Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa 0

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde sportiv » 13 Ian 2013, 00:33

:D Aici se pot folosi doar 2 emoticoane!
Stimată doamnă!
Colega noastă trebuie să prezinte la ,,facultatea pe care o termină” o cercetare! (Știți mult mai multe decât mine ce înseamnă aceasta)!
Vizavi de pariu: Sunt de acord cu dv! Dacă o să câștigați ceva ,pe din două! (Și eu am încercat s-o ajut și nu știu dacă am facut acest lucru,ori am dertutat-o).
Aveți dreptate -fiecare ciclu (superior) are tendința de a da vina pe cei dinainte- ca și guvernarea,de altfel-.Cu locul de muncă asigurat, este părerea dv. E posibil să dispară în anul scolar viitor multe posturi de învățător!(Eu,personal, îmi fac probleme!)
Faptul este că ,de regulă, în orice domeniu există o ,,reticență” la ceva nou!
Că stă,ori nu ,5 ani cu aceeași persoană, nu e vina învățătorului! Cred că sistemul trebuie să găsească soluție! Ce ziceți?
Toate bune!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde verona_m » 23 Ian 2013, 14:31

sportiv scrie:Că stă,ori nu ,5 ani cu aceeași persoană, nu e vina învățătorului! Cred că sistemul trebuie să găsească soluție! Ce ziceți?

Am zis eu ca este vina invatatorului? Unde?
Da, normal ca sistemul trebuie sa gaseasca solutia problemelor. Dar ce te faci cand gaseste solutii nitel fortate? Nu te impotrivesti cat poti?
Adica, atunci cand s-a constatat ca are loc o crestere a numarului analfabetilor dupa 4 ani, cred ca prima solutie normala era sa scada nr de copii in clasa. Dar asta nu era spectaculos! Asa ca s-a ales o solutie care dezavantajeaza pe cei 45-50% care faceau fata cerintelor, taraganand procesul de invatare.
Sunteti dispus sa imi vedeti tot timpul tot felul de "pete", nemeritat dupa parerea mea.
verona_m
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Sep 2005, 11:24

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde sportiv » 24 Ian 2013, 17:28

Nu ! Nu caut ,,pete”! Pe celălalt forum ați afirmat că învățătorii ,,stau”5 ani cu copiii! :oops: Verificați!
Dar nu asta este esența problemei!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde verona_m » 24 Ian 2013, 22:55

sportiv scrie:Nu ! Nu caut ,,pete”! Pe celălalt forum ați afirmat că învățătorii ,,stau”5 ani cu copiii! :oops: Verificați!
Dar nu asta este esența problemei!

ca sa fim cinstiti am spus ca elevii stau :P. Dar e doar o exprimare. Si nu asta e esenta problemei,intr-adevar...
Mi se pare mult sa taraganezi 5 ani la primar, cand de foarte multa vreme, 4 ani erau de ajuns... numai pt ca nu ai vrut sa faci o reforma adevarata... Si nici nu vrei sa recunosti ca nu in asta consta reforma...
Nu inteleg cand si cum am fost imoptriva invatatorilor. V-am invitat pe celalalt forum sa imi aratati unde v-am jugnit si renunt sa imi mai sustin acolo ideile. Pana atunci, sunt libera sa vorbesc, daca ceva nu imi place. Si nu imi place faptul ca MEC ia masuri care ii defavorizeaza pe cei care treceau de cei 4 ani chiar si in conditiile in care invatatorul era supraaglomerat cu 30 elevi/clasa + elevi cu CES.
Solutia logica era micsorarea claselor, iar nu crearea unui an in plus. Amandoua duceau si la cresterea nr de invatatori, dar, hotarat sa ma contraziceti, nu imi explicati ce gandeam gresit...
verona_m
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Sep 2005, 11:24

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde sportiv » 25 Ian 2013, 17:33

Nu vă mai contrazic! Aveți perfectă dreptate! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Anterior

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator