Profesori titulari cu probleme de comportament

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde ianchis » 22 Ian 2010, 20:49

Eu cred ca in scurt timp, o sa ajungem cu totii sa traim "intr-o lume a noastra" (ma refer la cadrele didactice). Eu am in jurul meu colege care vorbesc singure si si-au cam pierdut memoria. Se spune ca e din cauza stresului. Pai cum sa nu innebunesti in astfel de conditii cum sunt cele din invatamant? Poate dvs, cei care acuzati, nu stiti cum lucram si cum reusim sa supravietuim noi, dascalii, si ce greutati intampinam cu copiii si parintii lor. Cu totii au drepturi, numai tu, dascalul, ai numai obligatii. Cum sa nu dai in balbaiala lucrand in astfel de conditii? Stres, salarii mici, nedreptati, rautati, obraznicii si stiri tot mai rele in ceea ce priveste viitorul invatamantului. Va spun sincer ca m-am titularizat anul trecut si sunt mai stresata decat eram inainte. Am atatea dezamagiri si atatea stresuri in ceea ce priveste cariera didactica, incat ma mir ca mai rezist psihic. Si mai vine si cate un parinte idealist (care poate ca traieste pe picior mare) si asteapta sa fiu mereu zambitoare, bine-dispusa si cu voie-buna pentru copilul lui (cum sa aiba copilul lui un dascal mereu absent???). Stimati parinti, daca nu va convine situatia, faceti o greva si cereti sa fim platiti mai bine si sa ni se ofere conditii mai bune de lucru. Dupa ce o sa le primim, o sa avem chef si de viata. Pana atunci, traim cu totii "intr-o lume a noastra"...
PS Nu cunosc cazul acelei profesoare si nu vreau sa vorbesc in necunostinta de cauza, asa ca nu mi-o luati neaparat personal. Insa am observat ca, de foarte multe ori si pe nedrept suntem acuzati de diferite lucruri. Nu toti oamenii sunt la fel si trebuie sa incercam sa intelegem acest lucru. E foarte usor sa judecam si sa punem eticheta de "anormal" cuiva. Insa termenul de "normal" poate fi diferit pentru fiecare. Pentru unii, anormal este si un om mai retras, sau care nu vede bine...
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde ela67 » 23 Ian 2010, 00:20

Urmaresc de ceva timp postarile tale si iti apreciez felul de a gandi si a privi lucrurile. Nu cunosc nici eu cazul despre care este vorba, dar sunt convinsa ca nimeni nu a etichetat-o ca fiind "anormala". Cred ca cineva vrea sa rastalmaceasca fiecare cuvant altfel decat se vrea a fi spus. E pacat ca la mijloc sunt fiinte umane care nu fac altceva decat sa sufere. Ar trebui sa stim mai multe amanunte ca sa putem judeca, parerea mea.
Sa ai parte de o cariera didactica frumoasa. Esti tanara si ai viitorul in fata. Sa avem parte de vremuri mai bune si pentru noi, dascalii.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde ianchis » 23 Ian 2010, 19:46

Daca mesajul dvs era pentru mine, va multumesc frumos. Eu ma stradui sa fiu obiectiva si sa empatizez cu cel care scrie un mesaj, pentru ca si eu as putea judeca foarte usor un parinte sau o colega de bransa. Insa am observat ca, in spatele unor actiuni, se afla de multe ori intentii bune pe care noi nu le percepem. Exista oameni foarte inchisi in ei, care nu sunt neaparat rauvoitori. Din pacate, unii (UNII !! nu toti) parinti nu inteleg ca si noi suntem oameni si nu putem fi perfecti. Totusi, sa nu exageram, exista uscaturi in orice domeniu ......
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re:

Mesajde socrates » 07 Feb 2010, 13:09

lumiandrei_2005 scrie:La inceputul fiecarui an scolar se aplica testul psihologic pt toate cadrele didactice care sunt la catedra
D-na aceasta nu a mers la testare ?
Si dc da, atunci ce s-a scris in caracterizarea respectiva ?

haideti, dom le, ma faceti sa rad! aceste teste sunt o panarama! sunt in invatamant de aproape 20 de ani. tot ce pot sa va spun, cu parere de rau, este ca nimeni nu poate da afara un profesor titular, indiferent cat de tampit, dezinteresat, nebun, este. imi pare rau, am vazut nenumarate cazuri de astfel de profesori, discutate in consilii, anchetate, bla bla. un mare fâs!
socrates
 
Mesaje: 19
Membru din: 08 Feb 2006, 22:57

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde oana1964 » 28 Feb 2010, 00:07

Ai dreptate, Alina_bvro.
Azi parintii isi apara copiii pana'n panzele albe, indiferent de ceea ce fac.

mai acum 2-3 luni la o sedinta cu parintii, s-a propus sa fiu schimbata de la clasa respectiva pt ca am avut maaaarele tupeu sa pun note de 2 la o lucrare de control, anuntata din timp.

Deci parintii nu-si pun problema ca odraslele lor nu se pregatesc absolut deloc, ci vor doar note mari, fara ca elevii sa stie vreo boaba de materie.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde radumariutza » 28 Feb 2010, 01:32

De ce s-ar pregati elevii? Sa ajunga profesori si sa fie la cheremul unora ca ei? Mai bine dau din coate si prind un os in politica sau pleaca la ...capsuni!
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde oana1964 » 28 Feb 2010, 08:30

Intamplator ca sa ai un os de ros in politica nu ar fi rau sa stii o limba straina, fix engleza, daca nu ma insel io... :twisted: :lol:

edit: eu am zis replica citata de dv., nu socrates...
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde socrates » 28 Feb 2010, 13:12

radumariutza scrie:De ce s-ar pregati elevii? Sa ajunga profesori si sa fie la cheremul unora ca ei? Mai bine dau din coate si prind un os in politica sau pleaca la ...capsuni!

Am o mare nedumerire. [u]Ati putea sa mi spuneti CUM m ati citat? Pentru ca eu nu am postat acest comentariu, nu inteleg cum am reusit sa mi puneti in gura vorbe pe care nu le am spus. [/u] Este aberant sa se intample asa ceva. Va rog, administratorii care citesc aici, sa ma lamureasca si pe mine, sunt siderata. :?:
socrates
 
Mesaje: 19
Membru din: 08 Feb 2006, 22:57

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde ianchis » 28 Feb 2010, 17:12

Nu mai fiti "siderata", se mai intampla si greseli de tastare. Si mie mi s-a intamplat. Vedeti, asta se discuta pe aici. Ne "sideram" prea repede!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde ianchis » 28 Feb 2010, 17:13

oana1964 scrie:Ai dreptate, Alina_bvro.
Azi parintii isi apara copiii pana'n panzele albe, indiferent de ceea ce fac.

mai acum 2-3 luni la o sedinta cu parintii, s-a propus sa fiu schimbata de la clasa respectiva pt ca am avut maaaarele tupeu sa pun note de 2 la o lucrare de control, anuntata din timp.

Deci parintii nu-si pun problema ca odraslele lor nu se pregatesc absolut deloc, ci vor doar note mari, fara ca elevii sa stie vreo boaba de materie.

Sunt de acord intru totul! Este suparator.... :(
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde radumariutza » 28 Feb 2010, 22:19

Pentru socrates
Toate scuzele! Am vrut sa o citez pe Oana, dar nu mi-a iesit!
Nu am facut-o cu rautate, dar nu am mai stiut cum sa remediez greseala!
Inca odata imi cer scuze!
Daca as sti cum, as schimba, dar din pacate nu ma pricep!
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde rofi3 » 01 Mar 2010, 14:23

Buna ziua,

Pentru utilizatorul socrates , am modificat mesajele in care aparea mesajul dvs. ca citat.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde radumariutza » 01 Mar 2010, 16:31

Multumesc rofi3!
Nu m-am descurcat, dar ma straduiesc sa invat!
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde ianchis » 07 Mar 2010, 18:38

De ce nu se deschide si un topic "Copii si parinti cu probleme de comportament?" ......
O colega de-a mea a avut probleme cu un copil care spargea pungile de mancare in pauze. Era un copil foarte rau. Cand colega a discutat cu mama copilului si i-a explicat ca elevii nu au voie sa umfle si sa sparga pungile de mancare in pauze, mama, foarte intrigata, a intrebat iritata pe invatatoare: "Da' de ce n-au voie? Ca asa ziceti dumneavoastra?" No, de asta ce spuneti? E normal? Sau normal este ca numai profesorii sa fie trasi la raspundere imediat de se uita mai stramb sau spun ceva ce nu le convine parintilor? Sunt foarte suparata de ceea ce vad in jurul meu! Daca ar fi dupa parinti, dascalii ar sta drepti si nici n-ar indrazni sa respire in fata odraslelor dumnealor!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde ianchis » 07 Mar 2010, 18:45

oana1964 scrie:Ai dreptate, Alina_bvro.
Azi parintii isi apara copiii pana'n panzele albe, indiferent de ceea ce fac.

mai acum 2-3 luni la o sedinta cu parintii, s-a propus sa fiu schimbata de la clasa respectiva pt ca am avut maaaarele tupeu sa pun note de 2 la o lucrare de control, anuntata din timp.

Deci parintii nu-si pun problema ca odraslele lor nu se pregatesc absolut deloc, ci vor doar note mari, fara ca elevii sa stie vreo boaba de materie.

Ca invatatoare, daca "ai indraznit" sa-i dai elevului B, si nu FB, seara te trezesti cu telefonul de la parinti si esti supusa unui adevarat interogatoriu: "De ce? Cum? Da' ce-a facut, ca el e copil bun si destept, de ce n-ai avut rabdare sa-ti raspunda, ca stia, dar i-a fost frica de tine (tot vina ta!!)? El a invatat bine, dar probabil ca tu (invatatoarea) n-ai stiut cum sa-l iei" etc......
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori