proiectul de gradinite al Ministerului Educatiei

proiectul de gradinite al Ministerului Educatiei

Mesajde laura805ro » 19 Ian 2007, 01:32

Buna ziua...sunt destul de noua pe acest forum, dar ma incumet sa incerc sa propun un subiect care sper sa va intereseze macar ca informatie. Ministerul Educatiei si Cercetarii lanseaza, in aceasta perioada, prin Unitatea de Management al Proiectelor pentru Invatamantul Preuniversitar un proiect special pentru reforma gradinitelor, respectiv Proiectul pentru Reforma Educatiei Timpurii. Proiectul are o valoare de 105 milioane de eruo si este cofinantat de Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei si de Guvernul Romaniei. Obiectivele principale ale proiectului sunt reabilitarea infrastructurii (construirea si reabilitarea a 750 de gradinite), formarea personalului din gradinite (directori, educatori, asistenti, ingrijitori), dotarea tuturor gradinitelor cu material didactic, crearea unor centre de resurse pentru educatie si dezvoltare, crearea unor camere polisenzoriale pentru copiii cu dizabilitati, consilierea parintilor etc.
In cazul in care va intereseaza acest subiect, va pot prezenta mai multe date despre proiect si, teoretic, as putea si raspunde eventualelor intrebari.
Laura Marusca
ofiter PR
Unitatea de Management al Proiectelor pentru Invatamantul Preuniversitar
laura805ro
 
Mesaje: 7
Membru din: 29 Noi 2006, 22:26

Mesajde getachitu » 19 Ian 2007, 02:08

Este o informatie importanta, cred ca ar fi bine sa ne dati mai multe detalii. Gradinitele trebuie sa faca vreun proiect, sa se inscrie undeva etc?
Nu sunt educatoare, dar stiti cum e in scolile mici, de tara, ne informam si pentru colegi. Mai ales ca doar eu em internet...
Avatar utilizator
getachitu
 
Mesaje: 2031
Membru din: 31 Oct 2006, 20:11

lamuriri

Mesajde elenatipa » 19 Ian 2007, 16:07

Un proiect cat se poate de generos si tentant .Sigur ca suntem interesati!As dori detalii.Nu prea stiu ce demersuri ar trebui sa fac.Sau sa asteptam...
sa primim informatii.Tot asteptand ma gandesc sa nu fie prea tarziu.
elenatipa
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Ian 2007, 20:00

Mesajde gabri_c » 19 Ian 2007, 16:59

Da...Am depus proiectul acum 5 sau 6 ani. In fiecare an am fost amenintati ca vineeeeeee... Si au venit...sa taie din proiect. In fiecare an. Si acum cu o treime din ce am propus noi asteptam sa demareze ceva. Orice ar fi, de acum in colo ne-am linistit, va fi o copie slaba a ceea ce am dorit noi. Si daca spuneti ca sunteti in tema poate imi explicati cauzele acestor tergiversari. Multumesc. :?
gabri_c
 
Mesaje: 7
Membru din: 03 Feb 2006, 18:25

Sunt interesat de acest proiect!!!!!!!!!!!!

Mesajde colonelu » 23 Ian 2007, 23:01

Buna ziua!
Sunt interesat de proiectul de care dumneavoastra discutati. Imi puteti da o mana de ajutor pentru reabilitarea unei gradinte? :oops: Ma puteti contacta pe adresa de messenger colonelu_cristian@yahoo.com
Multumesc! :D [/b]
colonelu
 
Mesaje: 18
Membru din: 17 Oct 2006, 21:42

Mesajde caras_v » 24 Ian 2007, 00:19

Gradinita in care lucrez are nevoie urgenta de ajutor.Am incercat un pic pe la primarie si cu parintii, dar nu am reusit mare lucru. Sunt foarte interesata de acest proiect si as dori sa stiu mai multe.De unde putem afla mai multe informatii?
caras_v
 
Mesaje: 49
Membru din: 23 Ian 2007, 23:25

gradinite

Mesajde laura805ro » 31 Ian 2007, 14:13

proiectul este unul nou, finalizat abia anul trecut si aprobat, ca finantare, in luna decembrie 2006. In ceea ce priveste lucrarile de reabilitare, propunerile sunt formulate de catre Inspectoratele Scolare Judetene si trimise Ministerului Educatiei. In fiecare ISJ exista o persoana care se ocupa de Proiectul pentru Reabilitarea Infrastructurii Scolare, iar aceasta persoana are listele.
In ceea ce priveste restul componentelor - dotarea gradinitelor cu material didactic si formarea profesionala - acestea se adreseaza tuturor unitatilor si tuturor cadrelor din gradinite. Veti primi in cel mai scurt timp un catalog din care sa comandati materialele decesare, iar formarea va fi realizata GRATUIT de catre mentori specializati pentru acest proiect.
In concluzie, nu va trebui sa faceti dumneavoastra proiecte.
Pentru alte intrebari, va stau la dispozitie.

Laura Marusca
Responsabil Relatii Publice
Unitatea de Management a Proiectelor pentru Invatamantul Preuniversitar
laura805ro
 
Mesaje: 7
Membru din: 29 Noi 2006, 22:26

gradinite

Mesajde laura805ro » 31 Ian 2007, 14:13

Buna ziua,
proiectul este unul nou, finalizat abia anul trecut si aprobat, ca finantare, in luna decembrie 2006. In ceea ce priveste lucrarile de reabilitare, propunerile sunt formulate de catre Inspectoratele Scolare Judetene si trimise Ministerului Educatiei. In fiecare ISJ exista o persoana care se ocupa de Proiectul pentru Reabilitarea Infrastructurii Scolare, iar aceasta persoana are listele.
In ceea ce priveste restul componentelor - dotarea gradinitelor cu material didactic si formarea profesionala - acestea se adreseaza tuturor unitatilor si tuturor cadrelor din gradinite. Veti primi in cel mai scurt timp un catalog din care sa comandati materialele decesare, iar formarea va fi realizata GRATUIT de catre mentori specializati pentru acest proiect.
In concluzie, nu va trebui sa faceti dumneavoastra proiecte.
Pentru alte intrebari, va stau la dispozitie.

Laura Marusca
Responsabil Relatii Publice
Unitatea de Management a Proiectelor pentru Invatamantul Preuniversitar
laura805ro
 
Mesaje: 7
Membru din: 29 Noi 2006, 22:26

Mesajde catadeli35 » 31 Ian 2007, 16:05

Va multumin frumos pentru aceste informatii foarte utile si va rugam sa ne tineti la curent in continuare.
catadeli35
 
Mesaje: 161
Membru din: 25 Oct 2005, 20:29

Mesajde elenatipa » 11 Feb 2007, 14:14

Va rog frumos sa ne spuneti unde sau cui si cand va fi trimis catalogul si de asemenea,cand au loc cursurile de formare pentru acest proiect.Informatiile circula greoi dinspre inspectorate spre noi si aflam unele lucruri dupa ce ele s-au petrcut.Sunt fff interesata si nu vreau sa fie prea tarziu!
Multumesc,Elena
elenatipa
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Ian 2007, 20:00

Mesajde pistol_mada » 11 Feb 2007, 19:50

aveti dreptate, din pacate in acest caz, doamna tipa...informatia circula greu dinspre inspectorat spre noi..in orice caz m-ar interesa si pe mine acest proiect...si as mai avea o intrebare...din acel catalog, cine plateste comanda facuta de noi???? :shock:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde elenadumitrachi » 11 Feb 2007, 21:40

Va multumim pentru informatie, d-na Laura ! Va rugam sa ne tineti la curent cu tot ce e nou pentru invatamantul prescolar.
elenadumitrachi
 
Mesaje: 1582
Membru din: 19 Apr 2006, 15:16
Localitate: Galati

Informatii

Mesajde valica » 22 Feb 2007, 20:38

Stimata doamna,
Sunt educatoare din mediul rural, din judeţul Bistrita Nasaud din localiatea Salva.Programul pe care il desfasoara Ministerul Educatiei pentru dotarea gradinitelor ar fi o gura de oxigen pentru desfasurarea procesului didactic in gradinita.
Am citit ceva despre un catalog pe care il veti trimite pentru comandarea unui materiale didactice. Mi-ati putea comunica mai multe informatii deoarece comunicarea cu inspectoratul scolar este destul de greoaie .
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
valica
 
Mesaje: 8
Membru din: 27 Sep 2006, 17:24

Mesajde anuta » 24 Feb 2007, 21:34

Sunt foarte interesata de acest proiect si ma intereseaza orice informatie .Doresc sa inscriu gradinita in care lucrez,doresc sa vad catalogul de care se vorbeste ,astept amanunte pe forum sau pe adresa urmatoare mazilu_nuta@yahoo.com Pana acum eu am inteles, din pacate, ca se vorbeste de sume foarte mari dar in urma cererilor se aproba foarte putin,vorbind si de bugetul local si de cel republican si nu stiu ce sa mai zic de acest proiect,..... Sunt directoarea unei gradinite si tocmai am primit bugetul aprobat pe anul in curs, din care ni s-a mai taiat din suma alocata initial. :cry:
anuta
 
Mesaje: 30
Membru din: 16 Mar 2006, 19:45

Mesajde violeta78 » 26 Feb 2007, 12:47

Buna ziua,
Sunt educatoare, am in clasa copii cu varsta cuprinsa intre 2- 3 ani si ma intereseaza in mod deosebit acest proiect. Nu stiu prea multe despre ce implica un asemenea proiect, de aceea va rog mult sa ma informati si pe mine. Trebuie sa urmez anumite cursuri?? Cum intru in posesia acelui catalog? Poate o educatoare sa se implice?....
Multumesc anticipat.
violeta78
 
Mesaje: 56
Membru din: 02 Feb 2007, 04:26

Următorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron