profesor pentru invatamant prescolar

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde iuliana_nedelcu » 10 Mar 2010, 20:54

Mama mea are 38 de ani vechime si institutul cum se facea la vârsta dânsei.Cât ar trebui să aibă încadrarea?Mulţumesc anticipat celor care mă pot ajuta!
iuliana_nedelcu
 
Mesaje: 11
Membru din: 27 Feb 2009, 21:53

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde iuliana_nedelcu » 11 Mar 2010, 20:32

Scuza-mă, mi-ai trimis pe mail şi l-am şters din greşeală.Poţi să mi-l mai trimiţi o dată?
iuliana_nedelcu
 
Mesaje: 11
Membru din: 27 Feb 2009, 21:53

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde iuliana_nedelcu » 11 Mar 2010, 23:39

Da ,are acelasi salariu ca dumneavoastră.Lucru care o nelămureşte.Colegele mele educatoare au mai mult ca ea, cu toate ca sunt mai tinere.
iuliana_nedelcu
 
Mesaje: 11
Membru din: 27 Feb 2009, 21:53

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde imobog » 16 Mar 2010, 18:27

cu liceul pedagogic+ fac de drept, daca fac un master in stiintele educatiei ma incadrez ca profesor? ma poate ajuta cineva aflat in situatie similara, va rog?..... :roll:
imobog
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Feb 2010, 21:10

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde laurian » 16 Mar 2010, 21:39

cred ca da . In O.M spune lic ped +licenta sau masterat . Deci asa ar trebui dar mai stii???
laurian
 
Mesaje: 107
Membru din: 04 Dec 2006, 21:49

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde e_lenna » 18 Mar 2010, 09:42

Am si eu o nelamurire:
Am absolvit Scoala Normala, am gradul I in invatamant si in anul 2009 am absolvit ciclul I Bologna la zi, UBB, in Administratie Publica Locala, lucrarea mea de licenta avand, cred eu, legatura cu invatamantul prescolar ( Managementul calitatii in invatamant. Relatia beneficiar-serviciu public intr-o institutie publica de invatamant prescolar).
In momentul de fata sunt incadrata ca institutor la o gradinita.
1. Este corect aplicat celebrul ordin 3235?
2. Cum ar trebui sa fiu incadrata?
e_lenna
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Mar 2010, 12:21

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde cironela » 18 Mar 2010, 22:19

D-le Dolha,
Sunt învatatoare , am absolvit liceul pedagogic , facultatea de drept, specializarea administratie publica, dar am facut si modul psihopedagogic de 2ani în facultate, apoi master : management in administratie publica si sunt incadrata ca institutor. Am dreptul de a fi incadrata ca profesor , daca da , de când? MULŢUMESC.
cironela
 
Mesaje: 5
Membru din: 31 Ian 2010, 11:58

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde e_lenna » 19 Mar 2010, 22:38

Va rog, cine ma poate ajuta?
x-urile (bifele) din anexele ordinului 3253 reprezinta excluderea din disciplinele de profil pedagogic? Asta ar insemna ca acolo unde nu s-a pus x disciplina este de profil pedagogic? (Spre exemplu: la studii de lunga durata apare x iar la aceeasi specializare dar la studii de scurta durata nu mai apare; sau invers) :cry:
e_lenna
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Mar 2010, 12:21

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde ralucaszabo » 20 Mar 2010, 20:24

Buna
in bihor si satu mare se aplica salarizare conform legii pt cei care au absolvit Profesori pt inv primar si prescolar
ralucaszabo
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Feb 2008, 12:11

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde vioreldolha » 22 Mar 2010, 23:18

Consiliului Director AGIRo a aprobat declansarea procedurii plangerii prealabile pentru modificarea ordinului 3235 privind aprobarea specializărilor de nivel universitar care conferă dreptul absolvenţilor liceelor pedagogice de a ocupa funcţiile didactice de profesor în învăţământul preşcolar şi profesor în învăţământul primar. Plangerea prealabila suntem in termen sa o depunem la registratura MECTS pana prin 27 martie. Textul documentului il gasiti la

http://www.aiarad.ro/forum/viewforum.php?f=11


Cu bine,

viorel dolha

presedinte AGIRo
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde tirumarcela » 14 Apr 2010, 21:12

In Iasi s-a aplicat din ianuarie 2010.
tirumarcela
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2008, 11:35

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde mydaniela » 22 Apr 2010, 10:02

Sunt încadrată ca inst.I ,am terminat liceul pesagogic , ştiinte administrative şi mă incadrez în aria curiculară ,, om şi societate" si nu inţeleg de ce nu pot fi plătită ca profesor din moment ce la grădiniţe exista ,, Domeniul om şi societate " .A fost cineva plătit dintre cei care sunt în aceeaşi situaţie?
mydaniela
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Ian 2008, 20:36

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde mydaniela » 22 Apr 2010, 10:32

mydaniela scrie:Sunt încadrată ca inst.I ,am terminat liceul pedagogic , ştiinte administrative şi mă încadrez în aria curriculară ,, om şi societate" şi nu înţeleg de ce nu pot fi plătită ca profesor din moment ce la grădiniţe există ,, Domeniul om şi societate " .A fost cineva plătit dintre cei care sunt în aceeaşi situaţie?
mydaniela
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Ian 2008, 20:36

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde costi_52 » 22 Apr 2010, 13:27

mydaniela scrie:Sunt încadrată ca inst.I ,am terminat liceul pesagogic , ştiinte administrative şi mă incadrez în aria curiculară ,, om şi societate" si nu inţeleg de ce nu pot fi plătită ca profesor din moment ce la grădiniţe exista ,, Domeniul om şi societate " .A fost cineva plătit dintre cei care sunt în aceeaşi situaţie?

Ca să fiţi plătită ca profesor, ar trebui să fiţi încadrată pe funcţia didactică Profesor pentru învăţământul preşcolar. Pentru o astfel de încadrare, Legea nr. 387/2009 stabileşte condiţia ca studiile superioare să fie în profil pedagogic. Conform Anexei nr. 2 la OMECTS nr. 3235/2010, ştiinţele administrative nu fac parte dintre specializările în profil pedagogic.
Veţi putea fi, totuşi, salarizată ca Profesor S după intrarea în vigoare a LEN (cu condiţia ca actualele prevederi de la art. 221 din proiect să se regăsească în viitoarea lege).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde nandry » 23 Apr 2010, 17:00

astazi contabila de la primarie(lucrez in mediu rural) a cerut stat de functii (/??????????) aprobat de inspectorat ca sa o plateasca pe colega mea care a terminat psihologia in 2009 UPA Iasi profesor pt inv primar,ea fiind ca si mine invatatoare.............oare cate hartii si aprobari ne trebuie ca sa se respecte legea in Romania ???????haideti sa vb chineza ca vad ca desi stim citim ,predam ,scriem limba romana fiecare(director,secretar,inspector,badea gheorghe de pe vale, ministru ....etc) intelege altceva!!!!!!!!!!!
nandry
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2009, 20:55

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator