Programul pentru invatamantul rural

Programul pentru invatamantul rural

Mesajde lenutzam » 12 Apr 2007, 10:20

Numele meu este Lenuta Matei si sunt invatator la clase simultane la Scoala cu clasele I-IV Cucuteni, comuna Durnesti, Judetul Botosani.
In semestrul I al anului scolar 2006-2007 am participat la Programul pentru Dezvoltare profesionala pentru cadrele didactice din mediul rural pe baza activitatii proprii desfasurate in scoala din cadrul Proiectului pentru invatamantul rural (PIR) Fiind de la o scoala cu clase simultane , participarea la acest curs m-a detertminat sa aplic la clase metode si activitati noi, care la inceput mi se pareau greu de realizat. Avand ca mentor pe d-na Barbu Angelica, din cadrul ISj Botosani , am obtinut schimbari conceptuale si practice asupra procesului de predare invatare.Impreuna cu colegii ,profesori si invatatori, am avut acces mai bun la metode, materiale informative, schimband astfel viziunea asupra procesului de invatare-predare, bazat de obicei pe scris , citit si teme pentru acasa.
Activitatile de formare au cuprins 10 module, folosind foarte mult lucru pe echipe si discutiile intre participanti, ori de cate ori a fost cazul.
Pentru finaliza , fiecare participant a realizat un potofoliu in care s-au descris nevoile de formare individuale,s-au prezentat scenarii de lectii folosint metode active, proiecte de activitati organizate la nivel de scoala, comuna si alte documente care reflecta activitatile realizate.
De asemenea, am primit credite pe care le putem utiliza pentru indeplinirea cerintelor de dezvoltare profesionala stabilite prin documente MEC.
Multumin, d-nei Barbu Angelica pentru intelegerea si tactul de care a dat dovata in imbunatatirea activitatilor de predare-invatare in scolile din mediul rural. Succes!
lenutzam
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Apr 2007, 09:25

Mesajde marian_dorin » 22 Apr 2007, 23:20

Felicitari si aprecieri sincere si din partea mea! :)
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Programul pentru invatamantul rural

Mesajde lilianamusat » 01 Mai 2007, 18:42

Si eu am participat anul trecut la acest program, cursul este extraordinar inveti foarte multe lucruri. Dar la sfarsit cand a trebuit ca toate cadrele participante sa sustina o lectie in care sa folosim metodele activ-participative de predare, invatatorii au fost cei care si-au dat cel mai mult interesul ca lectiile sa iasa bine si au folosit foarte multe materiale didactice. Nu acelasi lucru se poate spune si despre profesori.
Insa nici pana acum nu am primit certificatul de participare la acest curs desi l-am patit 20 RON.
Avatar utilizator
lilianamusat
 
Mesaje: 161
Membru din: 15 Ian 2006, 21:06
Localitate: Giurgiu

Mesajde leu » 01 Mai 2007, 20:07

Am participat si eu anul trecut la un astfel de program.A fost intr-adevar util. Am primit 30 de credite, iar acum am primit si diplomele pe care si noi le-am platit cu 20 Ron.Am remarcat mult interes din partea tuturor colegilor. Au fost sustinute lectii de calitate, portofolii bine realizate si o buna colaborare intre colegi, munca in echipa ca pe vremea cand eram elevi.Am scris apoi si un proiect pentru un club al parintilor si elevilor pe care l-am castigat reusind sa aducem in scoala 15000 ron.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Soft educational pentru matematica

Mesajde bardamyk » 07 Mai 2007, 21:27

Sunt profesor de matematica si in tinerete am lucrat si eu intr-o scoala in care la clasele I-IV se lucra "simultan". Stiu ce inseamna aceasta.
Sunt convins ca "Programul" la care ai participat a fost foarte interesant si ai invatat multe din el.
Eu vreau sa-ti propun ceva mai concret, care sa te ajute efectiv.
Acum cativa ani am creat niste "Programe interactive" pe care le-am folosit in cadrul unui club de informatica, unde faceam lectii de matematica pe calculator, lucrand simultan cu elevi din clasele I-IV. Erau foarte eficiente, elevilor le placea activitatea si erau toti foarte activi si receptivi. Pe urma nu am mai avut timp pentru asa ceva si "Programele" mele au trecut "la sertar".
Citind mesajul tau, mi-am amintit de ele si m-am gandit ca ar putea sa-ti foloseasca. Ti le ofer "free".
Daca la scoala ai macar un calculator si vrei sa incerci ceva nou, comunica-mi adresa e-maill si ceva amanunte despre clasele cu care lucrezi.
Cu stima, prof M.Bardahan
Adresa mea este: bardamyk@yahoo.com
bardamyk
 
Mesaje: 19
Membru din: 17 Apr 2007, 13:01


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron