profesor pentru invatamant prescolar

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde zoe29 » 05 Feb 2010, 22:49

Nici in DB nu se plateste la fel la toate scolile... La ISJ ni se spune profesor SSD. La scoala ce am fost si pana acum ............ Vorbesc tot de cei cu PIPP.
zoe29
 
Mesaje: 27
Membru din: 30 Iul 2009, 21:39

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde mihga » 18 Feb 2010, 17:47

Unde pot sa gasesc informatii legate de incadrare?
mihga
 
Mesaje: 43
Membru din: 02 Aug 2007, 18:03

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde laurian » 24 Feb 2010, 16:04

Pe noi ne-au incadrat profesori . Liceul pedagogic + facultate geografie. Informatii in Ordinul ministriului 3235 privind incadrarea ......
laurian
 
Mesaje: 107
Membru din: 04 Dec 2006, 21:49

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde bimbi » 24 Feb 2010, 16:12

Va rog,LIceul pedagogic +fac.de litere,mi se poate schimba incadrarea?Stie cineva?Multumesc.Secretara mea,nu vrea.
bimbi
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Aug 2009, 08:21

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde tequila » 24 Feb 2010, 21:18

LICEUL PEDAGOGIC+FINANTE BANCI,CUM VOI FI INCADRAT?
tequila
 
Mesaje: 29
Membru din: 03 Oct 2009, 16:28

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde clapa_valentina » 24 Feb 2010, 22:38

Din pacate, acest ordin al ministrului a omis o categorie de cadre didactice: am terminat Scoala Postliceala de Specialitate 1993 la zi (+ Facultatea de Stiinte ale Educatiei, Psihologie) si aceasta forma de invatamant nu este cuprinsa in ordinul ministrului. Pana acum Scoala Postliceala era echivalentul Liceului Pedagogic. Nu este posibil ca ministerul sa nu stie in ce fel si-a scolarizat dascalii !!!!!!Ca urmare, exista unitati de invatamant din judet (SJ) unde colegele nu sunt incadrate PIPP, dar si unele unde se pare ca sunt incadrate asa.
Fara suparare, dar in acesti ani cat am fost la catedra am dovedit cu prisosinta profesionalism si impreuna cu colegele generatiei mele suntem in varful ierarhiei cadrelor didactice din judet, indiferent unde profesam (gradinita&scoala, urban&rural). Mi se pare o nedreptate si doresc sa stiu daca mai sunt in tara cazuri similare in tara.
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde vioreldolha » 25 Feb 2010, 07:22

Cititi la adresa de mai jos despre demersurile avute in vedere de AGIRo pentru perioada urmatoare pentru corectarea Ordinului privind aprobarea specializărilor de nivel universitar care conferă dreptul absolvenţilor liceelor pedagogice de a ocupa funcţiile didactice de profesor în învăţământul preşcolar şi profesor în învăţământul primar:
http://www.aiarad.ro/forum/viewtopic.php?f=11&t=1066
Doritorii pot sa completeze cu datele personale tabelul atasat acolo, deoarece facem o centralizare la nivelul ţării, în vederea demersurilor viitoare.
Avem speranta ca si de data aceasta sindicatele vor sprijini aceste demersuri.
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde clapa_valentina » 27 Feb 2010, 20:08

V-am trimis dvs. mesaj privat cu datele cerute pentru ca nu am inteles unde sa expediem tabelul... Multumim mult.
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde imobog » 27 Feb 2010, 21:18

Sunt absolventa a liceului pedagogic si in anul III a fac. de Drept.Lucrez ca educatoare.Stie cineva daca pot fi incadrata ca profesor in inv presc. daca fac modulul pedagogic in cadrul facultatii? (mod pedagogoic imi confera dreptul de a preda istorie, nu?)...sunt tare nedumerita... ma puteti ajuta? :!: :?: :roll:
imobog
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Feb 2010, 21:10

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde bimbi » 27 Feb 2010, 22:45

Nu va incadrati in schimbarea incadrarii cu dreptul(vedeti anexa 2 a OM 6052/2009,iar modulele nu intra in discutie ,nu au legatura cu acest ordin.Sunt intr-o situatie similara.am chiar ambele module.E o aberatie,dar....Doar ca eu am noroc cu masterul si cu acela ma incadrez.Cititi cu atentie ordinul amintit.La aria curriculara Om si societate se precizeaza la un moment dat ..."cu exceptia...."si va trimite la anexa 2 a ordinului,unde apar fac de drept si specializarile ce nu permit incadrarea ca profesor.
bimbi
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Aug 2009, 08:21

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde mihga » 27 Feb 2010, 22:51

BIMBI IMI SPUI TE ROG CE MASTER AI SI DE CATE SEMESTRE E?
mihga
 
Mesaje: 43
Membru din: 02 Aug 2007, 18:03

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde mel_grosu » 01 Mar 2010, 19:45

Astazi am citit adresa de la ISJ si este foarte clar: educatoarele si invatatoarele care au la baza L. ped si au absolvit inv. de scurta sau de lunga durata la o specializare cuprinsa in ariile curiculare enumerate in ordinul ministrului vor fi incadrate pe post de profesor, deci si institutorii(cu scurta durata), care au la baza lic. ped. Institutorii care nu au absolvit LIc ped (chiar daca colegiul este de profil ped.), conditia este sa ai la baza LI. Ped.,nu fac obiectul acestei incadrari, precum si cei care au specializarea din anexele 1-3.
Despre modul nu se spune nimic, deci modulul nu este conditie a incadrarii ca prof. de gradinita si mi se pare normal, noi educatoarele il facem degeaba, daca nu intentionam sa predam la alt nivel de invatamant.
mel_grosu
 
Mesaje: 31
Membru din: 03 Mai 2008, 18:29

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde clapa_valentina » 01 Mar 2010, 23:50

Am citit si eu acel ordin care mi se pare negandit si facut cu amatorism deoarece cei din Minister nu au analizat cu seriozitate modalitatile prin care si-a scolarizat dascalii realizand un dezechilibru intre forme echivalente de specializare (echivalente de altminteri in toate legile si actele normative din ultimii 20 de ani) .
De ce spun acest lucru? Pentru ca imediat dupa Revolutie, fiind o lipsa acuta de cadre didactice (Liceul Pedagogic s-a desfiintat din 1983) s-a optat pentru scolarizarea a doua generatii de cadre didactice prin Scoala Postliceala infiintata in 1990. Cursurile cu o durata de 3 ani le-am facut la zi, materiile de specialitate a fiind aceleasi cu cele din liceul pedagogic, bineinteles fara a mai trece prin matematica, chimia, fizica pe care le-am facut o data in timpul liceului absolvit. Timp de 17 ani am fost salarizate si am obtinut gradele didactice la fel cu absolventele de liceu pedagogic (uneori chiar cu rezultate mai bune). Am absolvit cursurile UBB Cluj-Napoca, Fac.de Psihologie si Stiinte ale Educatiei, specializarea psihologie si prin acest ordin resimt o reala discriminare.
Domnule Dolha, v-am trimis un tabel cu o parte dintre colegele din judet care se considera discriminate de aceasta aberatie legislativa. Va multumim pentru sprijinul pe care ni-l acordati.
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde monomonica » 03 Mar 2010, 16:39

Sunt absolventa a liceului pedagogic -5 ani urmata de Fac de Management Financiar Contabil specializarea contabilitate si informatica de gestiune. Cum voi fi incadrata. Va multumesc.
monomonica
 
Mesaje: 21
Membru din: 18 Ian 2008, 21:22

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde laurian » 04 Mar 2010, 17:38

Se pare ca nu suntem siguri de nimic . La noi o saptamana suntem incadrate ca profesori apoi se schimba ..asa ca e ca la nebuni isi bat toti joc de studiile noastre. Nu putem sa mai zicem nimic. Incercam sa ne pastram posturile .
laurian
 
Mesaje: 107
Membru din: 04 Dec 2006, 21:49

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori