restrangere de activitate

restrangere de activitate

Mesajde costacarmen » 23 Oct 2007, 13:34

In scoala noastra au venit 2 colege noi ,una pt 1 an ,iar cealalta pt 4 ani .Un post se va desfiinta incepand cu anul scolar urmator 2008-2009 ,vreau sa va mai spun ca atunci cand au fost scoase la transfer aceste posturi au avut trecut si cat erau viabile ,un an ,respectiv doi ani .
Intrebarea mea este urmatoarea :cine intra la restrangere ,colega care a venit pt un an sau toate patru invatatoarele din scoala ?La anul vom intra la simultan ,deoarece nu mai sunt copii .Daca stiti si vreun document legal care sa confirme afirmatia dvs m-ar ajuta f mult .
Va multumesc si astept raspuns .
costacarmen
 
Mesaje: 36
Membru din: 13 Ian 2007, 16:33

Mesajde cristyna » 23 Oct 2007, 13:38

Nu am documentul oficial, dar stiu sigur ca veti intra toate invatatoarele in concurs de dosare.
Scrie in metodologie, daca nu ma insel.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde lillya » 23 Oct 2007, 15:53

Colega care a venit pentru 1 an ce statut are? Nu este suplinitoare sau detasata? Pe postul cui a venit? Aveti pe cienva in concediu de studii/maternitate/fara plata?
Din cate stiu eu, daca postul nu are viabilitate de 4 ani nu este scos la titularizare.

Daca toate 4 invatatoarele sunt titulare la acea scoala, vor participa toate la activitatea de restrangere.
lillya
 
Mesaje: 80
Membru din: 29 Noi 2006, 18:04

Mesajde costacarmen » 23 Oct 2007, 20:14

Multumesc pt raspunsuri ,cea care a venit pt un an a venit in locul invatatoarei care s-a pensionat in vara ,prin transfer ,cand a solicitat postul a stiut ca este pt un an .
costacarmen
 
Mesaje: 36
Membru din: 13 Ian 2007, 16:33

Re: restrangere de activitate

Mesajde cristyna » 23 Oct 2007, 22:57

rory scrie:Daca un post a fost dat -viabil pe 1an va fi redusa inv. care a venit pe acest post! Stiu caz concret si asa s-a procedat.


In momentul in care un inavatator vine intr-o scoala prin pretransfer pe post cu viabilitate de un an, el devine titular cu drepturi depline.
Conform articolului 26, aliniatul 8 din Metodologie, cadrele didactice transferate, prin pretransfer sau transfer pentru solu?ionarea restrângerii de activitate, pe posturi didactice/catedre vacante cu viabilitate de 1-3 ani devin titulari cu drepturi depline ai unit??ii/unit??ilor de înv???mânt în care au fost transferate.


Pe decizie nu scrie viabilitatea postului.
Faptul ca invatatorul respectiv a plecat, fiind ultimul venit, a fost o nedreptate (asta in cazul in care acesta a fost singurul criteriu de departajare).
Trebuia sa participe in concurs de dosare toti invatatorii titulari din scoala respectiva.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde costacarmen » 24 Oct 2007, 14:09

Sigur ,ea a stiut de la inceput ca vine pt un an in scoala noastra ,ea vine de la dublu simultan ,nu a fost in situatia de restangere de activitate acolo ,s-a transferat la cerere .
costacarmen
 
Mesaje: 36
Membru din: 13 Ian 2007, 16:33

Re: restrangere de activitate

Mesajde cristyna » 24 Oct 2007, 14:24

rory scrie:Titularizarile se dau numai pe un post viabil pe 4ani.Persoana care a venit pe postul cu viabilitate 1an a ramas titulara in unitatea din care a plecat.!!Ea stie acest lucru si a acceptat postul pt.1an.Logic nu?/


Adica persoana respectiva a venit printr-o detasare la cerere, nu prin pretransfer.

Cred ca vorbeam de doua lucruri diferite.
Pretransferul se da si pe posturi de un an, astfel devenind titular cu drepturi depline in scoala.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde costacarmen » 24 Oct 2007, 14:28

Pe decizia ei am vazut ca srie "perioada nedeterminata " ,ea nu este detasata in scoala noastra ,e venita prin transfer ,dar a solicitat postul care era viabil un an .
costacarmen
 
Mesaje: 36
Membru din: 13 Ian 2007, 16:33

Mesajde adrianapop » 24 Oct 2007, 14:29

Eu am avut acum patru ani restrangere de activitate si m-am transferat la o scoala pe un post viabil un an de zile.Cum n-au mai fost copii , eu mi-am depus dosar de plecare si nu colega mea, deoarece venisem pe un an , chiar daca aveam punctaj mai mare.
adrianapop
 
Mesaje: 33
Membru din: 06 Apr 2007, 21:53

Mesajde cristyna » 24 Oct 2007, 14:47

cab03 scrie:Pe decizia ei am vazut ca srie "perioada nedeterminata " ,ea nu este detasata in scoala noastra ,e venita prin transfer ,dar a solicitat postul care era viabil un an .


In cazul asta, conform metodologiei, intra in concurs de dosare toti invatatorii titulari.

Doamna Adriana Pop, ati dat dovada de colegialitate. :D Va admir.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde 77udi » 24 Oct 2007, 16:48

Si eu m-am transferat anul acesta.Viabilitatea posturilor a fos trecuta de isj 1an, dar postul merge in continuare. Din moment ce este transferata, fie pe un an, 2, 3, 4 ani este titulara scolii. La o restrangere de activitate intra toate invatatoarele. Se face concurs de dosare si cine are punctajul cel mai mic "pleaca"
77udi
 
Mesaje: 507
Membru din: 12 Iul 2007, 10:40
Localitate: Chisineu - Cris, Arad

Mesajde lillya » 24 Oct 2007, 19:41

Dar din cate stiam eu nu sunt titularizabile posturile cu o viabilitate mai mica de 4 ani. :idea:
lillya
 
Mesaje: 80
Membru din: 29 Noi 2006, 18:04

Mesajde cristyna » 24 Oct 2007, 20:20

lillya scrie:Dar din cate stiam eu nu sunt titularizabile posturile cu o viabilitate mai mica de 4 ani. :idea:


Titularizarile DA, se dau doar pe post cu viabilitate de cel putin 4 ani.

La pretransfer se poate opta si pentru un post vacant cu viabilitate mai mica de 4 ani.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde lillya » 24 Oct 2007, 20:27

:roll: La scoala mea a fost o profesoara care a intrat in restrangere de activitate. Nu si-a gasit post titularizabil (cu viabilitate de 4 ani) asa ca anul urmator a ramas titulara a scolii noastre (sau titulara in invatamant), dar fara post si detasata la o alta scoala, urmand ca anul urmator sa isi depuna iar dosar pt a obtine post pt 4 ani. :?
lillya
 
Mesaje: 80
Membru din: 29 Noi 2006, 18:04

Mesajde cristyna » 24 Oct 2007, 20:35

Ea, probabil, nu a vrut sa opteze pentru un post cu viabilitate mai mica de 4 ani deoarece exista multa incertitudine privind aceste posturi (cu viabilitate mai mica de 4 ani).

Cred ca, in momentul in care iei un post cu viabilitate mai mica de 4 ani, iti asumi toate riscurile desi legea este clara.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori