Radu Pavel Gheo - "Scoala Umilintei"

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Are Radu Pavel Gheo dreptate?

DA
39
100%
NU
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 39

Mesajde marikaj » 25 Noi 2005, 19:33

sfetnicul scrie:Cand mai trec guvernantii prin sala de parlament la o lectura de yiar sau de pagina de net, tare bine ar fi sa citeasca si randurile lui Pavel Gheo.
A vazut si a scris bine!

SFetnicul


PE CE LUME ESTI, NU VEZI ca nu mai trec pe la parlament nici parlamentarii, dar guvernantii :lol: , toata saptamana au fost sedintele suspendate din lipsa de cvorum 8)

oricum guvenantii nostri nu sunt genul de oameni care sa fi trecut prin incercari cum le-a descris Radu Pavel Gheo....
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde crynight1969 » 10 Dec 2005, 23:15

Si asta e o scoala...Nu credeti?!? :(
Nu e scoala acest spatiu in care mergem zi de zi , ci un balamuc...Am fost la spitalul de nebuni din Iasi la un coleg de-al meu si credeti-ma ca ne vom transfera acolo cu totii.A mancat florile aduse de mine si a mirosit sandvishul pregatit de mine...Stimati guvernanti, nu dati bani la profesori ci la nebuni, ca oricum si profii vor innebuni...pana la urma! :cry:
La Multi Ani!
crynight1969
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Dec 2005, 18:50

Mesajde alena » 12 Dec 2005, 22:30

Am trăit şi am văzut-o şi pe asta. După ce că muncim o lună şi luăm salariile după două săptămâni, LA NOI ASTĂZI A FOST ZI DE SALARIU ŞI NU NE-AU DAT BANII PE MOTIV CĂ NU AU. Nu ai pe cine să întrebi că pasează motanul de la unul la altul.
E chiar şcoala umilinţei.
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde stanuta_grigorica » 12 Dec 2005, 23:23

Subscriu...dar ma intreb ca...Tanase:"Dar pana cand,ma,pana cand?" :twisted:
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Mesajde crynight1969 » 13 Dec 2005, 19:47

In asta si consta rezistenta poporului nostru pe aceste meleaguri tot mai ciuntite de vreme si de "cainii" istoriei...IN RABDARE! :cry:
Miorita, balada definitorie pentru neamul nostru, ne invata sa rezistam si sa acceptam soarta...Cine ridica spada moare mai devreme sau mai tarziu...Cine s-a ridicat la lupta sau sa protesteze a fost linsat(vezi tinerii din revolutie). :(
Scoala umilintei e foarte buna! Ne vom ridica o data si o data din cenusa, dar se pare ca nu generatia asta...Foarte putin timp din istorie am fost demni si cu fruntea sus! Acum suntem chiar in genunchi! Copii vad si ne vor judeca pentru lasitatea noastra.Dar cine sa lupte?!? Batranii nu mai pot, tinerii pleaca sau nu mai vor, uneori sunt blazati...iar fetele le aduce politia de pe alte meleaguri unde s-au dus pacalite! :?
Baza ramane femeia...mamele si sotiile noastre tin casa si viata mai departe.Asa ca frati romani hai sa mancam mamaliga , ca de paine nu mai avem bani...La Multi Ani! Sarbatori fericite! Sa Traiti ...pana la moarte!
crynight1969
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Dec 2005, 18:50

Mesajde mariro » 13 Dec 2005, 20:56

crynight1969,
daca asta ti-e anul nasterii, iti spun eu: esti prea tanar pentru atata pesimism. Sus capul omule! :lol: Toate se vor rezolva ori in bine ori in rau! Simplu nu? Crezi ca vei putea schimba lumea? Sau ca ai avut aceasta sansa si ca ai pierdut-o? Nicidecum! "Lumea-i cum este si ca dansa suntem noi!" Hai, gandeste-te si la sanatatea ta si la familia ta!
Numai bine! Mult succes!
Mari
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde rodi_filimon » 23 Dec 2005, 17:40

Asta da articol.Chiar mi-a placut! Felicitari cui l-a pus pe site.poate ca e greu sa schimbi mentalitati, dar nu trebuie sa renunti.Cred ca aici e problema .Si , mai ales, trebuie sa fim uniti.Si mai trebuie sa invatam sa spunem care este adevarul si ce se petrece in invatamtul romanesc cu adevarat.Si trebuie spus cu voce tare pentru ca domnii guvernanti de la inaltimea dansilor nu prea vad bine.Falicitari inca o data .Poate vor intra mai multi sa-l citeasca!!!

P.S. Sarbatori fericite!
rodi_filimon
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Oct 2004, 12:04

Mesajde gica_ionescu » 23 Dec 2005, 17:55

Eu am printat articolul si l-am dus colegilor . La unison au spus ca autorul are dreptate.
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde cristina_rm30 » 31 Dec 2005, 23:34

Articolele descriu cum nu se poate mai bine diferite etape din viata noastra a dascalilor, cu care deja am facut cunostinta, cred ca multi dintre noi.
cristina_rm30
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Dec 2004, 01:35

Mesajde ebelivac » 03 Apr 2008, 22:19

Si greva s-a incheiat demult, Gheo a primit dreptate, spiritele s-au calmat, eu era sa ajung prin America, dar nu am ajuns si dezbaterea nu a avut loc. M-am impacat cu ideea ca nu se poate schimba nimic in sistem, e prea dur, opac si rigid. Asa ca o s aimi vad in continuare de treaba.
ebelivac
 
Mesaje: 75
Membru din: 23 Apr 2004, 12:56

Mesajde adinatulbure » 04 Apr 2008, 17:09

Incepand cu noi insine. In termeni didactici se numeste "autoevaluare" facuta autentic in sufletul nostru.

M-a intristat articolul, a fost ca un dus rece. Felicitari celui care l-a scris.
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde ramonarusu » 04 Apr 2008, 17:47

Multe sunt adevarate in acest articol, dar nu trebuie sa uitam ca "lucram cu materialul clientului". Eu cred ca cei sapte ani de acasa nu pot fi inlocuiti de talentul si pregatirea profesorului, oricat de impresionante ar fi ele. Ca profesori, in fiecare zi avem in fata ochilor o parada a mizeriei umane. Ne luptam cu ea intr-una si ne facem iluzii ca putem sa o eradicam ca pe o molima, cea mai contagioasa dintre toate.
ramonarusu
 
Mesaje: 3
Membru din: 27 Mar 2008, 20:20

Scoala umilintei

Mesajde constantanistor » 11 Noi 2008, 18:34

Si eu ii multumesc d-lui Belivac pentru postarea articolului lui Radu Paul Gheo pe didactic. Linkurile nu se deschideau. Autorul face o analiza obiectiva a invatamantului romanesc. De ce va suparati? Nu este adevarat? Ba da! Eu cred ca autorul are foarte mare dreptate. Ideea e ca trebuie sa intervenim si sa amelioram acest sistem, care, iata, se intoarce impotriva noastra!
„Scoala umilintei” – nici ca se putea un titlu mai potrivit. Intreaga noastra existenta didactica nu este decat un sir lung de umilinte, umilinte ce se pierd in negura timpului.
Va mai amintiti, stimati colegi, de anii cand mergeam la defilari? La 15 august, obligatoriu ti se intrerupea vacanta/concediul si mergeai in cartier, dupa copii, sa-i chemi la scoala, sa-i pregatim pentru demonstratie. Zi de zi, pana in 23 august, ne indreptam in mars „voios” (de fapt rusinos) spre stadion, la repetitii. Pe marele stadion, la 40 de grade C, copiii invatau sa se miste gratios, in ritm de fanfara; iar, daca, Doamne fereste, mai greseau, era vai de capul profesorului sau invatatorului! Erai chemat la d-l activist si blamat in fel si chip. Si cand te mai gandesti ca activistul ala, era de fapt un simplu tractorist…ce mai poti spune!
Nici dupa 1989 situatia nu a devenit mai roza! Intreaga bulibaseala din cei 19 ani de „libertate” prost inteleasa, nu a facut decat sa dezafecteze si mai mult statutul cadrului didactic.
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Mesajde constantanistor » 11 Noi 2008, 18:44

Daca trebuie sa „luptam” pentru ceva, pentru DEMNITATE trebuie luptat! Avem nevoie de multe ; stabilitate, coerenţă, transparenţă şi legalitate pentru a menţine încrederea comunităţii în valoarea şcolii ca instituţie emblematică a educaţiei. Avem nevoie de o pregătire logistică riguroasă; de adaptarea curriculei la noul parcurs şcolar, de remodelarea programelor şi manualelor, de stabilizarea unor metodologii clare şi eficiente, de eliminarea oricăror disfuncţionalităţi de ordin organizatoric, procedural, faptic sau ştiinţific; dar, în toate acestea să existe o măsură.
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Mesajde emil » 11 Noi 2008, 21:39

[quote="constantanistor"]Daca trebuie sa „luptamâ€
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron