Referitor la calculul -plata cu ora

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Referitor la calculul -plata cu ora

Mesajde ciufi » 26 Sep 2008, 18:15

Am o mare nelamurire, am 6 ore peste norma didactica si mi s-a comunicat ca aceste 6 ore vor fi platite si in functie de distanta adica eu fiind profesor in mediul rural ,in doua localitati , voi primi pentru cele 6 ore numai sporul pentru scoala in care le am ,adica 5%- in functie de distanta realizata . Cine ma poate lamuri cum se calculeaza plata cu ora si ce trebuie avut in vedere la aceste ore ?Multumesc anticipat
ciufi
 
Mesaje: 19
Membru din: 19 Aug 2008, 10:31

ore suplimentare

Mesajde marian790908 » 14 Oct 2008, 14:00

plata orelor suplimentare se face astfel : se ia in calcul salaru de incadrare care se imparte la 72 ( pt. profesori ) si 80 (pentru invatatori ) . Suma rezultata se inmulteste cu numarul de ore suplimentare dintr-o luna si se aduna la salarul brut . Mare atentie ca ora de dirigentie intra in catedra de 18 ore + 1 dirigentie . Din nr. total de ore / saptamana trebuie sa scadeti 19, iar restul sunt ore suplimentare .
Inca un secret : secretara sa nu va calculeze pe luna saptamani intregi !!!!!!!!! In cazul asta pierdeti o gramada de bani . Se fac saptamani intregi pierdute !!!!!!!!!!
marian790908
 
Mesaje: 22
Membru din: 17 Noi 2007, 22:34


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori