Profesori titulari cu probleme de comportament

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde rofi3 » 07 Mar 2010, 20:21

Buna seara,

Pentru dvs. Ianchis : ar fi o idee buna sa fie un topic si cu astfel de tematica , caci fiecare dintre noi ar descrie astfel de comportamente si poate vom gasi si solutii de rezolvare.
La multi Ani !tuturor femeilor pentru maine...
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde ianchis » 07 Mar 2010, 20:25

Va multumesc! Imi statuse inima in loc..... credeam ca primesc o avertizare, fiindca am deviat de la subiect. :shock: Sa aveti o zi de 8 Martie asa cum vi-o doriti!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde paganete » 04 Mar 2011, 13:13

Sunt diriginte la cls a V-a de la începutul sem II, iar problema cu care mă confrunt este comportamentul unei profesoare de limba engleză. La orele ei elevii tuturor claselor (nu numai cei de la clasa mea) sunt foarte indisciplinați pt. că dânsa nu-i poate stăpâni. Nu știu cum și ce predă la ore, dar vă întreb dacă eu în calitate de diriginte al cls a V-a am dreptul să merg la asistență la ora ei. Menționez că este suplinitoare calificată.Mulțumesc anticipat pentru ajutor.
paganete
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Mar 2007, 20:02

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde rofi3 » 04 Mar 2011, 13:44

Buna ziua,

In asemenea situatii , se poate. Dvs. decideti daca insa o anuntati pe doamna profesoara de asistenta sau o luati prin surprindere.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde sportiv » 04 Mar 2011, 22:49

Prin surprindere nu aveti cum sa intrati in clasa! Legea nu permite nimanui acest lucru,asa ca discutati cu profesoara si explicati-i ca nu faceti asistenta,ci vreti sa vedeti comportamentul elevilor dumneavoastra si fata de alti profesori!
Parerea mea!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde dia_cos » 24 Mai 2011, 20:22

aliana_bvro scrie:[...] Dragi parinti ati fost vre-odata curiosi de desfasurarea orelor?Ati fost vre-odata la scoala sa rugati un profesor care isi tine orele intr-un laborator care are si o anticamera, sa il rugati sa va lase sa asistati "din spatele perdelei"la o oara din clasa in care invata copilul D-vostra??????


Da, am fost curioasă. Dar ştiţi la fel de bine ca şi mine că o astfel de curiozitate are mari şanse să aibă repercusiuni neplăcute asupra copilului. Pe de altă parte, nu ştiu dacă asistenţa unui părinte la o oră de curs este permisă.

O observaţie: se scrie "vreodată".

aliana_bvro scrie:Nu sunt sigura ca nu.Si stiti de ce, din DEZINTERES, pentru ca este mai usor sa acuzi fara sa fi fost de fata, decat sa verifici o afirmatie (facuta chiar si de copilul tau).Va rog D-na sa mergeti la scoala si sa cereti o astfel de permisiune, sunt sigura ca o sa fiti lasata.Iar dupa, mai vorbim.Isus zicea " Sa ridice piatra si sa arunce cel care nu a gresit niciodata" Cu acest citat a nu se intelege ca sunt vre-o profa habodnica cu religia sau de alta religie (sunt Ortodoxa pana in maduva oaselor)dar este un citat care il folosesc des pentru ca este plin de talc, cine are cap sa-l inteleaga il intelege.


Nu fiţi sigură că nu :-) Punctuaţia are câteodată utilitate...

Trec peste faptul că îi suspectaţi pe toţi părinţii de dezinteres (şi, după ton, s-ar putea deduce că îi consideraţi duşmani personali) pentru a vă aminti că se scrie "vreo".

Numele Mântuitorului de ortografiază "Iisus".

Dacă aţi pus citatul din Evanghelia după Ioan între ghilimele atunci ar trebui să-l citaţi exact. Varianta cea mai folosită este "Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei". (La Cornilescu este "Cine dintre voi este fără păcat să arunce cel dintâi cu piatra în ea")

Nu e greu de înţeles, însă mă tem că invocarea citatului încheie orice dialog.

aliana_bvro scrie:Iar in legatura cu testerile psihologie, eu as propune ca la inceperea fiecarui an scolar si elevii si parinti lor, sa faca un astfel de test.De ce?????? Simplu.Sa putem ridica piatra, sa fie egalitate, intre NOI care in fiecare zi intram la ore iar daca mai avem si INDRAZNEALA sa le cerem copiilor, LOR sa invete la materia care o pradam suntem catalogati drept DUSI IN LUMEA NOASTRA.


N-o luaţi aşa de personal. Era vorba de un caz. Şi sunt convinsă că există astfel de cazuri. Aşa cum există şi multe cazuri de părinţi dezinteresaţi (sau chiar impertinenţi).

aliana_bvro scrie:Vedeti dragi colegi profesori, aici este problema SOCIETATII copii de azi AU NUMAI DREPTURI NU SI OBLIGATII.
Iar voi parintii de azi, amintiti-va cum era pe vremea cand voi erati elevi si mai vorbim.Dar va aduc eu aminte(eram in cls a VIII in 1989, deci am prins ceva din vremea "aia")UN PROFESOR ERA RESPECTAT DE TOATA LUMEA, DE ELEVI, DE PARINTI, DACA VEDEAI UN PROFESOR IL SALUTAI DE LA 1 KM, NU VENEAU NICIODATA PARINTII LA SCOALA SA-L CONTESTE PE PROFESOR, NICI METODELE DE PREDARE, NICI MODUL IN CARE NE MAI APLICA CATE O CORECTIE.Pentru ca sa fim realisti cu totii am mai primit cate o "altoiala".Azi insa daca indraznesti sa ridici vocea si mana la un copil te vezi la "Stirile de la ora 5" incurajati bine inteles de niste parinti care desi nu am timp sa se ocupe de educatia odraslelor, lor , nici nu-i lasa pe altii sa o faca.
............asa ca inainte sa acuzati documentati-va, de unde pleca starea D-nei Profesoare si CUM se poate indrepta
INAINTE SA ARATATI VINOVATII (IN CAZUL NOSTRU SUNT NUMAI PROFESORII)GASITII SOLUTII EDUCATII-VA COPIII INAINTE SA-I TRIMITE-TI LA SCOALA


Ufff... grea e limba română. Mi-e tare greu să accept să fie trimisă să-mi educ copilul de cineva care scrie "trimite-ţi" (despre "găsiţii" şi "educaţii-vă" nu zic nimic, poate sunt typo... Oricum fraza e tare şchioapă.)

Nu pricep cum ar trebui să mă documentez în privinţa stării psihice a profesoarei respective. Dacă însă credeţi că nu există cazuri de profesori cu probleme comportamentale serioase, vă înşelaţi.

Diana
dia_cos
 
Mesaje: 36
Membru din: 31 Ian 2006, 16:09

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde dora_popa71 » 30 Iun 2011, 12:16

Bravo dia_cos!Iti dau dreptate in ceea ce afirmi!E trist ca nu exista verticalitatea de a recunoaste ca exista cadre didactice cu "probleme"(sa le spunem de comportament?).Da, repecursiunile asupra copilului nu intarzie sa apara daca ridici vreo problema!Cunosc si situatia cadrelor didactice care sunt puse in ipostaze neplacute de unii parinti fara a avea vreo vina!Va recomand tuturor sa cititi un articol de nota 10 care spune multe despre cadrele didactice care au uitat sau ignora cu desavarsire normalitatea(respectarea legii si codului deontologic specific):INVATATOARE CELEBRE(eu as fi scris dascali pentru ca situatiile descrise de doamna invatatoare le intalnim si la educatoare si la profesori).Copilul meu este in grupa mijlocie si m-am lovit recent de o problema ca urmare a refuzului meu de a ma inscrie in Asociatia Parintilor.Ori de cate ori refuzi o implicatie de natura financiara ti se atrage atentia prin atitudini si catalogari nepotrivite la adresa copilului!Ar fi de povestit pe aceasta tema dar inca o data daca un cadru didactic afirma ca unii "fac ce ii taie capul;calca in picioare copiii pe care ar trebui sa-i formeze s.am.d. "_(va rog sa cautati articolul doamnei) cred ca problema este mare!Eu cred ca nici o bresla in care se practica conditionarea,fie ca vorbim despre invatamant,medicina,administratie sau orice alt sector ,nu ar trebui scuzata nici macar de cei din interiorul ei cu atat mai putin de lege.CINSTE DOAMNEI CARE ADMITE SI CONFIRMA EXISTENTA UNOR ASTFEL DE DASCALI!Provin dintr-o familie cu traditie in meseria de dascal(bunicul a fost invatator,mama si unchiul meu profesori) asa ca nu pot sa-i includ pe toti in aceeasi categorie pentru ca stiu ca exista si dascali care isi fac meseria cu daruire si pasiune ,care se multumesc doar cu a darui fara a astepta sau cere recompense sulimentare!
dora_popa71
 
Mesaje: 6
Membru din: 30 Iun 2011, 11:32

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde carmen-68 » 03 Iul 2011, 11:59

Da , eu am fost si este un dezastru. Este si vina parintilor si a profesorilor ca s-a ajuns aici. Nu mai faceti apel la scoala de alta data, erau alte vremuri si alte conditii. Noi adulti de azi am fost copii de atunci si eram indobitociti, invatam carte si atat. Nu stiu unde am fi ajuns daca traiam cu atatea tentatii ca in ziua de azi. Nu mai dati vina pe copii , singurii vinovatii sunt parintii si profesorii, care ar trebui sa invete sa se adapteze la noile conditii. Trebuie lasat deoparte sloganul Pe vremea mea se invata carte...nu ca acum. Trebuie sa privim lucrurile raportate la ziua de azi, la conditiile actuale. Legat de problema in cauza,intradevar trebuie facut ceva, nu se mai poate accepta asa ceva. Domnilor profesori, nu va acuz de nimic, doar ganditi-va ca de la copii pe care ii pregatiti noi toti vom manca pensie peste cativa ani, daca o sa avem ce. Dragi parinti, ganditi-va ca de la copii pe care ii educati azi veti primi o mana de ajutor sau un topor in cap. Vad mai tot timpul conflicte intre profesori si parintii, suntem in aceeasi barca.
carmen-68
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Noi 2010, 21:38


Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde emil » 02 Noi 2012, 10:01

Nu credeti ca e o exagerare in toata povestea asta? Nu credeti ca se pune gratuit si oarecum...isteric, o nota proasta asupra categoriei invatator, oamenii care, practic, pun bazele educatiei copiilor? Fara sa sustin violenta limbajului sau comportamentul agresiv al cadrului didactic, cred totusi ca e ceva ... necurat in aceste relatari. Sunt curios cum raspunde persoana incriminata. Mi-ar place sa aud parerea colegilor dumneaei, a majoritatii parintilor.

Asteptam pareri!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde dia_cos » 02 Noi 2012, 11:45

Cu siguranţă există o doză de exagerare şi singurii care pot evita ca nota proastă să se extindă (gratuit, ca orice generalizare pripită) asupra categoriei învăţător sunt tocmai învăţătorii (şi, prin extensie, cadrele didactice).

Este un caz particular (în speţă Veronica Bereanda). Dar "the genie is out of the bottle" şi povestea a devenit virală. O căutare pe Google după numele învăţătoarei va demonstra imediat dimensiunea cazului. Ca să nu mai spun că Google nu indexează postările din Facebook, unde există chiar şi o comunitate având ca tematică acest caz (https://www.facebook.com/StopVeronicaBereanda. Aici este povestea din perspectiva unei mame http://mariacoman.blogspot.ro/2012/11/marturia-unei-mame-care-avut-copilul-in.html. Sunt multe forum-uri care dezbat chestiunea şi tocmai de aceea m-a mirat faptul că aici nu se spune nimic.

Aşa funcţionează opinia publică... Lumea nu reacţionează la statistici sau la "vederi din avion" (comportamentul d-nei Bereanda este departe de a fi singular), însă mereu apare un "caz" care încarcă emoţional problema şi îl face revelator pentru ansamblu. Desigur, comparaţia este forţată, dar afacerea Dreyfus a urmat exact acelaşi traseu. Până la urmă, eu cred că un scandal prinde bine din când în când. Într-un fel, mi-e milă de d-na Bereanda, care a avut ghinionul să devină subiectul scandalului, dar până la urmă problema tot ieşea la suprafaţă.

În opinia mea, problema e mult mai amplă şi, privită în perspectivă, poate scoate la lumină multe hibe ale sistemului de învăţământ.

Diana
dia_cos
 
Mesaje: 36
Membru din: 31 Ian 2006, 16:09

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde ildika » 09 Noi 2012, 11:18

Comportamentul d-nei inv. este condamnabil, dar sint convinsa ca la inscrieri a fost "bataie" pentru un loc in clasa ei daca este a patra in ordinea celor mai buni invatatori din Bucuresti. Asa e peste tot: parintii se lupta sa isi dea copilul la un inv. despre care "au auzit" ca este foarte bun, ca are rezultate cu elevii, dar nu se intereseaza daca se potriveste "firii copilului lui", pretentiilor lui ca parinte, etc.

Nu iau apararea inv. E parerea mea.

Cand a terminat gradinita copilul meu, "ni s-a sugerat"de catre d-na ed. sa inscriem copiii la o anumita d-na inv. "foarte buna, cu rezultate grozave, o clasa unde nu vor fi prea multi elevi cu probleme, etc". Majoritatea parintilor au facut-o, apoi parte din ei au fost nemultumiti.

Eu n-am facut-o lasand copilul sa fie repartizat dupa criteriile scolii. Nu-mi pare rau. Nu stie in clasa a II-a exercitii de clasa a III-a, dar merge cu placere la scoala si invata, scrie, citeste singur fara sa fie impins de la spate, ceea ce mi se pare mai important. E adevarat ca nici nu are de scris pagini intregi de teme. In clasa lui sunt copii care provin din familii defavorizate, unii au parinti analfabeti, mai sponsorizam noi, parintii, unele activitati, dar asa copilul meu vede ca in viata sunt si greutati si apreciaza ce facem pentru el, invata sa ii ajute pe cei care au nevoie, fara a-i jigni sau subaprecia.Probabil nu va fi olimpic international, dar va invata ce este munca cinstita si omenia.
ildika
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Noi 2012, 10:46

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde viocro » 09 Noi 2012, 18:55

Tot respectul pentru ildika! Aşa părinte te face să te înclini!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde sportiv » 09 Noi 2012, 20:43

De ce va tot cramponati de drepturi:ale familiei,ale parintelui , ale altor nationalitati,ale copilului etc...?Despre drepturile cadrelor didactice nimic,nimic?
Treceti,majoritatea pe langa scoli,fie din mediul rural,fie urban! Nu observati nimic in comportamentul ,,scoloarilor"? (ca sa nu mai spun de deplasarile ,,in grupuri:comportament,limbaj,nesimtire! Nici daca i-am invata la scoli aceste lucruri nu s-ar derula asa!
DESPRE LIMBAJUL PRESEI SI AL MASS-MADIA IN GENERAL,(CARE SE SPUNE CA EDUCA) CE PARERE AVETI?
Ce tot ii dati cu ISJ-ul,ministerul,ori mai stiu eu ce asociatii? In afara de faptul CA EXISTA CA ORGANISME,care le sunt contributiile in educatie: taierea de salarii,acceptarea politica a bugetului (pe jumatate,de obicei), masuri ,,radicale" in unele cazuri ca acesta, locuri caldute,indemnizatii de pana la 50 %,relatii cu cei sus-pusi,in interes personal,desigur, afaceri adiacente,slabi profesional din cauza ,,carierismului",spagari.Si-or mai fi si altele,care acum nu-mi vin in minte! :roll:
Ce-ar trebui sa pateasca acestia care tin cadrele didactice,in cel mai bun caz, pe holuri ,la cozi de ore si ore, le vorbesc ,,de sus" ca si cum ar fi terminat facultati speciale pentru aceste fiunctii! Mai vedeti si modul cum raspund (politic) sindicatelor,asa cum sunt ele la acest moment,ca si cum n-ar lucra si ei in acelasi sistem!
Doamne,ajuta-ne spre luminarea mintii!
Iertare! :oops: Scuze pentru lipsa diacriticelor!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde sce76 » 12 Noi 2012, 22:20

ildika scrie:Comportamentul d-nei inv. este condamnabil, dar sint convinsa ca la inscrieri a fost "bataie" pentru un loc in clasa ei daca este a patra in ordinea celor mai buni invatatori din Bucuresti. Asa e peste tot: parintii se lupta sa isi dea copilul la un inv. despre care "au auzit" ca este foarte bun, ca are rezultate cu elevii, dar nu se intereseaza daca se potriveste "firii copilului lui", pretentiilor lui ca parinte, etc.

Nu iau apararea inv. E parerea mea.

Cand a terminat gradinita copilul meu, "ni s-a sugerat"de catre d-na ed. sa inscriem copiii la o anumita d-na inv. "foarte buna, cu rezultate grozave, o clasa unde nu vor fi prea multi elevi cu probleme, etc". Majoritatea parintilor au facut-o, apoi parte din ei au fost nemultumiti.

Eu n-am facut-o lasand copilul sa fie repartizat dupa criteriile scolii. Nu-mi pare rau. Nu stie in clasa a II-a exercitii de clasa a III-a, dar merge cu placere la scoala si invata, scrie, citeste singur fara sa fie impins de la spate, ceea ce mi se pare mai important. E adevarat ca nici nu are de scris pagini intregi de teme. In clasa lui sunt copii care provin din familii defavorizate, unii au parinti analfabeti, mai sponsorizam noi, parintii, unele activitati, dar asa copilul meu vede ca in viata sunt si greutati si apreciaza ce facem pentru el, invata sa ii ajute pe cei care au nevoie, fara a-i jigni sau subaprecia.Probabil nu va fi olimpic international, dar va invata ce este munca cinstita si omenia.

Doamna, ma inclin in fata dumneavoastra.Si eu conduc o astfel de clasa"defavorizata"si incerc sa conving parintii ca nu sunt victimele nici unei discriminari, ca tot ce se intampla, se intampla ...mai putin intamplator.Mi-ar fi placut sa fiti parintele unui copil din clasa mea.Toata admiratia!
sce76
 
Mesaje: 89
Membru din: 23 Sep 2009, 13:58

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator