salar de merit

Mesajde floricaplosca » 11 Dec 2006, 09:51

Directorii care procedează precum au relatat colegii de mai sus,nu au ce căuta în funcţia de directori.Deci, dragi colegi,nu uitaţi că pentru a obţine salarul sau gradaţia de merit se organizează un concurs de dosare la care e liber să participe oricine.Nu există priorităţi.nu contează că are 30 de ani vechime sau 5.Contează munca desfăşurată şi care va fi punctată.Felicitări colegei bogdy_nana pentru atitudine! Deci,curaj în a vă depune dosarele!
floricaplosca
 
Mesaje: 64
Membru din: 16 Mai 2006, 19:13

Mesajde daniel_sutu » 16 Dec 2006, 00:43

Am citit istorioarele d-voastra si am ramas uimit de modul in care se acorda aceste salarii, dar sa va spun cum merg treburile si la mine la scoala: anul trecut, una dintre colege care a facut cerere pt acest salariu a mentionat ca il doreste, citez "conform principiului rotatiei". Anul acesta, tot la scoala unde functionez, alta colega a mentionat, de data aceasta doar verbal, ca vrea salariu de merit pt ca "tre` sa ies la pensie!", deci conform unui alt principiu!
Orice sedinta care se intampla sa aiba loc in scoala, adica atunci cand se anunta vreo inspectie si directorul are nevoie de procese verbale, se lasa cu scandal ca la usa cortului...nu stiu cum s-a intamplat ca anul acesta am reusit sa obtin salariul de merit, dar am fost avertizat ca de-acum.......
daniel_sutu
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Feb 2006, 17:49

Mesajde mitzone » 16 Dec 2006, 14:56

M-ar interesa cum a fost evaluata activitatea unui cadru didactic care functioneaza cu jumatate de norma si a facut cerere pentru salariu de merit.
Reducerea activitatii la jumatate de norma s-a facut la cererea cadrului didactic pe motive de sanatate si aprobata conform legii.
Multumesc frumos. Mi-ati fi de un real folos chiar cu idei ,daca nu ati intalnit aceasta situatie.
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

hartii

Mesajde sandapavel » 23 Dec 2006, 20:45

cos_mirela scrie:Fratiilor!....Daca vreti sa aveti succes , inarmati-va cu rabdare si strângeti hârtii! Sunt singurele care va asigura salariile si gradatia. Munca la clasa oricât de intensa ar fi nu e suficienta.De la toate activitatile extracurriculare"faceti rost"de hârtii oficiale - stampilate, recunoscute de inspectorat , parteneri educationali, directiune... etc .Cu un dosar serios , nu te mai poate contesta nici un coleg care are "trecere "la director.


Si la noi la scoala este discutie mare cu stransul hartiilor, mi se pare normal ca fiecare sa isi realizeze un dosar personal de adeverinte, diplome etc., insa la noi de vreun an a inceput paranoia cu adunatul adeverintelor: mergi la Mc Donald's cu copiii - ceri adeverinta, te duci la teatru - adeverinta... iar cand se face o restrangere sau concurs pt. salariu de merit -vin unii care tot anul au stat de adunat hartii si au uitat sa mai faca si treaba la clasa, ca au fost foarte ocupati cu activitati mai "productive". Nici asa nu mi se pare normal...
Avatar utilizator
sandapavel
 
Mesaje: 27
Membru din: 13 Feb 2005, 14:28
Localitate: Bucuresti

Mesajde narci2net » 24 Dec 2006, 13:40

Perfect adevarat ! Anul trecut nu am luat salariul de merit vezi Doamne pentru ca nu am avut hartii . Foarte bine ! Anul asta am inceput sa adun hartii din octombrie de la absolut toate activitatile din scoala si din afara scolii la care am participat singura , cu colegii sau cu copiii ( am pus pana si invitatiile de la cele trei serbari organizate cu clasa ) . Cred ca am avut cel mai consistent dosar dintre invatatori . Si a meritat . Am fost a patra pe "lista castigatorilor " cu 82 de puncte . Asa ca asta cred ca ar trebui sa fie drumul cam pentru toti " aspirantii " . Daca ai activitate sprijinita si de documente ( si va sfatuiesc sa strangeti de la orice activitate ) nu se poate sa nu fiti luati in seama . Succes si un An Nou cu multa sanatate si rabdare !
narci2net
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Aug 2006, 14:44

Mesajde amatoridekaraoke » 18 Ian 2007, 22:26

Am lucrat 12 ani in invatamant si vreau sa va spun ca e groasa tare fratilor ! In primul rand salariile sunt mai mult decat mizere ,ceea ce face ca persoanele cu adevarat deosebite sa sa ' huscheasca ' cat mai urgent din invatamant daca au ocazia.Invatamantul e un domeniu al contrastelor : pe de o parte ai satisfactia muncii cand lucrezi cu copii buni si vezi ca invata datorita tie ,pe de alta parte e un 'furnal ' unde iti distrugi sanatatea lucrand cu tot soiul de 'specimene prost educate din famile ".Proasta educatie e o tara mondiala si nu va fi niciodata eradicata . Din pacate nu iti da nimeni nici un punct in plus la evaluarea dosarelor daca ai clase sub-mediocre .Toti titularii cu vechime isi iau clasele cele mai bune iar celorlalti li se dau resturi .Daca esti debutant si suplinitor pe deasupra esti ca si mort ! Ai viata lui Aldo Moro incercand sa faci cate ceva cu niste copii cu care te apuca disperarea.Despre salar de merit nici nu poate fi vorba ! Generatiile de astazi sunt apatice , recalcitrante si arogante ! Totusi daca se doreste a se face clasamente intre cadre ,v-as sugera si alte criterii decat cele trecute in fisa de evaluare . As cere ceva pentru care nu ar trebui sa se aduca nici o hartie ,dar care e stiut de toata lumea .Asadar as pune puncte pentru :
1.Har didactic.Asta il ai sau nu il ai .E dat de D-zeu !
2.Tinuta morala ireprosabila (fumatorilor le-as lua 10 puncte )
3.Aspect placut si ingrijit , buna dispozitie,vitalitate, joie de vie( mii de puncte pentru persoanelor vesele si placute de elevi )-ca profesor esti ca un actor pe o scena ,daca nu esti interesant ci arati plictisit si obosit mai bine schimba-ti profesia ,degeaba esti toba de carte daca nu colorezi locul in care te gasesti ).Sa te iubeasca copiii ca si cum ai fi starul lor favorit in fata lor !
Desigur ca ceea ce am scris mai sus e un deziderat ca si educata insasi ! E greu sa ai asa ceva ! E mai usor sa strangi hartii la dosar asa ca va doresc "Colecta placuta ! ".
amatoridekaraoke
 
Mesaje: 8
Membru din: 09 Noi 2005, 20:27

Mesajde dorinaciortea » 20 Ian 2007, 01:48

:twisted: Şi eu sunt de acord că salariile de merit sunt doar "praf în ochi"! Cine e deştept şi înfigăreţ şi îşi face rot de tot felul de hârtii "cu mare trecere", chiar dacă la clasă doar se face că munceşte, ia an de an bani frumoşi!
dorinaciortea
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Ian 2007, 14:58

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori