Repartizarea posturilor la nivel de unitate

Repartizarea posturilor la nivel de unitate

Mesajde livia_t » 08 Mai 2010, 07:28

Sunt invatatoare de 12 ani in aceeasi unitate scolara. Anul acesta, in sesiunea de pretransferuri s-a titularizat o invatatoare care a lucrat la noi si anul trecut, dar ca detasata. Amandoua cerem acelasi post. Directorul ii da castig de cauza, pe motiv ca are continuite la acea clasa, fara sa mai tina cont de punctaje. Poate fi acesta singurul criteriu de departajare?
livia_t
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mai 2010, 06:51

Re: Repertizarea posturilor la nivel de unitate

Mesajde sce76 » 08 Mai 2010, 08:03

Nu.Continuitate la clasa nu exista.Directorul, daca doreste, poate sa iti dea in fiecare an , spre exemplu, clasa I...Noi suntem titulari pe post, nu pe clase.Repartizarea pe clase o face directorul.Aceasta explicatie ii apartine ins.de specialitate de la Cluj.Sper sa-ti fie de folos.
sce76
 
Mesaje: 89
Membru din: 23 Sep 2009, 13:58

Re: Repertizarea posturilor la nivel de unitate

Mesajde aalliinnaa » 08 Mai 2010, 11:09

Dar daca te gandesti la binele elevilor, care reprezinta, de fapt, prioritatea, nu poti sa le schimbi invatatoarea in fiecare an..sau mai rau: invatatoarea sa fie in scoala, dar sa nu mai fie invatatoarea lor. Depinde de politica scolii... Scoala noastra e in municipiu unde concurenta cu alte scoli este foarte mare. Parintii si copiii, daca sunt nemultumiti, se muta la alta scoala.
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Re: Repertizarea posturilor la nivel de unitate

Mesajde constantanistor » 08 Mai 2010, 20:07

aalliinnaa scrie:Dar daca te gandesti la binele elevilor, care reprezinta, de fapt, prioritatea, nu poti sa le schimbi invatatoarea in fiecare an..sau mai rau: invatatoarea sa fie in scoala, dar sa nu mai fie invatatoarea lor. Depinde de politica scolii... Scoala noastra e in municipiu unde concurenta cu alte scoli este foarte mare. Parintii si copiii, daca sunt nemultumiti, se muta la alta scoala.


Si eu gandesc la fel ! Interesul copilului este primordial! Este necesara continuitatea dascalului la clasa pe care o conduce, iar daca este vorba de ciclul primar, nici nu se pune problema discontinuitatii!
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: Repartizarea posturilor la nivel de unitate

Mesajde invatator » 08 Mai 2010, 22:41

Poate tocmai de aceea exista si expresia "In interesul invatamantului", utilizata in unele ocazii:detasari, schimb de posturi, transfer. Ceea ce nu stim e daca se aplica totdeasuna cu aceeasi masura si nu pt a proteja doar pe unii. Exemple avem fiecare...
E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: Repartizarea posturilor la nivel de unitate

Mesajde valimatiuta » 09 Mai 2010, 00:17

Sunt foarte de acord cu ideea continuitatii. Copilul este in centrul atentiei invatamantului modern, totul ”se centreaza pe elev”. Cat despre punctaje, cred intr-o relativitate exorbitanta. Fiecare se doreste a fi ”cantarit” la cote cat mai mari, pentru tot ceea ce face, insa nu avem pregatit ”cantarul perfect”. Daca acel cadru didactic nu merita si se considera ca a fost favorizat, comunitatea -parintii au cuvantul!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Repartizarea posturilor la nivel de unitate

Mesajde livia_t » 09 Mai 2010, 20:56

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Vad ca majoritatea optati pentru ideea continuitatii colegei mele. Mentionez ca din toamna eu va trebui sa plec din scoala de centru, la o alta scoala din structuri. Vi se pare corect?
livia_t
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mai 2010, 06:51

Re: Repartizarea posturilor la nivel de unitate

Mesajde ingridalina » 09 Mai 2010, 21:32

Nu ai fost destul de clară cred atunci cand ai prezentat situatia. Colega pe ce post s-a titularizat, pe cel din scoala ta sau pe cel de la scoala-structura?
ingridalina
 
Mesaje: 65
Membru din: 27 Mai 2007, 13:45

Re: Repartizarea posturilor la nivel de unitate

Mesajde livia_t » 09 Mai 2010, 21:49

Colega s-a titularizat la scoala-structura. Dar sustine ca are hartie pe scoala de centru. In plus mai are si continuitate la clasa. Directorul este de partea ei. Toata aceasta nebunie se intampla pe criterii politice. Nu pot lasa situatia asa. Voiam sa stiu daca legal am prioritate pentru a continua demersurile si a cere sa se faca dreptate.
livia_t
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mai 2010, 06:51

Re: Repartizarea posturilor la nivel de unitate

Mesajde constantanistor » 09 Mai 2010, 22:07

Daca colega s-a titularizat pe scoala-structura, atunci normal este acolo sa mearga. In consecinta trebuie sa "luptati" pentru dreptul de a ramane la scoala de centru.
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: Repartizarea posturilor la nivel de unitate

Mesajde livia_t » 09 Mai 2010, 22:21

Voi incerca sa-mi castig drepturile, cu toate ca ........stiu ca va fi foarte greu. Multumesc mult pentru raspuns!
livia_t
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mai 2010, 06:51

Re: Repartizarea posturilor la nivel de unitate

Mesajde valimatiuta » 10 Mai 2010, 11:35

Daca e asa cum spui, atunci de ce colega are continuitate? A lucrat cu acei copii la care are continuitate?
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Repartizarea posturilor la nivel de unitate

Mesajde sportiv » 10 Mai 2010, 20:07

Se poate sa nu fi inteles eu prea bine! Dumneavoastra aveti 12 ani,titular,in acea scoala si a venit acum un titular,care anul trecut avea statutul de detasat! Care e problema?Nu aveati fiecare clasa dumneavoastra? De ce ar trebui sa schimbati clasele,nu inteleg?Daca doriti sa schimbati scolile, apartinatoare celei cu PJ, este cu totul o alta problema!
Asa am inteles eu!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Repartizarea posturilor la nivel de unitate

Mesajde livia_t » 10 Mai 2010, 20:21

La scoala de centru s-a redus un post. Eu am anul acesta clasa a IV-a, deci nu pot avea continuitate la clasa, iar colega are clasa I. Acum sunt doua clase a IV-a, iar in toamna va intra o singura clasa I.
livia_t
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mai 2010, 06:51

Re: Repartizarea posturilor la nivel de unitate

Mesajde valimatiuta » 11 Mai 2010, 04:01

Dificil ..., doar ca si directorul, care monitorizeaza intreaga activitate din scoala si implicit munca fiecarui dascal in parte, cam are dreptul sa ia si atitudine, mai ales daca diferenta de punctaj intre voi nu este foarte mare si se poate interpreta, reevalua, pe langa faptul ca exista totusi continuitate, dar si sa te trezesti ca tu ai vechime mai mare si vine cineva care poate sa te dea de-o parte, nu e totusi de domeniul nepasarii.
Pana la urma sunteti in aceeasi comuna inteleg, deci nu sunteti niciuna pe punctul de-a pleca de tot, in comparatie cu atatia colegi ... si poate totusi multi dintre ei, foarte buni ... .
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori