responsabil formare continua

responsabil formare continua

Mesajde miraramona » 20 Dec 2006, 22:53

Sunt responsabil :) cu formarea continua in scoala si nimeni nu spune concret ce trebuie sa contina dosarul responsabilului. Stiu ca trebuie sa am la fiecare cadru o fisa cu toate datele si diplomele, adeverintele de la cursurile de formare pe care le-au urmat. Altceva? Va rog ajutati-ma!
miraramona
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Noi 2006, 23:21

Mesajde stelacor » 05 Ian 2007, 22:00

Draga colega, raspund de formarea continua in scoala mea de aproape trei ani si te inteleg foarte bine, pentru ca lipsa de informare in acest sens duce la ambiguitate in actiuni. Informatiile clare ar trebui sa le iei de la CCD din localitate si /sau de la inspectorul responsabil cu formarea continua. Iata ce ni se cere noua, la Braila:
1)o situatie nominala cu toate cadrele didactice din unitate, care sa contina: specializarea, studii, anul absolvirii, ultimul grad didactic, vechimea in invatamant, ce cursuri de formare a urmat de la obtinerea ultimului grad didactic si pana in prezent.
2)o situatie statistica ce cuprinde numarul de cadre didactice si personal didactic auxiliar din scoala, cu precizarea: titular, suplinitor calificat / necalificat, detasat.
3) programul activitatilor metodice si planurile manageriale ale tuturor comisiilor metodice existente in scoala
4) afisarea si popularizarea ofertei de formare prezentata de CCD
Pe langa toate astea, responsabilul cu formarea continua trebuie sa fie la curent cu calendarul desfasurarii examenelor pentru gradele didactice, trebuie sa afle si sa transmita celor interesati ce contine dosarul de candidatura si care sunt termenele de depunere, sa participe la toate activitatile metodice care se desfasoara in scoala si chiar sa faca asistente la ore...
Sunt cam multe hartii de facut, multe chestiuni de urmarit, dar daca iti iei rolul in serios, o astfel de activitate poate fi eficienta si benefica pentru colectivul didactic din care faci parte.
Sper ca nu te-m dezarmat, succes!
stelacor
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Ian 2006, 01:38


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori