimic nu a fost secret sau ascuns. Singura nedreptate, dupa parerea mea a fost legata de consilierul educativ care , mai nou, se comporta ca un director adjunc si care si-a punctat activitatile de inegal fata de celelalte cadre didactice. E o persoana responsabila si muncitoare, merita un salariu de merit dar nu trebuia sa fie supraapreciat. Elaborarea criteriilor ar trebui sa se faca in consiliu profesoral la inceputul anului calendaristic pentru ca, tot anul, fiecare sa stie pe ce poate obtine multravnitele puncte.
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde marica » 07 Dec 2006, 20:53

Toata stima si respectul pentru personalul didactic auxiliar ,dar de ce au grila de punctaje asemanatoare cu cea a nedidacticului ,desi nu impart cu el "portia " de salarii, si nu asemanatoare cu a didacticului? Asa personalul didactic se trezeste ca abia acumuleaza 40-50 puncte iar auxiliarul 70-80. Cum sa mai faci o repartitie a salariilor in functie de punctaj in aceste conditii?
marica
 
Mesaje: 23
Membru din: 11 Dec 2005, 00:10

Mesajde georgy » 08 Dec 2006, 15:00

Salariul de merit? hmmm ....mar al discordiei e putin spus. La noi la scoala nu se merge pe cine merita cu adevarat...."trebuie sa ia domnul cutare ca e titular de atatia ani si nu a luat niciodata ....sau nu a mai luat de 2-3 ani". In acest caz cum sunt ceilalti motivati sa desfasoare activitati daca exista favoritisme?Intr-adevar aceste lucruri se discuta in consiliul profesoral, se citesc rapoarte de activitate( unele fictive) dar poti sa comentezi in fata unui profesor cu atatia ani de vechime? Nu poti....considerand ca vei da dovada de lipsa de respect. Cunosc persoane care muncesc intr-adevar, fac activitati nenumarate si nu se calca in picioare sa nimereasca usa la plecare dupa ore....dar acest lucru nu este apreciat. Noroc ca mai exista si dascali care nu tin cont de partea materiala atat de mult si isi desfasoara activitatea asa cum trebuie!
O zi in care nu razi....e o zi pierduta!
Avatar utilizator
georgy
 
Mesaje: 28
Membru din: 06 Sep 2006, 17:18
Localitate: Medgidia

Mesajde danielutza » 10 Dec 2006, 11:33

La noi in scoala e un mare haos, legat de acest salar de merit. Suntem un numar mare de dascali (profesori+invatatori) si se dau 12 salarii in total. Dar, din start, primesc cei trei directori+directoul educativ+una dintre secretare(prin rotatie in fiecare an ia una)+administratorul, deci, ce mai ramane???...
O mare nedreptate apoi, pentru ca nu se tine seama de nici un raport de autoevaluare...se fac doar ca sa fie facute...si, in fiecare an, primesc aceeasi oameni. Daca esti tanar si mai iti faci si treaba, nu se pune... :D
In concluzie, anul acesta, cei care ar fi meritat salariul, nu si-au mai depus nici un raport, pentru ca le este scarba de cum se desfasoara acest ritual.
danielutza
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Mai 2006, 15:55

Schimbare de situatie

Mesajde bogdy_nana » 10 Dec 2006, 12:56

:D Pana anul acesta directorul acorda salariile de merit "in ordinea inmormantarii" sau dupa "serviciile" aduse de unul si de altul.
Anul acesta am avut indrazneala ( dupa 8 ani ) sa-mi strang toate documentele si sa-mi depun dosarul ( care s-a dovedit a fii urias ) si am stricat planurile colegilor. Directorul m-a facut indirect nesimtita, in Consiliul profesoral, ca nu am respectat ordinea care se stabilise cu mult timp in urma. :?: :x
Cum cei carora vroia sa le dea salariu de merit nu aveau nici macar cerere facuta, a trebuit sa-mi acorde salariul. :lol:
bogdy_nana
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Dec 2006, 13:39

Mesajde cos_mirela » 11 Dec 2006, 00:11

Fratiilor!....Daca vreti sa aveti succes , inarmati-va cu rabdare si strângeti hârtii! Sunt singurele care va asigura salariile si gradatia. Munca la clasa oricât de intensa ar fi nu e suficienta.De la toate activitatile extracurriculare"faceti rost"de hârtii oficiale - stampilate, recunoscute de inspectorat , parteneri educationali, directiune... etc .Cu un dosar serios , nu te mai poate contesta nici un coleg care are "trecere "la director.
cos_mirela
 
Mesaje: 18
Membru din: 05 Iun 2005, 14:24

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori