Revista cu ISSN

Re: Revista cu ISSN

Mesajde bamih » 07 Ian 2013, 18:00

Exista metode de comprimare. Puteti sa o arhivati, puteti sa compromati toate imaginile din revista, puteti sa o transformati in format pdf.
bamih
 
Mesaje: 7
Membru din: 03 Oct 2007, 11:10

Re: Revista cu ISSN

Mesajde gabriela7 » 09 Ian 2013, 19:38

Am si comprimat, mai ales fotografiile, am si transformat in pdf, am si arhivat, dar tot mare este si nu o pot posta. Va multumesc!
gabriela7
 
Mesaje: 190
Membru din: 29 Mar 2007, 21:31

Re: Revista cu ISSN

Mesajde emil » 10 Ian 2013, 14:26

gabriela7 scrie:Am si comprimat, mai ales fotografiile, am si transformat in pdf, am si arhivat, dar tot mare este si nu o pot posta. Va multumesc!

Va rog sa imi trimiteti revista printr-un procedeu oarecare si va voi ajuta sa o transformati in format web, de dimnensiune sub 4M.
Puteti folosi transfer.ro
Fac mentiunea ca reducerea dimensiunii se face la transformarea in PDF prin alegerea unui format web de dimensiuni mici. Daca ati studia cu atentie meniul de transformare, ati reusi!

Astept materialul dvs.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Revista cu ISSN

Mesajde gabriela7 » 10 Ian 2013, 17:23

Urmeaza sa trimit revista catre dvs pe adresa webmaster... Chiar m-as bucura sa o pot micsora, va multumesc! Tot timpul avem cate ceva de invatat de la altii mai buni decat noi.
gabriela7
 
Mesaje: 190
Membru din: 29 Mar 2007, 21:31

Re: Revista cu ISSN

Mesajde emil » 10 Ian 2013, 22:36

gabriela7 scrie:Urmeaza sa trimit revista catre dvs pe adresa webmaster... Chiar m-as bucura sa o pot micsora, va multumesc! Tot timpul avem cate ceva de invatat de la altii mai buni decat noi.

Eu nu am adresa de webmaster. Trimiteti pe adresa mea personala.
emil.onea, yahoo sau gmail

Multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Revista cu ISSN

Mesajde gabriela7 » 10 Ian 2013, 23:05

Acum trimit. Astept raspuns. Va multumesc.
gabriela7
 
Mesaje: 190
Membru din: 29 Mar 2007, 21:31

Re: Revista cu ISSN

Mesajde emil » 11 Ian 2013, 02:17

gabriela7 scrie:Acum trimit. Astept raspuns. Va multumesc.

Am primit fisierul, dar mi l-ati trimis PDF cu o protectie care nu imi permite transformari.
Va rog sa imi dati fiserul original din care ati creat PDF.

Multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Revista cu ISSN

Mesajde gabriela7 » 11 Ian 2013, 12:28

Asa a creat programul cu care l-am transformat,nu ma pricep sa creez cu protectie, caut revista si v-o trimit. Multumesc.
gabriela7
 
Mesaje: 190
Membru din: 29 Mar 2007, 21:31

Re: Revista cu ISSN

Mesajde emil » 11 Ian 2013, 23:35

Am primit materialul dvs. in format PPTX asa cum l-ati creat.
Am reusit sa il aduc la dimensiunea de 5M iar arhivat la 3.5M
Am folosit programul PrimoPDF care este gratuit si il puteti gasi aici:
http://kits.lufo.ro/PrimoPDF/
Va recomand insa sa lucrati mai organizat, mai atent, sa evitati fotografiile mari, chenarele complicate, fundalurile, etc. De asemenea, va rog sa faceti operatii de compresie a fotografiilor. Evitati sa puneti pagini scanate asa cum ati facut dvs. O revista se redacteaza frumos, cu text nu scanand. Este de preferat sa folositi Word si NU PPT la redactarea unei reviste. Si mai bine, puteti folosi Publisher care la randul lui poate salva PDF.
Este de preferat sa lucrati in Word 2010 sau sa folositi Open Office care este free. Acestea doua va permit transformarea directa in PDF fara sa folositi programe intermediare.
Este important de stiut ca atunci cand transformam in PDF trebuie sa spunem programului sa ne produca un PDF screen sau PDF web sau PDF compressed and small size. Niciodata sa nu transformati in PDF direct, ci sa folositi optiunile de minimazare a rezolutiei, implicit a dimensiunii fisierului.
Poate ca explicatiile mele sunt prea tehnice, daca aveti intrebari, va stau la dispozitie

Succes!
Fişiere ataşate
revista 2211_pptx Copy1.rar
Revista
(3.54 MiB) Descărcat de 160 ori
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Revista cu ISSN

Mesajde gabriela7 » 12 Ian 2013, 11:39

Multumesc pentru explicatii, sper sa reusesc si eu, paginile insa nu au fost scanate, au fost transformate in jpg, dat fiind faptul ca de peste tot se tot copiaza, iar cei care au publicat au dorit ca materialele lor sa nu fie copiate iar si iar...
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi, o sa incerc pe viitor sa lucrez asa, pentru a putea posta revista si pe didactic. Atunci cand o sa ajung in faza de comprimare cred ca o sa apelez la dvs pentru lamuriri suplimentare daca nu ma descurc.
Toate cele bune!
gabriela7
 
Mesaje: 190
Membru din: 29 Mar 2007, 21:31

Re: Revista cu ISSN

Mesajde emil » 12 Ian 2013, 14:29

gabriela7 scrie:Multumesc pentru explicatii, sper sa reusesc si eu, paginile insa nu au fost scanate, au fost transformate in jpg, dat fiind faptul ca de peste tot se tot copiaza, iar cei care au publicat au dorit ca materialele lor sa nu fie copiate iar si iar...
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi, o sa incerc pe viitor sa lucrez asa, pentru a putea posta revista si pe didactic. Atunci cand o sa ajung in faza de comprimare cred ca o sa apelez la dvs pentru lamuriri suplimentare daca nu ma descurc.
Toate cele bune!

Nu este nevoie sa transformati in JPG documentele, deoarece la transformarea in PDF exista o optiune care nu permite copy&paste sau protejam documentul, cu o parola, etc.
De fapt, cu aceasta tehnica a dvs. ati pierdut mult spatiu si timp... Eu zic sa nu va feriti atat de mult de copiere...pentru ca oricum, cei ce stiu sa faca asta, o fac iar cei care sunt corecti, sunt corecti in orice conditii!
Eu sper ca discutiile noastre sa foloseasca la multa lume si sa va conving sa publicati reviste pe didactic.ro pentru ca este cel mai elegant loc: publicati un "cover" si apoi adaugati numerele revistei, ceea ce nu cred ca ati gasit in alte parti.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Revista cu ISSN

Mesajde gabriela7 » 13 Ian 2013, 00:53

Aveti dreptate!
Am propus revista, dar nu a fost acceptata, poate din cauza ca deja este propusa, fiindca la primele numere pe didactic am publicat-o. Va multumesc. Prin didactic.ro am cunoscut multe colege si colegi cu care si astazi colaborez.
Va multumesc pentru sfaturi.
gabriela7
 
Mesaje: 190
Membru din: 29 Mar 2007, 21:31

Re: Revista cu ISSN

Mesajde gabriela7 » 13 Ian 2013, 01:32

Se vede ca nu am mai propus de mult timp revista, sper sa gasesc numerele anterioare in alt format decat pdf, daca nu, n-o sa le mai pot propune.
gabriela7
 
Mesaje: 190
Membru din: 29 Mar 2007, 21:31

Re: Revista cu ISSN

Mesajde dypdyp » 30 Ian 2013, 14:07

BUNA ZIUA! AS DORI SI EU ADRESA ACESTEI REVISTE UNDE SA POT TRIMITE MATERIALE. iuly_kiss@yahoo.com
va multumesc!
dypdyp
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Mai 2012, 14:47

Re: Revista cu ISSN

Mesajde adryana_vl » 30 Ian 2013, 17:27

revista e ff interesanta dar totusi neclara ....
adryana_vl
 
Mesaje: 39
Membru din: 20 Sep 2010, 20:35

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron