puncte mici si negre

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

puncte mici si negre

Mesajde vasile » 17 Apr 2008, 18:55

Va rog sa nu ma puneti la zid, dar de o buna bucata de vreme acele "puncte mici si negre" se castiga pe bani.
Care-i rolul unui simpozion? Care-i castigul nostru?
Acum in "era" internetului ......copy - paste! Il trimitem prin posta si ...gata. Primim .....puncte. Of! Am uitat ceva si nu un lucru neinsemnat.....banii, plata pentru puncte, care creste de la un simpozion la altul.
Dupa cate stiu eu este o frauda. De cele mai multe ori nu se elibereaza o chitanta. Acesti bani sunt "bani negri" Este o evaziune fiscala.
Ce-i de facut? Solutii?
Vasile Miclaus Sc nr. 7 Timisoara
vasile
 
Mesaje: 32
Membru din: 07 Noi 2003, 15:14

puncte mici si negre

Mesajde adimatu » 18 Apr 2008, 13:48

"Care-i rolul unui simpozion?" - sa adune puncte mici si negre.
"Care-i castigul nostru?" - sa adune hartii intr-un dosar evaluat la cantar si sa te apropie de gradatie, salariu de merit...

Hai, Vasile, ca ai fost si anul acesta la evaluarea dosarelor pentru gradatia de merit si ai vazut cu ochii tai muntii de hartie.
Tunam si fulgeram, luam atitudine de oameni revoltati fata de cei care "distrug padurile si lasa generatiile viitoare mai sarace" si, rapid, intocmim un dosar (cat mai voluminos) cu hartii.
Cu cat este incompetenta mai mare cu atat se contrabalanseaza cu dosare.
De catva timp, pe prima pagina a forumului nu mai vezi altceva decat simpozioane, simpozioane si concursuri la distanta. La scolile respective (ma intreb) mai munceste cineva in saptamana simpozionului, ceva, la clasa?
Ma indoiesc. Unii se ocupa de aprovizionare, altii redacteaza diplome, altii redecoreaza cladirea, unii nu se implica, dar comenteaza din umbra, altii au cate o mina de oameni atat de preocupati ca nici nu indraznesti sa le mai pui o intrebare si toti fac socoteli cate puncte inseamna fiecare act al spectacolului.
Ma duc cu elevii la muzeu, cer o hartie.
Fac o curatenie de primavara in cartier, cer o hartie.
Plantez cu elevii niste copaci, vreau hartie.
Ma intalnesc cu parintii, fac o hartie.

Ne lipseste Cantarea Romaniei. Toti am condamnat-o, dar tot toti ne-am laudat in consiliile de analiza cu rezultatele obtinute.
Nu s-a schimbat nimic.
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

De ce sunteti atat de revoltati cu totii?

Mesajde claudia1976 » 19 Apr 2008, 13:58

Stiu colegi care nici macar nu s-au deranjat sa participe vreodata in viata lor la vreun simpozion. Si totusi au puncte...daca se inteleg bine cu directorul si inspectorul. :D . Cum? Foarte simplu. Xeroxeaza o diploma, dau cu corectorul inlocuiesc numele, mai xeroxeaza o data, aplica stampila pt. conformitate si gata...Sa nu-mi spuneti ca n-ati auzit de astfel de practici... Si decat sa merg la mine in judet unde taxa de participare la Simpozionul international e 100 RON si in plus trebuie sa mai cheltui cu transportul si cazarea (simpozionul are loc intr-o statiune invecinata), sincer va spun ca prefer aceste simpozioane online unde taxa rareori ajunge la 50 RON, imi scriu lucrarea si primesc diploma si articolul publicat in revista.
Care e castigul meu? Punctele si, de cele mai multe ori, o carte/o revista unde am posibilitatea sa citesc si alte articole ale altor colegi si astfel sa ma imbogatesc spiritual...

P.S. Oricum nu se puncteaza decat doua simpozioane, dar uneori conteaza si o sutime.
claudia1976
 
Mesaje: 410
Membru din: 05 Aug 2007, 13:23

Mesajde invatator » 19 Apr 2008, 14:05

In opinia mea intrunirile didactice cu titlu de concurs tematic, sesiune de comunicari, festival, simpozion sau oricum s-ar numi au si parti bune; asta in cazul in care cel care organizeaza se respecta. Experienta pozitiva impartasita, schimbul de idei, expunerea sincera a problemelor cu care ne confruntam (unii, toti...) si gasirea/oferirea de solutii etc pot fi puncte tari daca se intampla sa fie si abordate.
Iar daca evaluarea muncii noastre se face pe baza unor hartii, numai adunand hartii o poti evidentia; grav este ca nu se doreste sustenabilitatea hartiilor (vezi eliberarea de adeverinte de catre cei cu drept de semnatura/stampila).
Cat despre comisiile de acordare a unor drepturi (salarii merit, gradatii, ordine), din ele ar trebui sa faca parte oamnei onesti, responsabili si care sa acopere raze mari ale unor regiuni, pt a confirma/infirma activitatile scrise pe hartii.
Dar ce te faci cu prieteniile, cumetriile si neamurile?
Eh...dar facem parte din societatea in care traim! Si am gasit ceva care cuprinde mult adevar: "In tot ce e urat si rau in jurul meu, o vina am si eu." G.B Show
Subscriu ideii de organizare de manifestari fara taxe, dar si cele in care prezenta sa fie obligatorie.
E. Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde emil » 19 Apr 2008, 15:15

Cu tot respectul pentru cei foarte putini care fac lucruri bune, dintre cei foarte multi care fac ghivece de calitate jalnica, simpozioanele mi se par pierderi de vreme care nu aduc nimic sau aproape nimic cresterii calitatii actului esucativ de care se tot vorbeste....
Am vazut nenumarate astfel de manifestari in care doar orb sa fii ca sa crezi ca aduc altceva decat ...acele puncte mici si neegre....
Imi scriu oameni revoltati ca paranghelia lor nu a fost aprobata ca stire pe didactic, iar mie mi-e jena uneori sa raspund...
Va recomand cu toata sinceritatea sa va ocupati mai mult de elevii, sa faceti cat mai multe lucruri impreuna cu ei, cu parintii lor chiar si veti avea mai multe satisfactii, e drept, mai putine ...puncte birocratice.

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

si altceva decat pct mici si negre

Mesajde invatator » 19 Apr 2008, 22:11

"... doar orb sa fii ca sa crezi ca aduc altceva decat ...acele puncte mici si neegre.... "

nu sunt orb si cu tot respectul- si al meu langa al Dvs,- sunt si din celelate, care aduc si altceva.

E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Se mai si plagiaza !

Mesajde sorinborodi » 21 Apr 2008, 23:39

La "stiri" apare un anunt despre un "Seminar national EDUCAŢIA MILENIULUI III - EDUCAŢIA ECOLOGICĂ``- ediţia a III-a"
Esentialul din fisierul atasat (in special obiectivele,dar nu numai) sunt copiate din fisierul
http://www.didactic.ro/download.php?wha ... h&nid=4139.
care contine ceva asemanator,desfasurat in iunie 2007 in Ialomita.
Se poate asa ceva ?
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde elaelis » 29 Iul 2008, 18:55

Am participat si eu cat am putut .... cand nu am mai putut (financiar) am fost la un pas de a-mi pierde detasarea in interesul invatamantului! si asta din cauza unor hartii! evident! ca doar nu stia insp X cat am muncit la clasa si cat eram de respectata si iubita de elevi si parintii acestora!
De maine sunt titulara si voi merge daca si numai daca tema prezinta interes! :roll:
elaelis
 
Mesaje: 14
Membru din: 31 Aug 2007, 09:20


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator