Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Mesajde blagavioleta2008 » 04 Oct 2009, 20:51

:D
Bine aţi venit ! Acesta este topicul celor care s-au înscris în proiectul naţional: "Satul/ oraşul românesc la început de secol XXI - leagăn al copilăriei" dar este şi pentru cei care ne urmăresc materialele, pot lucra alături de noi (şi să păstreze toate lucrările, materialele lucrate pentru un altfel de parteneriat), dar...de ce nu...pot posta materiale ale temelor noastre pe didactic.
E prima dată când afişez pe Forum lista şcolilor participante în acest proiect: Scoala Generala ,,Aurel Gurghianu" Iclanzel/ Mures, Şcoala Gimnazială "SF . NICOLAE " Vânători” , jud. Galaţi, Şcoala “Lucian Blaga” , oraşul JIBOU, Şcoala Generala Sfânta Ana, Santana, jud. Arad, Şcoala cu clasele I-VIII Dedulesti, com. Topliceni, jud. Buzau, S.A.M. Vinderei -Judetul Vaslui, Şcoala ''Mihai Eminescu '', Zalău, Gimnaziul de Stat "Traian" , Târnaveni, judetul Mureş, Şcoala "Mihail Kogalniceanu, loc. Brăila, Şcoala Generală "Aron Densusianu" Hateg, Grupul Şcolar Moga Voievod Halmagiu, judetul Arad, Şcoala „MARIN SORESCU” Constanţa, Şcoala nr. 9 „Calistrat Hogaş” Galaţi , Şcoalacu clasele I - VIII, NR. 2, Gherla, Şcoala Natională “O. Iorgulescu” Câmpulung Muscel, Şcoala Generală Tîrnova judeţul Arad, Şcoala cu clasele I-VIII "Grigore Riosanu" localitatea Izbiceni judetul Olt, Scoala cu clasele I – VIII nr. 11 Buzău, Şcoala Generala Nr.3 Lupeni, Hunedoara, Şcoala cu clasele I-VIII nr. 1 Scurta, com. Orbeni, jud. Bacau, Şcoala "Dimitrie Anghel" Corneşti – Miroslava – Iasi; Grăbiţi trimiterea acordurilor de parteneriat, cine nu poate scana sau nu poate scoate de pe net acordul poate utiliza poşta. Anunţaţi- mă şi să ştiţi că am mai procedat aşa. Am nevoie de grupele de proiect pentru ca elevii să poate contacta în numele prieteniei, copilăriei, alţi copii din România ! :wink:
Să auzim şi să vedem numai ...de bine !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Mesajde busuioccarmenclaudia » 04 Oct 2009, 21:19

M-ar interesa sa pot colabora si eu la acest proiect, cum iau legatura?
busuioccarmenclaudia
 
Mesaje: 3
Membru din: 02 Feb 2009, 11:47

Re: Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Mesajde lilibv » 05 Oct 2009, 09:48

Si eu as dori sa ma inscriu, daca nu este prea tarziu.
lilibv
 
Mesaje: 80
Membru din: 05 Feb 2007, 22:38

Re: Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Mesajde constantanistor » 06 Oct 2009, 19:19

Multumim, d-na Blaga!
La adresa de mai jos puteti vizualiza prima activitatea din cadrul proiectului national coordonat de d-na Violeta Blaga "Satul/Orasul secolului XXI - leagan al copilariei". Este vorba de "Scoala - inima comunitatii noastre" - activitate realizata de echipa Scolii Nr. 11 Buzau.
http://www.didactic.ro/lectii-invataman ... p132628-t6
Va dorim tuturor vizualizare placuta si succes in noul an scolar!
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Mesajde feliwhy » 06 Oct 2009, 19:50

Scoala cu clasele I-VIII Izbiceni, judetul Olt, are deosebita placere de a va prezenta prima tema a proiectului "Satul romanesc in secolul XXi - leagan al copilariei". http://www.didactic.ro/lectii-invataman ... p132535-t6
Va multumim!
Avatar utilizator
feliwhy
 
Mesaje: 143
Membru din: 02 Mar 2008, 21:01
Localitate: IZBICENI

Re: Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Mesajde loredanadorica » 11 Oct 2009, 20:54

La aceasta adresă puteti vedea activitatea ,,Şcoala-inima comunităţii noastre" de la Şcoala Generală Tîrnova, judeţul Arad, din cadrul proiectului ,,Satul românesc al sec.XXI-leagăn al copilăriei"
http://www.didactic.ro/gotofile.php?dow ... disciplina
loredanadorica
 
Mesaje: 18
Membru din: 28 Ian 2009, 20:18

Re: Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Mesajde simina76 » 11 Oct 2009, 21:14

Scoala Generala,,Aurel Gurghianu" ICLANZEL , jud. Mures prezinta prima tema a proiectului: http://www.didactic.ro/lectii-invataman ... p133841-t6
simina76
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Noi 2007, 22:34

Re: Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Mesajde blagavioleta2008 » 12 Oct 2009, 20:54

Bună seara ! Vin cu o veste bună - aşa o consider eu: fam Ioniţă din Galaţi a facilitat intrarea în acest proiect a unor persoane din străinătate. Vor să intre doar ocazional în acest proiect, vor să-şi prezinte şcoala, tradiţiile, vor să primească materialele noastre...într-un cuvânt - vor să ne fie alături ! Mi-am permis şi i-am considerat "invitaţi de onoare" ai proiectului şi sper că toţi veţi fi încântaţi să aflaţi că este vorba despre o şcoală din Serbia în care învaţă români. Trebuie să-i avem alături pentru că vorbesc aceeaşi limbă, trebuie să-i "vedem" pentru că avem de împărtăşit păreri, să facem comparaţii, să căutăm motivaţii pentru a fi mai buni decât suntem ! Aştept cu nerăbdare acordurile, echipele de proiect şi materialele celor care...au mai întârziat puţin...asta e: Timpul ne este un mare duşman dar eu vă doresc război cinstit şi victorie sigură, de care vom profita din plin cu toţii!
Cu bine !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Mesajde esvoiculescu » 17 Oct 2009, 16:52

Scoala Nationala Oprea Iorgulescu din Campulung Muscel ,jud. Arges,isi prezinta prima activitate din acest proiect la adresa :http://www.didactic.ro/lectii-invatamant-primar-19-satul-ora-ul-rom-sc-al-secolului-xxi-leag-al-copil-ei-p134464-t6
esvoiculescu
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Aug 2006, 12:35

Re: Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Mesajde blagavioleta2008 » 23 Oct 2009, 22:26

Buna seara!
Vreau sa va anunt, pe toti cei din acest parteneriat, ca trebuie urgentata expedierea acordurilor stampilate, pentru a putea merge la ISJ si a obtine asteptata si necesara aprobare a acestui proiect. Daca ati renuntat, va rog sa/mi comunicati ! La prima tema mai sunt de postat sau de trimis multe materiale. Este aproape sfarsitul lunii si multi pregatesc a doua tema. Va rog sa urgentati lucrarile si daca nu le vreti postate pe didactic, trimiteti la adresele coordonatorilor de proiect din fiecare scoala ! Va rog ! Nu am reusit sa trimit tuturor colegilor materialul de la scoala din Serbia. Am trimis prin transfer.ro iar unele adrese mi/au fost refuzate, desi au fost functionabile in alte situatii. Voi mai incerca pentru ca sunt lucruri deosebite de vazut. Nu pot posta pe didactic deoarece sunt de mare intindere. Sa auzim de bine !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Mesajde blagavioleta2008 » 03 Noi 2009, 20:48

Bună seara! Încep cu vestea bună că am primit toate cele 23 de acorduri de parteneriat ale partenerilor din acest proiect. Am fost la ISJ Neamţ şi am obţinut şi aprobarea pe care o voi xeroxa si o voi trimite tuturor celor din acest proiect.
Mai sunt materiale din prima temă care nu au fost finalizate dar colegii respectivi au motivaţii serioase, obiective şi trebuie să fie sprijiniţi prin înţelegerea şi răbdarea noastră.
Au apărut întrebări privind mapa de lucru pe care o vom prezenta la final, de fapt mapele de lucru...că fiecare Şcoală va pregăti 23 de "mape de lucru" pe care le va da tuturor partenerilor. De fapt vor fi plicuri cu desene, colaje, alte lucrări ale copiilor din proiect care sunt în temă cu temele derulate. În această săptămână am finalizat desene şi colaje din frunze cu temele: "Şcoala mea","Satul meu". Pentru a III-a temă voi cere copiilor să deseneze (sau să creeze) aspecte ale activităţilor la care ei au luat parte şi despre care eu voi prezenta materialul privind activitatea mea didactică şi educativă. Fiind 10 teme, mapa poate conţine cel puţin 10 lucrări. Ne întoarcem de la Sibiu cu minim 230 de lucrări şi deschidem în şcoală o expoziţie "de vară", fiecare îi daţi o denumire, puteţi oferi ocazia unei inaugurări festive, cu program..etc...Cu aceste lucrări puteţi în anul următor să demaraţi un alt proiect educativ la Casa Corpului Didactic din judeţul dumneavoastră...
Eu încep demersurile pentru a contacta Sibiul, având în vedere faptul că vom avea nevoie de o cazare şi o masă...O să vă spun ofertele şi o să decidem data şi ce-o mai fi...
Spor la lucru!
Am urmărit toate materialele cu multă atenţie. Nu pot încă comenta sau vota pe didactic dar o spun acum că sunt minunate,muncite, mi-am format o viziune clară despre anumite aspecte. Încerc să ţin pasul cu TINEREŢEA şi caut să-mi însuşesc cât mai mult din ÎNŢELEPCIUNEA celor mai în vârstă. Le îmbin şi cred că aceasta este experienţa didactică de care mă bucur şi pe care o stimez dar o şi practic cu multă plăcere. Mulţumesc celor care participă la acest proiect şi dovedesc seriozitate, dragoste, respect faţă de munca pe care o depunem cu toţii !
Cu bine, dragi colegi, dragi parteneri !
A, să nu uit...am postat pe didactic.ro materialul celei de-a doua temă. Vă invit să ne vedeţi satul Timişeşti, din jud. Neamţ.
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Mesajde adina59 » 08 Noi 2009, 10:53

Transmit felicitari colegilor pentru minunatele materiale referitoare la primele teme ale proiectului.Formidabila experienta!Aveti tot respectul si admiratia mea.
Va doresc mult succes !
adina59
 
Mesaje: 7
Membru din: 28 Iun 2009, 16:03

Re: Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Mesajde blagavioleta2008 » 08 Noi 2009, 11:09

Frumos mesaj, Adina! ...concis si incurajator! Iti multumim si / ti dorim multe succese !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Mesajde simina76 » 13 Noi 2009, 22:22

http://www.didactic.ro/lectii-invataman ... p139067-t6
Scoala Generala ,,Aurel Gurghianu" Iclanzel ,jud.Mures prezinta a doua tema din cadrul proiectului.
Dragi colegi ,cine ma poate ajuta sa obtin materialele primite de la scoala din Serbia? Tare mult as vrea sa le am!
simina76
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Noi 2007, 22:34

Re: Proiect Naţional:despre noi, şcoală şi comunitate...

Mesajde blagavioleta2008 » 13 Noi 2009, 22:37

Am incercat sa trimit materialul din Serbia prin transfer.ro, la colegi au ajuns dar la tine nu am putut ca nu a vrut sa accepte adresa...nu stiu cauza ! Trimite/mi alta adresa, eventual a scolii sau a unui cunoscut...si voi trimite cu multa placere! Cu bine!
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori