Programa scolara lb engleza clasa 1

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Programa scolara lb engleza clasa 1

Mesajde roxanabadea » 20 Ian 2010, 21:14

Buna seara, va rog spuneti-mi si mie unde pot gasi programa scolara pentru limba engleza clasa 1,sau ce ar trebui sa stie un copil la sfarsitul clasei 1.Am cautat pe google si nu am gasit nimic...
Va multumesc

Roxana
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Programa scolara lb engleza clasa 1

Mesajde cocolinooo » 21 Ian 2010, 16:19

Se gaseste pe site-ul Ministerului Educatiei si Cercetarii

http://www.edu.ro/index.php/articles/cu ... 539+587++/
cocolinooo
 
Mesaje: 10
Membru din: 11 Ian 2010, 19:24

Re: Programa scolara lb engleza clasa 1

Mesajde roxanabadea » 21 Ian 2010, 16:27

multumesc frumos, cocolinooo, am gasit programa incepind cu clasa a 3-a.... ma interesa clasa 1.
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Programa scolara lb engleza clasa 1

Mesajde happiness » 24 Ian 2010, 10:06

La clasa I nu cred ca veti gasi programa pe site-ul mInisterului,limba engleza ses tudiaza doar ca optional in clasele I-II,dar puteti consulta planificari model pe didactic.Pentru a va face o parere,va spun ca la finalul clasei intai copilul ar trebuie sa poata comunica oral pe teme simple cum ar fi salutul,numele,varsta,sa cunoasca termeni din cateva domenii de interes pentru copii-animale,mancare,jucarii,obiectele scolarului,anotimpurile etc,sa cunoasca alfabetul libii engleze,numerele macar pana la 10,culorile,sa exprime in propozitii simple ce ii place si ce nu,ce poate sa faca si ce nu...Daca la finalul anului spune ca ii place engleza si mai vrea si la anul sa faca,deja ora si-a atins scopul. :D
happiness
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Oct 2006, 20:29

Re: Programa scolara lb engleza clasa 1

Mesajde roxanabadea » 24 Ian 2010, 11:34

multumesc, happiness.:)..Speram sa-i placa,pina la urma:)
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Programa scolara lb engleza clasa 1

Mesajde sportiv » 24 Ian 2010, 22:11

La clasele I si a II-a orele fiind in cadrul CDS-ului,profesorul de limba straina avea (are) obligatia de a intocmi programa scolara a optionalului ,pe care metodistul ISJ-ului trebuia sa o aprobe (mai de mult) si dupa care sa-si desfasoare activitatea la clasa!(Aveti circumstante atenuante :oops: daca sunteti in primul an de invatamant,sau daca,(ma pun rau cu directorul) acesta nu a verificat planificarile,macar ,,vizual" :D .,ori nu ati desfasurat activitate de catedra!
Nu disperati,nu-i cea mai mare nenorocire din invatamant! Aveti inca un semestru sa rezolvati problema!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Programa scolara lb engleza clasa 1

Mesajde roxanabadea » 25 Ian 2010, 10:09

multumesc, dle sportiv pentru raspuns. Ideea e ca invata copiii dupa un manual numai cu poze, au CD la clasa, dar cind a venit fiica-mea sa-mi spuna ca trebuie sa invete ''cintecelul'', vorbea despre o poza cu creioane care sareau din ghiozdan... nu tu muzica, nu tu versuri, nu tu...nimic. rima nu mi-a iesit nici in romana, d'apoi in engleza:) asa ca, s-au trezit cu ''S'', jumatate de clasa. probabil daca ii asculta pe toti, ar fi luat toti aceeasi nota. la gradi ni se punea la dispozitie o foaie cu cuvintele invatate la acea ora, pe care o copiam si puteam repeta acasa...
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Programa scolara lb engleza clasa 1

Mesajde sportiv » 25 Ian 2010, 15:14

Raspunsul dinainte era pentru ,,profesorul" de engleza,strict metodologic.Dumneavoastra,ca parinte,din cate am inteles,nu trebuie sa va faceti probleme.Toate acestea ar trebui sa fie ale profesorului,mai ales cel care are aceste ore la cls I sau a II-a,dar.....Oricum aceste ore sunt la aria curriculara optional care,fara rautate,mai completeaza cate o catedra pe ici,pe colo!
Am intalnit colegi,care pe la clasa a doua cereau notiuni despre verbe!Acestea se fac prin cl;asa a IV-a dar,din nou dar....
La clasele cu optional engleza jocul este cea mai buna metoda (mai ales pentru cei care stiu sa-l foloseasca in ajutorul elevului) Din semastrul urmator puteti schimba optionalul!
Numai bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Programa scolara lb engleza clasa 1

Mesajde roxanabadea » 25 Ian 2010, 17:58

Multumim frumos. Da, neaparat schimbam optionalul asta.Nu am stiut ca se poate asta. Deja sunt copii in clasa care nu mai vor sa se duca miercurea la scoala, ca nu au lectiile la engleza invatate.
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Programa scolara lb engleza clasa 1

Mesajde ianchis » 25 Ian 2010, 22:24

Mi-aduc aminte cum invatam engleza noi, copiii anilor 1991-1992. Eram in clasa a 2-a si toata tara invata dupa acelasi manual, editat de aceeasi editura si oferite elevilor gratuit, de catre scoli (cu imprumut pt un an). Era o carte simpla, in culori terne .......... dar ERA! Acum nu mai stim cum sa ne modernizam mai mult si mai ineficient: lectii pe suport CD video si audio, planse ultimul ragnet, manuale de ultima moda pe care parintii nu si le permit si tot felul de alte materiale inaccesibile copiilor. Se doreste motivarea elevilor, insa ei sunt descurajati. Se doreste trezirea interesului, insa li se trezeste sila. Stiu ca trebuie sa fim in pas cu vremurile si e normal ca elevii de astazi sa nu mai prezinte atata interes pentru un manual de acum 20 de ani. Materialele trebuie schimbate, insa nu cred ca trebuie sa exageram. Cred ca trebuie gandit si la copiii cu mai putine posibilitati si nu numai la ei. Cu totii sunt bulversati si nu mai inteleg nimic. Nu sunt o nostalgica dupa vremurile trecute, insa cred ca acum lucrurile stau cu mult mai rau decat atunci. Pacat...... :(
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Programa scolara lb engleza clasa 1

Mesajde roxanabadea » 26 Ian 2010, 10:04

ianchis, ai dreptate! si ''pe vremea mea'' era altfel... si nu, nu asa se motiveaza un elev, trintindu-i de la primul contact o nota mica pentru ca nu i-ai pus la dispozitie ''instrumenetele'' necesare invatarii acasa.
a comandat o mamica ''manualul profesorului'', ni-l va imprumuta sa il tragem la xerox si vom rezolva problema intr-un fel... cu toate ca nu mi se pare corect...
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Programa scolara lb engleza clasa 1

Mesajde cocolinooo » 26 Ian 2010, 15:33

Nici fiului meu nu-i placea deloc ora de limba engleza, in clasa a I a ii era groaza cand stia ca a doua zi are engleza. Paradoxal din clasa a II a a inceput sa-i placa.......e o mare dilema pentru mine, cum de s-a intors 180 de grade. De atunci a inceput sa participe si la concursuri (nu olimpiade) de limba engleza.
cocolinooo
 
Mesaje: 10
Membru din: 11 Ian 2010, 19:24

Re: Programa scolara lb engleza clasa 1

Mesajde roxanabadea » 26 Ian 2010, 18:13

Multumesc tuturor pt raspunsuri. Pina la urma am gasit solutia. un alt parinte a cumparat ''teacher's book'', eu CD-ul. Ne vom descurca pina la urma... Optionalul nu il putem schimba, pentru ca este ''optional-obligatoriu''... asta e...
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Programa scolara lb engleza clasa 1

Mesajde sportiv » 26 Ian 2010, 19:29

Optional obligatoriu inseamna cel putin un optional la cls.I-IV,nu in ce arie curriculara sa fie! (La CDS -optionale cls I-IV scrie 1-4 si s-a ales 1)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Programa scolara lb engleza clasa 1

Mesajde gabi_ta2006 » 15 Oct 2014, 09:26

Si eu am aceeasi problema cu lb.engleza,la clasa 1.
Am cumparat caietul elevului set sail 1,si nu stim ce ar trebui sa repetam cu copilul acasa.
Nu stim ce face profesorul la clasa.Daca luam manualul profesorului ce rezolvam?
Ce ar trebui sa lucram(repetam) cu copilul acasa ?
Are cineva o programa,fise ceva, .....
Care este ordinea lectiilor
gabi_ta2006
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Iun 2012, 13:18


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori