Sa citim despre mileniul III

Sa citim despre mileniul III

Mesajde elenatipa » 13 Mar 2007, 16:42

Este rusinos din partea mea dar nu prea stiu mare lucru...Va rog,poate cineva sa-mi dea lamuriri despre programul"Sa citim pentru mileniul III"?(daca este un program national sau nu...)Stiu ca o sa-mi veniti in ajutor si va multumesc de pe acum.
Elena
elenatipa
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Ian 2007, 20:00

Sa citim pentru mileniul III

Mesajde valica » 13 Mar 2007, 19:09

Buna ziua, doamna Elena !
Sunt o educatoare din judetul Bistrita -Nasaud care a aplicat acest program national atat in anul 2005 -2006 cat si in acest an scolar.In anul scolar 2001 -2002, Ministerul Invatamantului a lansat Programul educational Sa citim pentru anul 2002.Datorita rezultatelor inregistrate acest program s-a extins si si-a modificat numele in Sa citim pentru mileniul III. Scopul acestui program este stimularea interesului pentru lectura la varsta prescolara si scolara mica.
In ceea ce ma priveste am realizat un proiect educational la nivelul unitatii cu argument, obiective cadru de referinta precum si cu exemple de activitati, cate o activitate in fiecare luna ( de exemplu vizite la biblioteci, librarii, chioscuri de distribuire a presei, confectionare de carti cu ajutorul copiilor, parintilor, realizarea la nivelul gradinitei a unei biblioteci precum si vizite la casele memoriale ale unor scriitori sau poeti ).
Proiectul se deruleaza pe un an de zile si am depus un exemplar la Inspectoratul scolar pentru avizare, in luna noiembrie 2006.
Sper ca v-am oferit cateva informatii despre acest program educational.
valica
 
Mesaje: 8
Membru din: 27 Sep 2006, 17:24

Mesajde pistol_mada » 13 Mar 2007, 20:55

Cel putin in Bucuresti se desfasoara o saptamana in semestrul I si inca una in semestrul II,(sau asa se face la mine la gradi) in care iti planifici tot felul de activitati prin care sa stimulezi interesul copilului pentru cuvantul scris. noi avem parteneriat cu doua scoli, si le-am implicat si pe ele in proiect, am vizitata o editura, am mers la un spectacol de teatru, au venit cei de la scoala si au organizat actiuni, am fost la biblioteca...
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde ruthica » 13 Mar 2007, 22:15

Stimată colegă, la secţiunea Proiecte am postat de puţin timp un proiect educaţional care se înscrie în Programul naţional " Să citim pentru Mileniul III"- "CARTEA- PRIETENUL CEL MAI DRAG AL COPIILOR". Sper să-ţi fie de folos. Apreciez materialele publicate de tine .
ruthica
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Mar 2007, 22:49

Mesajde elenatipa » 14 Mar 2007, 15:30

Multumesc deosebit pentru promptitudinea raspunsurilor.Eu derulez in anul acesta scolar un proiect in parteneriat cu biblioteca judeteana cu tema "In biblioteca-educatie prin cartea de povesti"ce are obiective similare,fara sa stiu de existenta programului national.Mi-ar fi prins bine sa ma inscriu,insa acum cred ca este tarziu.ISJ /invatamant preprimar n-a comunicat informatii despre acest program national ori poate n-am aflat eu.
elenatipa
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Ian 2007, 20:00

Mesajde pistol_mada » 21 Mar 2007, 21:04

majoritatea gradinitelor sunt inscrise in acest program..sau poate ca asta se intampla doar in Bucuresti.
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori