proiecte didactice

Mesajde elina » 06 Dec 2007, 19:59

Daca pentru lectiile de grad aceasta d-ra sau d-na vrea proiecte gata facute, cand va invata sa le faca? Nu e o rusine sa refuzi a-ti oferi munca pe degeaba. Niste proiecte de activitate bune necesita mult timp , originalitate, asa ca nu putem condamna raspunsurile "rautacioase".
Nu-mi plac conflictele, dar nu pot sa suport tupeul unora de a reactiona vehement la niste replici indreptatite.
Stimate colege tinere, aveti norocul de a beneficia de munca "de-a gata" a multor cadre didactice care isi pierd multe nopti si-si neglijeaza familiile numai pentru ca au ceva ce multora dintre voi va lipseste: dragoste de meserie! Acestea merita tot respectul!
elina
 
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mar 2006, 23:30

Mesajde mimisorul » 07 Dec 2007, 22:20

DAR NU STIM CE ESTE IN MINTEA FIECARUIA!POATE A SCRIS ASTFEL PT.A PRIMI UN RASPUNS CAT MAI RAPID,PRESUPUN SI EU,DAR NU E CORECT CA PE CINEVA CARE CERE AJUTOR, SA-L JUDECAM.ASTA CHIAR M-A SUPARAT CHIAR F.TARE CAND AM VAZUT ACESTE RANDURI RAUTACIOASE SI AICI PE FORUMUL CADRELOR DID.E GREU PT.ORISICINE CARE SE AFLA LA INCEPUT DE DRUM.
DECI,VA ROG DACA VETI MAI VREA SA INTRATI PE FORUM,NU INTRATI SA JUDECATI OAMENII!
mimisorul
 
Mesaje: 5
Membru din: 17 Oct 2007, 22:31

Mesajde elina » 07 Dec 2007, 22:42

Mimisor, crede-ma, e mult mai usor acum pt cine este la inceput de drum! Acum cativa ani, n-aveam calculatoare, copiatoare, imprimante....si desenam planse si fise cu mana pt toti copiii, confectionam material didactic ...toate acestea pentru a ne facem meseria cum trebuie. Acum imi e mai mare dragul sa navighez pe net sa gasesc material ajutator! Fiecare om se poate confrunta cu probleme, iar colega noastra poate ca chiar are, insa n-a stiut cum sa ceara ajutor!
De asemenea, tu "tipi" pentru a apara pe cineva, ceea ce nu-i deloc frumos pentru un cadru didactic!
elina
 
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mar 2006, 23:30

Mesajde cristyna » 07 Dec 2007, 23:46

Sincer va spun ca nu am nimic personal cu cei care au nevoie de ajutor si il cauta pe didactic, dar am observat ceva: majoritatea care intra si formuleaza ceva de genul "buna seara. am nevoie de... adresa mea este...." sunt inscrisi in ziua in care scriu acest mesaj.

Inca o data, nu am nimic cu ei, dar ar fi frumos sa si multumeasca in cazul in care primesc ajutor si sa posteze si ei macar un material in semn de recunostinta pentru aceasta cancelarie.

Nu vreau sa atac pe nimeni, sa nu interpretati asa. Am incercat de cele mai multe ori sa ajut, dar, inca o data va spun, cred ca sunt anumite coduri pe care le putem respecta.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

:)

Mesajde florentina_gioarsa » 08 Dec 2007, 09:32

hai nu fi rea! :))) Domnisoara era inscrisa cu o zi inainte....zi in care a cerut niste materiale de educatie religioasa pentru serbare! :D In afara de cele 2 solicitari...nu are nici un alt comentariu referitor la materialele sau subiectele de aici. Asta ca sa le fie clar colegelor care ii tin partea ca nu am vorbit fara sa vad despre ce e vorba! Si daca e vorba de inspectia de grad II......oare se poate spune ca este la inceput de drum?!? Cred ca nu prea....Ma insel cumva?
florentina_gioarsa
 
Mesaje: 110
Membru din: 06 Mai 2006, 12:28

Mesajde elenatipa » 08 Dec 2007, 11:58

Dragele mele colege,un pic,doar un pic de toleranta!Nu strica nimanui mai ales in aceasta perioada.Cu timpul,aceasta d-ra,daca cu adevarat nu este interesata de profesie,se va autoelimina cu aceasta atitudine.Am multi ani,sunt pe ultima suta de metri in profesie,si credeti-ma ca am vazut multe,ce-i drept ,si situatii ca aceasta.Deopotriva si situatii cand astfel de persoana pe care acum o judecati,s-a dezmeticit ,si a avut multe de aratat.Sper din tot sufletul sa fie asa.Mai vreau sa va spun ca ,si noua nu ne-ar strica putina modestie.
Va doresc tuturor un Craciun frumos!
elenatipa
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Ian 2007, 20:00

Mesajde catadeli35 » 09 Dec 2007, 00:01

Aveti mare dreptate doamna Elena Tipa.Tin minte ca acum 18 ani ,am fost anuntata cu 2 zile inainte de inspectia de definitivat.Culmea, am cerut ajutorul cuiva ,care avea experienta in domeniu(pana atunci am predat la scoala)si m-a indrumat total gresit(cu intentie).Pe atunci nu era Didactic, sa te poti inspira!!!!!!!!Deci cine vrea sa o ajute ,o poate ajuta si in ultimul moment!Eu zic ca important este ca a cerut ajutorul nostru.E pacat ca este tratata astfel!!!!!!!!Si eu am fost tanara,dar nici altul cu experienta nu mi-a dat un model si asta mi-a inspirat ani de zile neincredere in oameni.E pacat si culmea ca lasa amprente!!!!!!!!!!
catadeli35
 
Mesaje: 161
Membru din: 25 Oct 2005, 20:29

Mesajde glilianaviorica » 09 Dec 2007, 13:45

si eu am patit ceva asemanator... aveam 18 ani de "invatamant primar"...am fost nevoita sa trec la invatamnatul prescolar (titulara)...la 2 luni de inv. prescolar colega mea de grupa (directoare pe atunci) m-a pus sa tin o lectie demonstrativa la cercul pedagogic...cica am impartit munca frateste: eu sa sustin lectia, ea sa faca proiectul didactic!
si asa am facut! doar ca proiectul a fost facut praf (nu a spus nici macar cu o jumatate de cuvant ca ea l-a facut!)...mie mi s-a adresat dna. inspector cu "doamna invatatoare"... NU MA LAUD, dar eram o invatatoare deosebita,, doar ca...se vedea ca sunt invatatoare!
anii au trecut, dansa nu mai e directoare...dar eu am devenit o foarte buna educatoare (iarasi: NU MA LAUD)...
in ceea ce privesc colegele care cer ajutor "pe ultima suta de metri" ... am mai fost si eu in situatia de "a nu sti ce sa fac"...pur si simplu!

am scris mult, ma scuzati :oops:
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Mesajde catadeli35 » 09 Dec 2007, 14:34

Ai fost sincera,ce mai conteaza!In timp...vorba ta(nu ma laud)dar am devenit si eu la fel ca tine sau poate ca multe altele,o educatoare foarte buna...dar mi-a fost frica si jena sa mai cer ajutorul cuiva.In momentul de fata sunt educatoare la o gradinita de aplicatie si ajut intotdeauna elevele practicante cu tot ce stiu ca e mai bine pentru desfasurarea unei activitati.Niciodata nu am tinut cont sa nu spun ceva ,ca la analiza lectiei sa am eu ,,asul".Eu cred ca cine face astfel de lucruri da nota de o mare lipsa da respect.Ma gandesc de multe ori ca daca eram indrumata corect de la inceput,poate eram si mai buna.Asa... simt ca vreo 10 ani i-am pierdut si petrecut,, furand ''metode si tehnici de la unii,altii.
catadeli35
 
Mesaje: 161
Membru din: 25 Oct 2005, 20:29

Mesajde fbresug » 09 Dec 2007, 23:09

Am urmarit parerile colegelor si consider ca nu patem judeca transant daca nu cunoastem situatia . Ceea ce putem sti sigur acum e ca cineva a cerut ajutor si nu a primit. Din experienta mea de foarte multi ani va pot spune ca am cunoscut si cunosc educatoare care se descurca repeda si bine in orice situatie, chiar si de criza.Altele se hotarasc mai greu cand iau o decizie. se consulta cu toata lumea inainte de a se stabili la o tematica, actiune etc. Si unele si altele obtin succese in ceea ce-si propun. Sper ca persoana care a deschis acest subiect sa nu fie afectata de tot ce s-a discutat aici , sa fie optimista si sa-si rezolve excelent toate problemele.
fbresug
 
Mesaje: 163
Membru din: 27 Ian 2007, 10:18

Mesajde irola77 » 10 Dec 2007, 13:19

AVEM DOUA OPTIUNI :FIE O AJUTAM, FIE NU......FARA ALTE COMENTARII! E DECIZIA FICAREIA CE DORESTE SA FACA!SA JUDECAM ESTE CEL MAI LA INDEMANA.....DAR E INCORECT, MAI ALES CAND PERSOANA ESTE STRAINA...SI NU AI AVUT IN VIATA TA CONTACT CU EA SI SITUATIA EI.
DORESC SUCCES MAI DEPARTE ATAT COLEGEI CARE VA AVEA INSPECTIA DE GRAD II, CAT SI COLEGELOR CARE DAU DOVADA PRIN TOT CEEA CE FAC, DE INALT ETHOS SI PROFESIONALSM.
irola77
 
Mesaje: 17
Membru din: 12 Sep 2007, 20:36

Anterior

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori