PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

Mesajde valimatiuta » 05 Noi 2009, 21:30

Tare as vrea sa comunicam, un fel de schimb de experienta, pe tema proiectelor educationale la nivelul clasei pe care o conducem sau la nivel de scoala, interscolar ... . Pentru ca vine vremea colindelor eu as incepe cu un proiect tare drag mie: Festivalul de colinde. Este o actiune periodica (anuala) cu participarea larga a celor mai buni ”cantareti” din scoala, respectiv clasele IV- VIII. E vorba despre colinde inedite, invatate de la rapsozii populari din randul localnicilor, cei mai in varsta. Am cules cu acest grup, innoit in fiecare an, diplome si premii locale, zonale, judetene si interjudetene cu care continuam sa ne mandrim.
Sunt ani cand cu cei mici participam la astfel de festivaluri cu obiceiuri traditionale pentru copii, colindele inedite fiind pentru ei mai greu de interpretat.

Asteptam si Craciunul anului 2009 cu alte colinde care reprezinta definitiv si incontestabil zona convietuirii noastre!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

Mesajde marineta75 » 15 Noi 2009, 18:14

As dori colaborarea cu dvs.Sunt din Neamt.
marineta75
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Noi 2008, 20:41

Re: PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

Mesajde valimatiuta » 15 Noi 2009, 20:20

Cu toata placerea! Puteti sa-mi detaliati aici in ce privinta sau imi lasati mp. Cum doriti.
Banuiesc o orientare pe linie cultural-artistica, da?
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

Mesajde marineta75 » 21 Noi 2009, 19:19

Da, sigur, pe linie culturala! Adresa mea este [cenzurat , va rog sa comunicati prin mesaj privat].
marineta75
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Noi 2008, 20:41

Re: PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

Mesajde valimatiuta » 24 Noi 2009, 14:00

marineta75,
Colaborarea -schimbul de experienta - cum imi place mie sa spun - ar consta in detalierea aspectelor importante ale activitatii noastre pe care dorim s-o descriem. Iar daca sunt doritori pentru preluarea proiectelor redate ne putem ajuta reciproc raspunzandu-ne la unele nelamuriri, intrebari, interviuri chiar.

M-as bucura sa cred ca mai sunt dascali in tara care contribuie la promovarea zestrei populare românesti prin Festivalul de colinde, obiceiuri traditionale de Craciun si Anul Nou. Si sunt convinsa ca sunt! Haideti sa ni le impartasim si sa ne raportam si la ceea ce au facut si fac altii.
Abia astept sa "v-aud"!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

Mesajde marineta75 » 24 Noi 2009, 18:40

Foarte frumos scrieti despre pastrarea traditiilor.Cred ca mai exista inca multi dascali care incearca sa pastreze si sa promoveze frumusetea spirituala a poporului roman.
Eu sunt coordonatoarea unei formatii de teatru dramatic, incepand din anul 2000, cu care am mers la festivaluri in fiecare an la Brasov, Iasi, Fagaras, Bacau si unde am obtinut diplome.Formatia se numeste GIROVENII si este formata din 20 de elevi care redau Jocul ursului.Sunt imbracati in cojoace care imita blana ursului.As fi bucuroasa sa va pot trimite si poze sa-i vedeti ce frumosi sunt.
In alta ordine de idei pe 10 decembrie 2009 scoala noastra desfasoara un festival de colinde sub coordonarea mea, ce poarta denumirea DESCHIDE USA, CRESTINE! Am intocmit anul trecut un proiect educativ care a fost depus la ISJ apoi trimis la Bucuresti si aprobat in calendarul activitatilor extracurriculare.Va invit sa participati daca doriti si aveti posibilitatea de deplasare.Astept sa ne mai auzim.Imi gasiti datele la utilizatori tastand acest ID.NUMAI BINE!Cum as putea intra in posesia unei adrese de mail a dvs?
marineta75
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Noi 2008, 20:41

Re: PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

Mesajde valimatiuta » 25 Noi 2009, 17:46

E foarte frumoasa preocuparea pentru obiceiul stravechi de joc al ursului. E traditional in zona Moldovei dupa cum stiu eu. E extraordinar sa poti aduce la suprafata creatii ale neamului nostru stramosesc din adancurile timpului, mai ales ca aceste comori inestimabile s-au transmis doar prin viu grai si foarte rar gasim cate ceva scris de catre culegatorii de folclor.
Intr-un subproiect din cadrul Granturilor pentru mediul rural din 2006/2007 echipa de proiect am scris o monografie de folclor specific zonei in care ne desfasuram activitatea.
Scrie-mi pe mesaj privat -mp-; o sa-ti scriu si eu.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

Mesajde valimatiuta » 13 Dec 2009, 17:47

Cu mare bucurie am participat ieri la Festivalul de colinde de la Teatrul Arcadia Oradea, alaturi de inca 15 grupuri de colindatori din Bihor. Am scos la iveala fiecare inca un colind autentic, inedit, prezentat in premiera de catre rapsodul popular din localitatea grupului si preluat de catre colindatori. S-au cantat si colinde de larga circulatie in Bihor. A fost extraordinar! A cincea editie, cea mai bogata in formatii, de o calitate superioara editiilor anterioare, cu o mare varietate de colinde inedite!
Si pentru ca e vremea colindelor, o varianta a colindului de larga circulatie bihorenesc ”Hoi, la!”:

Noi umblam a colinda,
Da l-o casa la alta.
Hoi, la, la, la, la, -bis
Hoi la, la, la, la,
La, la, la.
Hoi, la, hoi, la, hoi, la,la, la, la, la -bis

Si ne pica picurele,
Dupa toate stresinele,
Hoi, la .................

Daca gazda nu ne crezi,
Iesi afara si ne vezi!
Hoi, la .....................

........................

Ca la anu' vinim iara,
Sa nu ne lasi gazd-afara!
Hoi, la .....................

Multamim ca ne-ati primitu
Si bine ne-ati omenitu!
Hoi, la .......................
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

Mesajde mariro » 13 Dec 2009, 18:54

Am cautat pe youtube colindul acesta dar nu l-am gasit. Voiam sa-l si aud! Cred ca e foarte frumos! Acelasi inceput are un colind al grupului Ardealul dar nu este acesta... :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

Mesajde valimatiuta » 14 Dec 2009, 21:09

Aceasta este o varianta locala scurtata, de Dobresti -Bihor. Sunt multe variante, pe text, ale acestei melodii de colind bihorenesc si cam toate au un iz de umor adresat ”darniciei” gazdelor colindate.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

Mesajde valimatiuta » 20 Dec 2009, 06:36

O varianta a colindului redat mai sus o puteai asculta in interpretarea Vioricai Flintasu aseara pe TVRM, Mari. Colindul are o melodie deosebit de frumos ritmata.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

Mesajde mariro » 20 Dec 2009, 15:17

valimatiuta scrie:O varianta a colindului redat mai sus o puteai asculta in interpretarea Vioricai Flintasu aseara pe TVRM, Mari. Colindul are o melodie deosebit de frumos ritmata.

Daca as fi stiut, sigur o urmaream...
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

Mesajde invatator » 22 Dec 2009, 19:55

O prelucrare corala a colindului respectiv puteti asculta in videoclipul corului Dorulet postat pe www.ocna-mures.info, la minutul 2.07.(Se numeste, in aceasta varianta, "Si ne lasa gazda-n casa!").
E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

Mesajde valimatiuta » 22 Dec 2009, 21:52

Am mai citit despre activitatea corului Dorulet si apreciez foarte mult asemenea actiuni ale unor oameni de valoare. SINCERE FELICITARI!

Duminica, 20.12.2009, am participat cu grupul meu de colindatori, purtatori ai colindului autentic, la Festivalul de colinde si obiceiuri traditionale de Craciun si Anul Nou de la Beius, un vechi centru istoric si de cultura. Ne-am intalnit aici formatii de elevi, tineri si rapsozi populari cu spectacole in tara si peste hotare.
Intotdeauna ne intoarcem de la astfel de actiuni cu inima plina si sufletele incarcate de bucuria si spiritul sarbatorilor.
Craciun Fericit!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: PROIECTE EDUCATIONALE- schimb de experienta

Mesajde valimatiuta » 26 Dec 2009, 22:18

A devenit o traditie ca a doua zi de Craciun sa luam parte la Festivalul colindelor dobrestene, unde-si dau concursul toate grupurile de colindatori ai zonei si cele cu obiceiuri traditionale locale, Capra si Turca, in fata spectatorilor din comuna si localitatile invecinate. E ultima reprezentatie de peste an in aceasta formula.

Dupa o noapte de vara cu tunete si fulgere, azi a fost o zi de primavara adevarata.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori