proiect tematic - nr maxim de teme?

proiect tematic - nr maxim de teme?

Mesajde laly_colcy » 26 Oct 2009, 23:13

Am 3 ani vechime in invatamant la gradinita dar am o mica mare nelamurile. Un proiect tematic poate cuprinde 2-3 din cele 6 teme oferite sau doar una singura? Exeplul de care m-am lovit este la Proiectul tematic Iarna care mie mi-ar cuprinde si 1 Decembrie care eu consider ca se potriveste la tema Cine sunt /suntem dar si Sarbatorile de Iarna care parerea mea ca se potrivesc atat la Cum organizam o activitate cat si la Ce si cum exprimam ceea ce simtim. Baza proiectului tematic este tema Cand/cum si de ce se intampla.

Chiar daca mi-am intrebat colegele mai experimentate cu mult ca mine nu mi-au putut raspunde. Mentionez ca sunt din Harghita si la noi vine mai repede iarna si de aceea si proiectul trebuie sa-l incep mai devreme.
laly_colcy
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Sep 2007, 10:24

Re: proiect tematic - nr maxim de teme ?

Mesajde miha77 » 27 Oct 2009, 12:30

Un proiect tematic cuprinde doar o singura tema din cele 6 nu mai multe
miha77
 
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mai 2007, 20:26

Re: proiect tematic - nr maxim de teme?

Mesajde fbresug » 28 Oct 2009, 09:15

Am avut si eu aceasta nelamurire si am ajuns la concluzia ca nu ar fi nimic gresit daca am planifica in cadrul unui proiect tematic teme din tematica anuala,cele 6, specificata in Curriculum. Nu se aminteste nicaieri despre aceasta problema si nu cred ca este incorect.
fbresug
 
Mesaje: 163
Membru din: 27 Ian 2007, 10:18

Re: proiect tematic - nr maxim de teme?

Mesajde nikostoica » 28 Oct 2009, 09:19

Cele 6 teme se pot adapta la continut.Daca vreti sa faceti proiect tematic Iarna la Cand/cum si de ce se intampla? veti discuta mai mult de aspectele schimbarii vremii,caracteristici ale anotimpurilor,jocuri ale copiilor,si alte subteme care va vin in minte.
Un proiect tematic nu poate avea mai mult de 5-6 saptamani.(6 saptamani la grupa pregatitoare).De asemenea intr-un an nu aveti voie sa dezvoltati mai mult de 6 proiecte tematice.Astfel pentru una din 6 intrebari puteti realiza 1 proiect tematic( cu 5-6 saptamani de studiu) si maxim 5 saptamani de proiectare saptamanala.
Eu personal pentru a-mi fi mai usor am structurat planificarea anuala pe teme de studiu.Eu am grupa mare de cresa-corespondent relativ pentru grupa mica prescolari. http://www.didactic.ro/lectii-invataman ... p135004-t2 aici ai planificarea anuala asa cum am vazut-o eu.
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron