repetentie

repetentie

Mesajde adeliamuntean » 01 Iun 2007, 15:55

cum se procedeaza cand un elev este corigent la doua materii,cls a IV/a
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Mesajde mirela-barcan » 01 Iun 2007, 16:21

REGULAMENTUL DE ORGANIZARE ŞI FUNCŢIONARE A UNITĂŢILOR DE ÎNVĂŢĂMÂNT PREUNIVERSITAR - 2005

"Art.59.
(8)La clasele I-a IV-a se stabilesc calificative semestriale şi anuale la fiecare disciplină de studiu.
(9) Pentru clasele menţionate la alin. (8)calificativul semestrial la fiecare disciplină se stabileşte astfel: se aleg două calificative cu frecvenţa cea mai mare, acordate în timpul semestrului, după care, în perioadele de recapitulare şi de consolidare a materiei, în urma aplicării unor probe de evaluare sumativă, cadrul didactic optează pentru unul dintre cele două calificative.
(10) Pentru clasele menţionate la alin. 8, calificativul anual la fiecare disciplină este dat de unul dintre calificativele semestriale stabilite de către cadrul didactic în baza următoarelor criterii:
a) progresul sau regresul performanţei elevului;
b) raportul efort-performanţă realizată;
c) creşterea sau descreşterea motivaţiei elevului;
d) realizarea unor sarcini din programul suplimentar de pregătire sau de recuperare, stabilite de către cadrul didactic şi care au fost aduse la cunoştinţa părintelui."

Am făcut aceste precizări, întrucât ştiu că mulţi colegi învăţători îşi pun întrebări referitoare la încheierea mediilor pe baza calificativelor.

Revenind la problema dvs., dacă elevul este corigent la două discipline, va participa la examenul de corigenţă la toamnă. Dacă doriţi informaţii despre organizarea examenului, voi reveni (în cazul în care nu aveţi acces la documentul menţionat la început).
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde adeliamuntean » 01 Iun 2007, 17:36

la noi in scoala,la sat nu prea se lasa corigenti, dar acest elev,pur si simplu nu isi da interesul,parintii la fel,e clar ,apar discutii,dar nu pot sa ii dau calificative din burta,am lucrat si separat cu el,am incercat sa ii dau portofolii,am observat ca la stiinte a lucrat bine cu portofolii,dar la materiile la care a ramas corigent,mate si geografie,nu face nimic,ce propuneti?
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Mesajde universal » 06 Iun 2007, 17:52

Va rog, daca puteti, sa ma indrumati spre un link sau o informatie care sa ma lamureasca cum se acorda premiile la clasele 1-4.
De exemplu, daca media anuala este <Bine> ce premiul pot sa dau copilului?
(Sau dupa ce criterii se acorda premiile 2, 3 si mentiunile?)
Multumesc anticipat.
universal
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Dec 2005, 05:46

Mesajde cristyna » 06 Iun 2007, 19:35

Eu stiu ca in ciclul primar nu se mai dau premii de mult. Cel putin pe noi asa ne-a anuntat.
Eu totusi ii departajez ca ei sa simta totusi o concurenta care, sper eu, sa fie constructiva.
Am in clasa mai multi copii care vor incheia cu media generala FB. In cazul asta, ii departajez la ponderea notelor de B.
Nu stiu daca e bine cum procedez, dar noua asa ni s-a parut normal.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde leu » 06 Iun 2007, 20:32

N-as spune ca nu se mai dau premii.Nu le mai numim I,II,III ci distinctie pentru cel mai bun matematician, pentru afirmare la muzica , la romana etc.Se pot da pe discipline de invatamant pentru ca fiecare e bun la ceva sau se pot da distinctii pentru cei cu calificative numai de FB diplome pe culoarea rosie,pe galben pentru cei care mai au 1-2 de B,pe alta culoare pentru cei la care predomina B si etc.Acordarea distinctiilor cred ca trebuie sa tina cont de ce zicea mai sus"mirelabarcan" la punctele a,b,c,d
Daca se citeste cu atentie se vede ca noi trebuie sa apreciem progresul,participarea la diverse activitati si sa-i incurajam pe fiecare dupa cat sunt de capabili.
Cred ca avem posibilitatea sa facem cum gandim ca e mai bine pentru clasa la care lucram.Decizia ne apartine.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde universal » 06 Iun 2007, 21:06

Am primit de la scoala un model de diploma, care are urmatorul continut
: "se acroda elevului......PREMIUL ..........pentru rezultate bune la invatatura, in anul scolar...."....
Chiar nu stiu cum sa procedez....cumva trebuie sa folosesc aceste diplome...chiar daca premiul I, II, III nu se mai acorda...
Mi-ar fi placut sa le dau diplome in functie de performantele lor la anumite materii...insa....regula face legea....
universal
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Dec 2005, 05:46


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori