Proiect "Muzica clasele I-IV si Gradinite"

Sectiune dedicata evenimentelor scolare, stiri de interes pentru educatori

Proiect "Muzica clasele I-IV si Gradinite"

Mesajde nechitateo » 01 Feb 2011, 18:25

Sunt înv. Gh. Avram de la Şc. ,,Mihail Armencea,, -Adjud, Vrancea.
Am călătorit prin Europa şi am constatat că suntem printre cei mai de pe urmă în acest domeniu –muzica pt. vârstele 5-10ani, şi mai ales a învăţa să cânte la un instrument. Am fost uimit când chiar în ţări ca Basarabia noastră, sau Ucraina , la sate sau oraşe mici( Slobozia Mare, Reni, etc)-copiii ştiu şi învaţă de mici să cânte la pian, flaut, …ba chiar unii au pian acasă! – şi nu mă refer la cei bogaţi de acolo. Prin comparaţie – în municipiul Adjud şi în toată zona-sunt doar 3-4piane (la care aproape nimeni nu ştie să cânte!)-la 30.000de locuitori!! Puteţi recunoaşte, prieteni, unde ne aflăm?!
Şi în alte ţări în şcoala de masă(nu de ,,muzică,,!) din Italia,Germania,etc. elevii învaţă de mici un instrument la alegere –de ex. orgă, chitară, flaut, unii îşi cumpăra chiar instr., dar în orice caz educatorul îl are la oră! au de asemenea un manual pt. 4 clase cred, foarte plăcut şi util, CD-uri şi casete suport cu piesele din manual; au la sfârşitul manualului cântece foarte cunoscute ale altor popoare, imnuri naţionale, etc… Ştiu că e o problemă de durată…, dar cel mai rău ar fi să nu facem NIMIC!
LOCAŢIE – şcolile şi grădiniţele din –A) zona Adjud; B) Judeţul Vrancea; C. alte judeţe –Bc.,Bz.,Nt.,Vs.,Gl….-care vor să fie incluse în Proiect; D) la nivel Naţional, cât mai repede cu putinţă.
GRUPE DE VÂRSTĂ – 4-10ANI
Cadru did.propunător – înv. ( dirijor)- Gh.Avram
Cost proiect A) 10.000Eu. B) 100.000Eu. C) 500.000Eu . D) …de evaluat
RESURSE SOLICITATE
1.-Evaluarea si valorificarea potenţialului deja existent în şcoală- zonă .:
-Prof. de muzică, cadre sau alte pers. sau elevi deja iniţiaţi, cu care putem colabora, sau care ar ajuta la iniţierea înv. şi ed. din zonă –prin câteva ore…
-instrumente deja existente în şcoală sau zonă, alte materiale auxiliare, …
-spaţii, săli şi alte materiale ce ar putea fi utilizate pt. a realiza un ,,Laborator de muzică,, dacă e posibil.(Pt. sport sunt sute de săli şi sume imense ce s-au alocat!). Pentru început, poate fi utilizat un alt laborator sau o altă sală. Ori sala de clasă.
2.Achiziţionarea de :
-Instrumente - mai ales orgă, chitare, flaut, acordeon – de calitate acceptabilă;
-calculatoare, combine muzicale;
3.Realizarea unor
-Manuale adecvate, accesibile şi atractive împreună cu
-suport CD –cuprinzând piesele ce apar în manual şi altele, suplimentar, pt. activităţi adiacente, serbări, concursuri, sărbători şi zile festive…
În acest sens, avem in ţară şi în zonă chiar, destule talente, unele deja descoperite, altele urmează – oameni de calitate care pot colabora -şi copii, părinţi , care vor jubila aflând de acest Proiect! Unii dintre elevii mai mari ştiu să cânte- câţiva au participat chiar la Concursuri, au piese pe albume, ştiu să cânte cu negativ –sunt foştii dv. elevi, dragi educatori , unii sunt copiii dv.–şi pot cu plăcere să vă sprijine la clasă, având astfel şi ei acces la un instrument sau posibilităti de a exersa şi progresa în domeniu.
Ce mari oportunităţi se deschid astfel – vom descoperi noi şi veritabile talente, vom face Concursuri, Programe în comun, Spectacole. Avem deja multe cântece superbe, educative – create în aceşti ani de compozitori, din care putem selecta ce e mai frumos pt. ore şi pt. concursuri, spectacole. E clar că şi şcolile de artă vor beneficia de avantajele proiectului- cei mai buni îşi vor putea continua acolo studiile…Totuşi, vreau să subliniez faptul că acest Proiect nu se adresează doar unui nr. mic de talente –ci e deschis tuturor copiilor! Şi nici nu socotesc un lucru serios şi de acceptat a încuraja vedetismul, mai ales la vârste fragede. Pt că, sunt foarte aproape de astfel de ,,genii,,( pe care cei mari le aruncă în vâltoatea vieţii, cu scopuri egoiste de a se afirma ei înşişi, şi făra a socoti urmările!)- depresiile, drogurile, suicidul...
Cele subliniate mai sus vor atrage şi mulţi opozanţi – de care nu ducem lipsă peste tot- dar care nu intră în sfera mea de interes…
Pentru că Proiectul la nivel mai amplu va lua ceva timp – şi pt. a ne arăta adeziunea noastră şi dorinţa de a se implementa şi a ne implica– putem începe experimental cu unele şcoli ,,Pilot,,- de ex. noi vom începe la Şc. 1,,Mihail Armencea,, Adjud- înv. vor să înveţe să cânte la chitară, orgă. Noţiuni de bază- apoi vom folosi CD-urile şi Pliantul cu texte,note, acorduri
(pe care-l facem până-n aprilie 2011).
Vă rog să mă sprijiniţi, prieteni, in demararea acestui Proiect! Ar fi frumos ca în următorii ani să se extindă la nivel naţional. Sper că în zilele următoare voi primi semnale pro de la dv….)
(Voi reveni cu noutăţi…)
Mult succes, dăruire şi un an nou plin de realizări tuturor !!
Inv. Gh. Avram - Şc. 1 -,,Mihail Armencea,, - Adjud- Vrancea
nechitateo
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Feb 2011, 12:55

Re: Proiect "Muzica clasele I-IV si Gradinite"

Mesajde nechitateo » 01 Feb 2011, 18:29

Am uitat sa comunic adresa de mail: gh.avram@yahoo.com, tel 0742.145.836
nechitateo
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Feb 2011, 12:55


Înapoi la Stiri si evenimente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori