Radu Pavel Gheo - "Scoala Umilintei"

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Are Radu Pavel Gheo dreptate?

DA
39
100%
NU
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 39

Mesajde stanuta_grigorica » 17 Noi 2005, 20:23

Vreau sa spun ca autorul textului trebuie felicitat pentru veridicitatea situatiilor prezentate...Da,asa suntem,buni si rai,dezbinati si umiliti,aroganti si modesti...Sa nu uitam ca toti am fost tineri si am trait deziluzii...apostolat... :(
...Nu in ultimul rand ii multumesc lui ebelivac pentru ca mi-a facilitat accesul la acest material!
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Mesajde raibor » 17 Noi 2005, 21:24

Dupa reactiile de pana acum si dupa votul exprimat /da-100% /, ebelivac nu are de ce sa spuna MEA CULPA. Dimpotriva, este foarte bine ca toate lumea are acces la acest articol si cel putin intr-o situatie, daca nu in mai multe, se recunoaste sau retraieste evenimentele vietii. Si este bine, ca vorbim despre ele, le recunoastem si incercam variante pentru schimbare.
Avatar utilizator
raibor
 
Mesaje: 81
Membru din: 16 Noi 2004, 20:15

Mesajde marikaj » 18 Noi 2005, 09:09

MEA CULPA , cred ca se referea ca a pus direct la mesaj si nu ca un fisier atasat
eu am copiat in documente si am citit de acolo :wink: , sa nu citesc de pe net :!:

cred ca in timp ce citim fiecare retraim exact momentele carierei noastre, este asezarea pe hartie a sentimentelor noastre.

chiar vorbeam cu colegii, daca intra cineva in cancelaria noastra :oops: .... (banca din text :oops: ) - noi am investit in cabinete, materiale pentru copii, aveam o sponsorizare din Franta si am folosit pentru mobilier la CDI, calculatoare, materiale pentru cercul de pictura, si cancelariile, atat pentru profesori cat si pentru directori sunt cele de acum 40 de ani :cry: , sertarele nu se inchid, scaunele sunt tapitate dar sunt de zeci de ori reparate....
in salile de clasa si laboratoare avem mobilier nou prin proiectul dezvoltarea invatamantului rural

etapa urmatoare ne-am propus materiale pentru cabinetul de fizica si chimie... cancelarie .... mai poate astepta, oricum stam mai mult in mijlocul copiilor....
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde iace » 20 Noi 2005, 10:29

E un text care merita citit, într-adevar. Exprima 100% realitatea scolii romanesti. Trist, dar adevarat.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde teddyy » 20 Noi 2005, 17:26

dreséz tranz. 1) (animale) a învãta sã execute la poruncã, cu docilitate si regularitate, anumite figuri sau miscãri. 2) fig. (persoane) a deprinde sã se compare într-un mod prestabilit. <fr. dresser
Nu cred ca un cadru didacti cu atata experienta se poate adresa in acest fel :shock: tot unui cadru didactic, mai ales ca nu stie nimic despre el.Asta e marea greseala a unora:se grabesc prea tare sa-i judece pe altii !! :(
Avatar utilizator
teddyy
 
Mesaje: 88
Membru din: 17 Oct 2005, 18:19

Mesajde dorali » 20 Noi 2005, 17:45

Eu am scos textul la imprimanta si il voi duce la scoala pentru a fi lecturat de toti colegii mei. :wink:
dorali
 
Mesaje: 443
Membru din: 27 Sep 2004, 22:21
Localitate: Vulcan, HD

Mesajde marinela » 20 Noi 2005, 17:50

Foarte adevarat tot ce este scris in articol, desi pe ici pe colo sunt unele exagarari. Eu totusi cred ca un profesor nu este un "profesionist obisnuit" ci mai mult decat atat. Am retrait citindu-l toata carierea mea, dar mi-am adus aminta si toate satisfactiile venite de la reusita elevilor. In fond orice meserie se face cu daruire si cu multe sacrificii. Sotul meu lucreaza in cercetare si nu va spun ca noi n-am stiut ce inseamna sfarsit de saptamana sau timp liber. Acasa se lucra la rapoarte sau se redactau lucrari. De multe ori noaptea se petrecea in laborator. Asa a fost toata tineretea noastra si asa este si acum cand vrem sa "recuparam" ce mai putem datorita revolutiei.
Nu vreau sa fiu rea, dar spuneti-mi cati tineri cunoasteti care traiesc asa acum. Si va spun sincer nu imi pare rau de loc.
primii care ar trebui sa intelegem care sunt lucrurile cu adevarat importante si ce se asteapta de la noi. Intrarea in Uniunea Europeana cere sacrificii. Eu una mi-am asumat ca alaturi de bunicii mei , de parintii mei si poate chiar de copiii mei suntem generatii de sacrificiu. Sper ca pentru viitorul nostru este important. In fond ce inseamna 15 ani fata de 50 ani. Cum vom putea indrepta noi raul?
Imi cer iertare, daca am suparat pe cineva, dar eu chiar cred in toate acestea din tot sufletul.
Sa ne ajute Dumnezeu, sa urmam calea cea dreapta.
Iertare, inca o data.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde maria_aftim » 20 Noi 2005, 19:10

Trist ...dar adevarat! M-a zguduit acest articol si m-a facut sa vizionez "filmul vetii mele de invatatoare". Cred ca majoritatea dintre noi a regasit ceva trait in timpul carierei de cadru didactic. Este adevarul gol golut in tot ce a exprimat acest om.Si mai cred ca nimic din ce a spus nu este exagerat. Multumesc pentru ca l-ati postat aici si am avut sansa sa-l citesc!
"Prima supapa pe care trebuie sa o deschida scoala este setea."
maria_aftim
 
Mesaje: 11
Membru din: 14 Ian 2005, 23:43

Mesajde mariro » 20 Noi 2005, 19:52

teddyy scrie:dreséz tranz. 1) (animale) a învãta sã execute la poruncã, cu docilitate si regularitate, anumite figuri sau miscãri. 2) fig. (persoane) a deprinde sã se compare într-un mod prestabilit. <fr. dresser
Nu cred ca un cadru didacti cu atata experienta se poate adresa in acest fel :shock: tot unui cadru didactic, mai ales ca nu stie nimic despre el.Asta e marea greseala a unora:se grabesc prea tare sa-i judece pe altii !! :(


Draga teddyy,
vreau inca de la inceput sa-ti spun ca te-ai grabit aruncand cuvintele pe monitor! Mai vreau sa-ti spun ca tu esti cel care judeci pe altii pentru ca mie nu mi-a trecut macar prin minte sa ma refer la tine????!!!! :shock: (De unde oare ai tras concluzia asta? Te simteai oare cu musca pe caciula?) :wink:
Si inca un lucru: daca tu nu vezi diferenta intre cuvantul scris: dresam si "dresam"... e problema ta! :roll: Mai incearca! Cauta alt nod in papura!
Numai bine!
Mari

Probabil de vina este adevarul din articol... Suntem foarte irascibili...sau greva?!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde cezi » 22 Noi 2005, 14:20

Palariile jos pentru discurs - realist si complet. M-am regasit in toate situatiile si -i impartasesc gandurile. Profesez de multi ani in sistem doar pe Dej l-am sarit si cu adevarat sistemul e in coma profunda. Ce fac sindicatele? de fapt noi? Singura initiativa pe care o voi lua in acest moment, pentru ca articolul nu poate lasa pe nimeni indiferent e sa- printez pe banii mei, de fapt ai sotului meu ca ai mei nu mai sunt de mult si sa-l afisez in cancelarie.
cezi
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mai 2005, 19:13

Mesajde ebelivac » 22 Noi 2005, 14:29

cezi scrie:Palariile jos pentru discurs - realist si complet. M-am regasit in toate situatiile si -i impartasesc gandurile. Profesez de multi ani in sistem doar pe Dej l-am sarit si cu adevarat sistemul e in coma profunda. Ce fac sindicatele? de fapt noi? Singura initiativa pe care o voi lua in acest moment, pentru ca articolul nu poate lasa pe nimeni indiferent e sa- printez pe banii mei, de fapt ai sotului meu ca ai mei nu mai sunt de mult si sa-l afisez in cancelarie.

Singura rugaminte pe care o am, (chiar cu riscul de a supara pe cineva) este sa specificati numele autorului, cartea aparitiei acestui articol (apropo sunt si altele extrem de interesante) si paginile sale.
Va multumesc si inca o data imi cer scuze daca supar pe cineva cu aceasta remarca.
ebelivac
 
Mesaje: 75
Membru din: 23 Apr 2004, 12:56

Mesajde marikaj » 22 Noi 2005, 15:15

ebelivac scrie:Singura rugaminte pe care o am, (chiar cu riscul de a supara pe cineva) este sa specificati numele autorului, cartea aparitiei acestui articol (apropo sunt si altele extrem de interesante) si paginile sale.
Va multumesc si inca o data imi cer scuze daca supar pe cineva cu aceasta remarca.


am preluat asa materialul cum era postat cu autor, cu cartea si specificarea paginilor, si am listat si am pus la dispozitia colegilor
imi pare bine ca si altii au aceasi initiativa, dovada ca nu este articolul unei anumite persoane ci este articolul tuturor celor care sunt "artistii acestui sistem"
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde mariro » 22 Noi 2005, 17:56

Si eu am pe masa cele 12 pagini... Maine le duc la scoala la cei mai tineri... sa nu repete istoria! :roll:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde ebelivac » 25 Noi 2005, 14:31

mariro scrie:Si eu am pe masa cele 12 pagini... Maine le duc la scoala la cei mai tineri... sa nu repete istoria! :roll:

Care a fost reactia? Sunt curios de reactia celor mai tineri.
ebelivac
 
Mesaje: 75
Membru din: 23 Apr 2004, 12:56

Mesajde sfetnicul » 25 Noi 2005, 16:30

Cand mai trec guvernantii prin sala de parlament la o lectura de yiar sau de pagina de net, tare bine ar fi sa citeasca si randurile lui Pavel Gheo.
A vazut si a scris bine!

SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori