Sa fie scoala privata viitorul inv. romanesc?

Sa fie scoala privata viitorul inv. romanesc?

Mesajde alinarumega » 24 Aug 2006, 15:20

Vreau sa multumesc tuturor... cred ca solutia este sa incep sa-mi implinesc visul... Am fost in Germania in vara si am vazut cu ochii mei viitorul invatamantului: scoala privata. Invatamantul de stat este nesemnificativ si slab cotat in tarile UE. M-a batau gandul sa incep cu o scoala de dupa-amiaza after school si cred ca intr-un oras mare ca Timisoara ar merge.
Cine poate sa-mi impartseasca opinii sau sfaturi, rog foarte frumos! :D
alinarumega
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Noi 2005, 00:26

Mesajde dana_t » 24 Aug 2006, 23:18

Sunt de acord cu tine.
Acum cativa ani am avut oportunitatea de a lucra la scoala privata, full-time sau part-time, cum doream. M-am temut de fantoma care se numeste "titular", statutul meu de atunci si din prezent.
Acum regret ca n-am avut curajul sa fac pasul acesta. Iar scoala privata n-are un renume foarte bun, intrucat au angajat pile si pensionari.
In schimb unele gradinite, care si-au dat seama de necesitatea calitatii, merg excelent.
Voi ce experiente aveti?

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde istrate_ella » 24 Sep 2006, 17:57

eu lucrez la o scoala particulara (zic eu de renume in Romania) si doar ce am demisionat de pe postul de titular pe care l-am avut 8 ani. Nu-mi pare deloc rau si sincer...multi m-au felicitat pentru curaj. Intr-adevar sunt si multe persoane incompetente dar sunt din ce in ce mai rare cazurile...ei cauta numai cadre super calificate si foarte bune...au tot interesul....si au pretentii din ce in ce mai mari. E clar!Oamenii superficiali si slab pregatiti nu au ce cauta in astfel de scoli. Nu va deranjeaza cadrele didactice colegii dvs care fac rebus in clase si ocupa postul unor persoane care ar face treaba la catedra?aici totul e apreciat dupa munca....contract,bani,conditii. Eu sunt foarte multumita
Avatar utilizator
istrate_ella
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Sep 2005, 22:05
Localitate: Constanta


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 2 vizitatori