Program artistic patriotic accesibil şcolarilor mici

Program artistic patriotic accesibil şcolarilor mici

Mesajde viocro » 12 Noi 2011, 14:12

Aş propune şi aş ruga, în acelaşi timp, colegii de pe forum care au poezii şi cântece patriotice (pozitiv şi negativ), eventual mici scenete patriotice, care sunt accesibile şcolarilor mici, să le punem la un loc aici pentru a reuşi, mână de la mână, să închegăm momente închinate Zilei Naţionale atractive pentru cei mici.
De ani de zile urmăresc, vinovată şi eu, cum aceste programe sunt nepotrivite pentru vârsta lor şi nu au niciun efect nici asupra minţii lor, nici asupra atitudinii lor. E de cele mai multe ori un program sec, ei sunt apatici, stresaţi să poată recita prea lungile poezii consacrate, parcă îmbătrâniţi cântând "Treceţi batalioane..." şi toate cele pe care le cunoaştem.
Am văzut chiar copii de grădiniţă recitând "Peneş Curcanul", spre mândria dascălului şi al părintelui, dar copilul, foarte talentat, nu era deloc încântat. Am încercat să caut ceva poezii noi, cu metrică uşoară şi nu am găsit, nici cântecele noi dedicate ţării.
Poate totuşi există şi facem un dar copiilor noştri, făcându-i să înţeleagă cu adevărat ce sărbătorim pe 1 Decembrie, adică nu numai să ştie ce sărbătorim, ci să şi înţeleagă şi să le fie drag, aproape ca serbarea de Moş Crăciun.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori