Purcel Claudiu - Scoala Generala Pilu, Arad

Expozitie concurs de lectii, prezentari PowerPoint

Note

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Mesajde laurentziu_roshu » 23 Ian 2009, 23:30

kristina_racoasa scrie: Care este scopul acestui concurs? De a ne felicita sau a invata sa facem o lectie in power point?


....concurs ???
In primul rand este o expozitie , cred ca asa ar trebui privit, NU CONCURS !!!
Ideea nu e sa concuram intre noi , scopul este de a fi oferite MODELE de lectii interactive
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde deuta_h » 24 Ian 2009, 09:48

Cu sau fara bibliografie, lectia este utila. Dar regulamentul prevede indicarea surselor si a bibliografiei si folosirea desenelor originale. Lectia cuprinde multe de gif-uri animate. Sunt creatia autorului sau sunt preluate de pe internet ? Nu stim pentru ca nu a indicat acest lucru. Daca nu stim, cum va fi punctat la criteriul referitor la utilizarea imaginilor originale ?
Cred ca acesta este aspectul pe care a dorit sa-l evidentieze colega noastra. Intr-adevar, lectia este atractiva prin folosirea gif-urilor si la clasele mici este indicat sa fie folosite. Dar aici exista un regulament. Am vazut postate la aceasta expozitie si lectii simple, concrete, la obiect, fara animatii. Autorii lor puteau folosi si ei animatii dar nestiind sa le creeze singuri, au preferat sa prezinte lectii simple dar sa respecte acea cerinta a regulamentului.
Sa ne imaginem ca un profesor cere elevilor sa realizeze un eseu, indicand si 3 cerinte pe care trebuie sa le respecte pentru a obtine nota maxima. Elevul indeplineste foarte bine doar 2 cerinte. Ii notam eseul cu 10 doar pentru ca s-a remarcat la primele doua cerinte ?
Fiecare lectie postata la aceasta expozitie se remarca prin ceva. O vezi si iti spui ca iti place un lucru, ca ai vrea sa stii cum a facut x lucru etc Dar pentru departajarea lor trebuie avute in vedere cerintele regulamentului care erau cunoscute din timp de propunatoriii de lectii.
Lectiile trebuie comentate si cu bune si cu rele. Am observat ca multi se felicita reciproc.
deuta_h
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2009, 22:51

Mesajde kristina_racoasa » 24 Ian 2009, 14:14

Ma bucur ca nu sunt singura care am facut asemenea comentarii. Nu au fost din rea vointa asa cum au fost interpretate.
Avatar utilizator
kristina_racoasa
 
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2007, 00:56
Localitate: Racoasa

Mesajde emil » 24 Ian 2009, 21:50

deuta_h scrie: Fiecare lectie postata la aceasta expozitie se remarca prin ceva. O vezi si iti spui ca iti place un lucru, ca ai vrea sa stii cum a facut x lucru etc Dar pentru departajarea lor trebuie avute in vedere cerintele regulamentului care erau cunoscute din timp de propunatoriii de lectii.
Lectiile trebuie comentate si cu bune si cu rele. Am observat ca multi se felicita reciproc.


Ati vazut jurizarea si nu s-au respectat cerintele? Prin urmare, va rog sa nu va temeti. Dupa expirarea termenului va aparea si grila de jurizare.
Aveti dreptate, e neplacut ca nu s-au facut comentariile cele mai obiective, dar mi se pare omeneste sa nu se practice atacuri. Poate ca dupa expirarea termenului, ar fi interesant daca am continua cu comentariile obiective. Ceea ce am construit aici se doreste a fi un loc unde sa invatam ceva.
Eu cred ca avem multe de invatat!

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde deuta_h » 24 Ian 2009, 22:45

Nu am facut nici o referire la criteriile juriului care urmeaza sa puncteze lectiile dupa 30 ianuarie. Pur si simplu am exprimat un punct de vedere referitor la comentariile care se fac aici. O colega a comentat ca nu este trecuta bibliografia la aceasta lectie iar comentariul ei a fost criticat. Am vrut doar sa subliniez ca poate comentariul colegei s-a raportat la criteriile de jurizare trecute in regulament unde se specifica ca trebuie mentionate sursele si bibliografia. Comentariile noastre trebuie sa contina doar felictari ?
Toate cele bune!
deuta_h
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2009, 22:51

Mesajde gherghescudoina » 24 Ian 2009, 23:39

Felicitari, Claudiu! Mult succes!
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

Mesajde 77udi » 25 Ian 2009, 16:29

Multumesc pentru aprecieri si pentru faptul ca se fac comentarii deschise asupra lectiei Apreciez acest lucru!
Legat de bibliografie, la fel cum spunea si domnul laurentziu_roshu nu am ce surse sa ofer in afara de adresele de unde am preluat acele imagini. Lectia, dupa parerea mea este originala . fiind postata cu ceva vreme in urma pe didactic. Nu puteam realiza o lectie la clasa I fara niste imagini care sa atraga puiutului de om. Daca e nevoie o sa trimit aici acele adrese. Nu vreau sa faca concurenta, dar cred ca aceasta activitate o folositi cu succes la clasa.
Toate cele bune si bafta in castigarea premiului.
:lol: Cand intalnesti pe cineva care nu este in stare sa-ti zambeasca, chiar daca tu ai merita-o, fii marinimos si zambeste-i tu, caci tocmai de acest gest are cea mai mare nevoie.[color=blue]
77udi
 
Mesaje: 507
Membru din: 12 Iul 2007, 10:40
Localitate: Chisineu - Cris, Arad

Mesajde 77udi » 25 Ian 2009, 16:40

Nu am luat in nume de rau aceste comentarii. Departe de mine acest gand! Repet: Nu am trimis aceasta prezentare pentru a castiga, ci pentru a se putea utiliza la clasa, daca pare interesanta.
Rog colegii care stiu sa realizeze imagini proprii sa imi scrie si mie mesaj privat pentru ca eu nu stiu face. Este omeneste sa nu le acoperim pe toate. De aceea felicit orice material apare si mi se pare interesant. Nu pentru a ma felicita si pe mine acei colegi, sau pentru a castiga niste puncte.
Toate cele bune!
:lol: Cand intalnesti pe cineva care nu este in stare sa-ti zambeasca, chiar daca tu ai merita-o, fii marinimos si zambeste-i tu, caci tocmai de acest gest are cea mai mare nevoie.[color=blue]
77udi
 
Mesaje: 507
Membru din: 12 Iul 2007, 10:40
Localitate: Chisineu - Cris, Arad

Mesajde constantanistor » 25 Ian 2009, 18:38

Problema care se pune aici, cred eu, nu se refera la ce bibligrafie a utilizat unul sau altul; ci la maniera in care resursele folosite au ajutat la realizarea lectiei in power point. Cred ca , dincolo de aceasta “urmarire, ar trebui sa vedem/apreciem/criticam CONTINUTURILE cu care se opereaza, rigoarea stiintifica a acestora, gradul de dificultate, feed-backul pe care il ofera elevilor.
Mie mi-a placut lectia lui 77 udi si am apreciat-o ca atare, ca un simplu utilizator/beneficiar al didacticului.ro, fara sa urmaresc “ad literam”regulamentul pe care autorul respective l-a aplicat/ l-a respectat. In fond, asta nici nu e treaba mea! Cu bine, Constanta Nistor
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Mesajde 77udi » 01 Feb 2009, 21:32

:lol: Cand intalnesti pe cineva care nu este in stare sa-ti zambeasca, chiar daca tu ai merita-o, fii marinimos si zambeste-i tu, caci tocmai de acest gest are cea mai mare nevoie.[color=blue]
77udi
 
Mesaje: 507
Membru din: 12 Iul 2007, 10:40
Localitate: Chisineu - Cris, Arad

Anterior

Înapoi la Expozitia Concurs "Lectia in PowerPoint"

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori