RESTITUIRE PRIMA DE VACANTA ?

RESTITUIRE PRIMA DE VACANTA ?

Mesajde adrianaar » 26 Oct 2009, 11:31

In luna iunie am primit prima de vacanta (aproximativ un salatiu) . Acum se vorbeste ca va trebui sa dam banii inapoi. Se poate sa ni se ia din salariu? :roll: Mai este cineva in aceasta situatie?
adrianaar
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Ian 2009, 23:52

Re: PRIMA DE VACANTA

Mesajde ge » 26 Oct 2009, 12:05

Exista asa ceva in invatamant? De 8 ani lucrez, dar nu am primit nici macar un leu, cel putin in Bacau.
ge
 
Mesaje: 14
Membru din: 02 Oct 2006, 13:34

Re: PRIMA DE VACANTA

Mesajde felixmunteanu » 26 Oct 2009, 16:12

DA. La Aiud/Alba s-a intamplat.
Am primit de doua ori tichete cadou in valoare de cate 200 lei in vreme ce colegi din alte localitati ale judetului au primit mult mai mult. Ei bine, saptamana trecuta a venit primarul prin scoli sa ne spuna ca trebuie sa restituim fiecare cam 130 de lei pe motiv ca, in urma controlului Curtii de Conturi, s-a constatat ca banii au fost dati ilegal. Noi am refuzat si am amenintat cu judecata. Cine a facut ilegalitati sa plateasca! Noi aveam dreptul prin lege la acesti bani. Dupa ce ca ni s-au dat mai putini decat ar fi trebuit, ni-i mai si cer inapoi?
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: PRIMA DE VACANTA

Mesajde adrianaar » 26 Oct 2009, 20:48

De la primarie ni s-a transmis ca au aplicat gresit legea. Prima de vacanta se da din fondurile primariei dar ei ne-au dat din fondurile de salarii si acum au ramas descoperiti pe o luna . Deci eu voi mai lua 400 RON acum...si ce voi face o luna intreaga? E vina mea sau a colegilor mei ca au gresit la primarie? In plus vreau sa spun ca si functionarii de la primarie au primit atunci prima de vacanta dar lor nu li se taie nimic. :cry:
adrianaar
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Ian 2009, 23:52

Re: RESTITUIRE PRIMA DE VACANTA ?

Mesajde adrianaar » 26 Oct 2009, 20:51

As mai vrea sa adaug ca noi n-am primit niciodata tichete cadou iar primarul ne-a promis ca nu vom primi atat timp cat el este primar. :x
adrianaar
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Ian 2009, 23:52

Re: RESTITUIRE PRIMA DE VACANTA ?

Mesajde zaleeto » 27 Oct 2009, 20:42

adrianaar scrie:In luna iunie am primit prima de vacanta (aproximativ un salatiu) . Acum se vorbeste ca va trebui sa dam banii inapoi. Se poate sa ni se ia din salariu? :roll: Mai este cineva in aceasta situatie?

Este vorba de o localitate din Romania??? Eu am peste 35 si nici n-am vazut , nici n-am auzit de asa ceva!!! Nu credeam c-ar fi vorba de Romania daca nu ne spuneai ca trebuie sa dai banii inapoi! Numai pe la noi se poate intampla asa ceva!
Cu respect,
Z.
zaleeto
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Mai 2008, 18:00

Re: RESTITUIRE PRIMA DE VACANTA ?

Mesajde adrianaar » 09 Noi 2009, 16:04

Ni s-a retras prima de vacanta... Rest de plata 240 RON. Si sunt norocoasa; alti colegi au ramas cu 3-4 RON. Sigur ne vor ajunge o luna...si luna viitoare ne vor da jumatate din salariu pentru cele 10 zile de concediu obligatoriu fara plata. :cry:
adrianaar
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Ian 2009, 23:52

Re: RESTITUIRE PRIMA DE VACANTA ?

Mesajde sportiv » 09 Noi 2009, 19:54

Nu stiu de la cine ati primit banii,cei care ati primit,dar nu cred ca va poate opri aceste sume din moment ce vi le-au alocat,atunci,in temeiul unei legi (hotarari) in vigoare.Ramane sa nu le platiti pana la clarificarea situatiei in justitie!(de aceea sunt sindicate,juristi ;(voiam sa spun si de ,,priceputi",dar ma abtin- s-ar putea confunda cu ,,campanie de orice fel!)
Numai bucurii!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron