responsabil cerc - help!

responsabil cerc - help!

Mesajde mupitz » 27 Sep 2008, 13:47

Buna ziua!
In mod foarte surprinzator (pentru mine), desi am doar 24 de ani si def, ieri am fost numita responsabil de cerc pedagogic. Nu e un cerc mare ( cuprinde un oras destul de mic in total 8 gradinite) dar... toata lumea are impresia ca e foarte clar ce trebuie sa organizez (doua cercuri pe an si sa compun un plan managerial) si explicatiile pe care le-am primit au fost destul de vagi.
Poate vreuna din doamnele cu mai multa experienta sa ma ajute? Cum sa procedez la intocmirea planului managerial? Mi se pare evident ca trebuie sa fie o munca de echipa, cred ca ar trebui sa-mi consult colegele si sa le implic in aceasta activitate, dar nu stiu foarte clar cum sa procedez. De asemenea, poate imi dati cateva idei despre cum functioneaza cercurile in care activati dumneavoastra si cum sa fac din aceasta pozitie ceva util pentru colegele mele si pentru copiii nostri.
Va multumesc!
mupitz
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Sep 2004, 18:14

Mesajde cojocaru » 27 Sep 2008, 18:37

Felicitari! Nu sunt responsabila de cerc pedagogic, dar te sfatuiesc sa te inscrii urgent la CCD la cursurile de Management educational( Inspectia scolara, Management de curriculum etc), iti vor fi de mare ajutor.
cojocaru
 
Mesaje: 1945
Membru din: 05 Feb 2007, 13:28
Localitate: Botosani

Mesajde clapa_valentina » 09 Oct 2008, 08:10

Planificarea temelor cecurilor pedagogice se face impreuna cu inspectorul de specialitate si ceilalti resp. de cerc din judet. La noi se organizeaza o intalnire la inceput de an scolar si, pe baza documentelor primite de la minister, se elaboreaza toate actiunile de peste an care apoi sunt trecute intr-un buletin informativ editat de CCD si distribuit tuturor scolilor din judet. Despre plan managerial elaborat de resp. de cerc nu am auzit si nu ni s-a cerut (pana acum). Insp. de spec. si directorii realizeaza asa ceva.....din cate stiu eu.
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19

Mesajde pistol_mada » 10 Oct 2008, 19:29

Nici eu nu am auzit de plan managerial pentru responsabilul de cerc pedagogic. :shock: In principiu ar trebui sa te ocupi de respectivul cerc, in ceea ce priveste realizarea lui din punct de vedere metodic.
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde pedagogie » 10 Oct 2008, 21:05

sunt responsabila de cerc pedagogic din 2002. Trebuie sa pregatesti shimburile de experienta cu educatoarele din gradinita si de ela grupa la care se tine, sa conduci cercul pedagogic, sa-ti aduci apaortul la organizarea consfatuirilor etc...Ma mir ca la 24 ani si gradul definitiv ti s-a dat o asemenea responsabilitate . Felicitari ! Se pare ca esti un cadru didactic de exceptie din moment ce inspectoratul scolar a decis acest lucru. Temele cecurilor si schimburilor le stabileste inspectoratul si le comunica. Va trebui sa ai mapa cu toate cercurile si schimburile, cu tabelele de prezenta, cu procesele verbale, cu materialele pe care le primesti pentru dezbatere si comunicare etc.Si sa ai abilitatea de a conduce desfasurarea acestora. Succes !
pedagogie
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Sep 2007, 22:47

Mesajde pedagogie » 10 Oct 2008, 21:25

si sa completez: este vorba de doua schimburi de experienta si doua cercuri pedagogice pe an ( primul fiind in ziua consfatuirilor, apoi un schimb de experienta prin noiembrie, un cerc pedagogic prin ian-febr. si un schimb de experienta din nou prin aprilie-mai. Succes in pregatirea profesionala, trebuie sa fi la curent cu tot ce tine de meserie pentru a putea sa raspunzi eventualelor intrebari care ti se vor pune pentru lamurire de catre educatoarele care fac parte din componenta cercului pe care il conduci. Inca odata, mult succes !
pedagogie
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Sep 2007, 22:47


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron