profesor pentru invatamantul primar

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde sportiv » 13 Noi 2010, 10:37

Directoarea dv. ce ,,specialitate ” are? :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde kittycrisssta » 15 Ian 2011, 19:04

Poate ma luminati si pe mine cu incadrarea: Am terminat Colegiul de Institutori-Lb Engleza ( 3 ani zi) la Oradea, sunt titulara de 10 ani pe postul de invatatoare, mai apoi am terminat si Facultatea LLr- Lb Engleza ( 4 ani zi ) la Spiru Haret cu toate modulele pedagogice. Anul acesta m-am inscris la continuare la Pedagogie in invatamantl primar si prescolar, pt ca la scoala nu m-au incadrat ca profesor in invatamantul primar pe motiv ca nu am terminat si Liceul Pedagogic. Au fost incadrati ca profesori in inv primar doar cei care au avut pedagogicul si o facultate in profil pedagogic ( Psihologie, Geografie, LLR, limbi straine). Rad de una singura si de necaz ( e a 3 licenta pe care o voi da pe acelasi profil)! Binenteles ca la aceasta continuare ne-au acceptat direct la cu plata ( si avem si o gramada de diferente a 33,00 ron creditul).
Intrebarea mea este daca conducerea scolii la care lucrez a aplicat corect egea incadrarii in cazul meu? Oare chiar e necesar sa mai dau o licenta? Oare apoi voi fi incadrata ca prof in inv primar?
Va multumesc!
kittycrisssta
 
Mesaje: 19
Membru din: 16 Feb 2007, 20:15

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde sportiv » 15 Ian 2011, 19:44

kittycrisssta,
Vai ce greu am scris acest nume romanesc! Scuze!
Unii pot avea toate universitatile din tara,dar daca nu se incadreaza in lege?..... CITITI-O! Si dac nu o intelegeti,apelati la un jurist de meserie! Zau,fara rautate! Am si eu o multime de colegi care-mi flutura pe la( ...),,N” facultati,care nu au nimic in comun cu invatamantul!
Mai vorbim ,daca vreti!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde kittycrisssta » 15 Ian 2011, 20:05

In primul rand nu e un nume, este un "nick".
In al doilea rand, unele facultati de la Spiru Haret nu au intrat in categoria scandalului cu autorizarea printre acestea se numara si Facultatea de Limba si Literatura Romana - o limba straina, cat si toate Facultatile care au cursuri la zi.
In al treilea rand, nu am postat intrebarea pentru a primi raspunsuri ironice, ci pentru a primi un raspuns clar in concordanta cu legea. Daca nu sunteti capabil, domnule "sportiv" sa dati un raspuns civilizat, e mai simplu sa va abtineti!
Cu stima, un cadru didactic!
kittycrisssta
 
Mesaje: 19
Membru din: 16 Feb 2007, 20:15

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde sportiv » 15 Ian 2011, 21:13

Domnisoara (doamna) ,
Nu trebuie sa va suparati asa degraba,abia ati intrat pe forum!V-am sugerat sa cititi legea si asta trebuie sa faceti! Dupa aceea , colegii dumneavoastra de pe acest forum (site) pot veni cu pareri. Nimeni nu va poate spune mai mult decat legea,doar sa va indice unde sa cautati! Orice parere este personala! Pentru siguranta raspunsului faceti ,,cerere” pe la ISJ-ul de care apartineti,daca directorul si secretare de la scoala nu va dau un raspuns multumitor!
Doar de bine!
Imi cer scuze daca v-am suparat! n-a fost in intentia mea! (Si chiar e greu de scris ID-ul! :oops: )
P.S Nici macar nu am pomenit ce universitate ati terminat.Multumesc pentru precizare!
Seara placuta!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde costi_52 » 15 Ian 2011, 22:11

kittycrisssta scrie:Intrebarea mea este daca conducerea scolii la care lucrez a aplicat corect egea incadrarii in cazul meu? Oare chiar e necesar sa mai dau o licenta? Oare apoi voi fi incadrata ca prof in inv primar?
Va multumesc!

Ca absolventă a colegiului universitar de institutori nu aveaţi nevoie de modul psihopedagogic, chiar dacă intenţionaţi să predaţi româna sau engleza la gimnaziu sau la liceu.
Da, conducerea şcolii a aplicat corect Legea nr. 128/1997. Că legea este discriminatorie pentru unele categorii de cadre didactice din învăţământul primar şi preşcolar, este altă poveste.
Da, veţi fi încadrată pe funcţia didactică Profesor pentru învăţământ primar la intrarea în vigoare a Legii nr. 1/2011 (9 februarie 2011). Toate variantele proiectelor LEN eliminau discriminările din Legea nr. 128/1997. Era, deci, evident, că nu era necesară o nouă licenţă.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde sportiv » 15 Ian 2011, 23:31

Multumesc dle costi _52 ca m-ati scos din ,,corzi”! :oops: (mai puneam vreun emoticon,dar nu avem voie decat pentru doua) :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde costi_52 » 15 Ian 2011, 23:33

Cu plăcere, domnule Gigi.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde viocro » 16 Ian 2011, 10:29

Toţi cei care au terminat Colegiul sunt încadraţi ca institutori. Pentru a fi profesor pentru învăţământul primar trebuie de urmat nişte cursuri/discipline obligatorii pentru această calificare. Nu are a face ce facultate se termină, trebuie date diferenţele la aceste cursuri care conferă calitatea de profesor şi, bineînţeles, licenţa. Este ca la grade: trebuie să parcurgi anumiţi paşi. Şi o precizare: nu are importanţă dacă ai terminat sau nu Liceul Pedagogic, importante sunt ultimele studii care să conţină parcurgerea şi absolvirea examenelor la toate disciplinele introduse pentru obţinerea calităţii de profesor pentru învăţământul primar şi preprimar. Am repetat de multe ori cuvântul studii, dar nu mai revin, luaţi-o ca pe o atenţionare: toate colegele mele, care au terminat colegiul în ani diferiţi, dau acum diferenţele (cele care au terminat mai demult au de dat mai multe diferenţe) şi lucrare de licenţă. După cum am spus, e logic să fie aşa, la vremea respectivă se obţinea un anume statut, pe care nu ţi-l ia nimeni înapoi, dar, dacă vrei să avansezi, trebuie să munceşti pentru asta. Eu sunt acum în anul III la Facultatea de Ştiinţe ale Educaţiei şi, credeţi-mă, toate colegele recunosc faptul că materiile sunt mai multe, cu grad mai mare de dificultate şi exigenţele sunt acum cu mult mai mari.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde kittycrisssta » 16 Ian 2011, 11:24

Va multumesc tuturor, pentru raspunsuri!
Eram nedumerita pentru ca am cunostinte cadre didactice prin alte judete si fiind in aceeasi situatie ( Colegiu Institutori + Facultatea de Limba romana) au fost incadrati din ianuarie 2010 ca profesori in invatamantul primar. Nu prea sunt in tema cu ultimele schimbari in cadrul legii pentru ca din martie 2010 sunt in concediu de crestere al copilului ( motiv pentru care nu am mai activat nici pe didactic) si pentru lunile ianuarie si februarie 2010, primisem raspuns ca nu sunt incadrata ca profesor in invatamantul primar si prescolar, deoarece nu am terminat Liceul Pedagogic. In cadrul scolii la care sunt titulara au fost incadrati ( pe atunci) ca profesori in invatamantul primar si prescolar doar absolventii de Pedagogic+ facultate. Acum am inteles cum sta treaba!


Pentru "viocro" - si eu sunt studenta acum la continuare de studii la Stiinte Socio-Umane : Pedagogie in invatamantul primar si prescolar si sincer nu mi se pare deloc mai greu ca si Colegiul de Institutori ( mentionez ca am terminat promotia 1999), insa mi se pare absurd ca avem diferente precum la practica pedagogica , unii dintre noi avem gradul II si I si 10 sau peste 10 ani vechime, timp in care am mai urmat si n cursuri de perfectionare. :? . Asta e, mai studiem!

Pentru"sportiv", scuze, poate am inteles eu gresit tonul postarii dvs. Daca un "nick" e greu de scris se poate cita persoana sau da copy paste pe numele de utilizator.
kittycrisssta
 
Mesaje: 19
Membru din: 16 Feb 2007, 20:15

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde viocro » 16 Ian 2011, 13:39

Mă refeream strict la Facultatea de Ştiinţe ale Educaţiei! Şi, credeţi-mă, e mult mai mult şi standardele sunt mai ridicate! Nu sunt păreri din auzite, ci de la oameni cunocscuţi, serioşi, implicaţi, cu rezultate foarte bune.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde nicy_80 » 24 Mar 2015, 22:05

cunoare politica si e DIRECTOR
nicy_80
 
Mesaje: 1
Membru din: 31 Mai 2014, 13:45

Re: profesor pentru invatamantul primar

Mesajde tynaaa » 25 Mar 2015, 14:47

Am si eu o nedumerire, sunt prof. pentru inv. primar si sunt platita ca profesor SII. Intrebarea mea est, cine este platit ca profesor SII - S I ?
tynaaa
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Noi 2008, 00:18

Anterior

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori