Profesor itinerant

Mesajde ely75a » 03 Noi 2005, 20:43

Ii felicit pe profesorii implicati in educarea copiilor cu CES si le urez multa bafta si ... multa putere! Eu am insa o alta problema: ce facem cand in scoala exista un singur copil cu CES (ma refer la documente) iar aceluia i se recomanda invatamant la domiciliu? Asta in conditiile in care scoala nu are psiholog sau alta persoana specializata in invatamant special. Copilul, desi a absolvit clasa a patra, este inca la nivel de clasa I, iar varsta biologica este de 13 ani. In astfel de cazuri, dupa ce programa se lucreaza? Nu ar trebui sa existe un anumit program de interventie, o consiliere psihologica? Chiar nu raspunde nimeni din afara scolii de el?
Avatar utilizator
ely75a
 
Mesaje: 41
Membru din: 06 Sep 2006, 19:31

Mesajde dianam » 03 Noi 2005, 21:26

Buna seara.Incerc sa va ajut in problema dvs. Directorul scolii in care invata fetita trebuie sa faca o solicitare catre cea mai apropiata Scoala speciala.Mai exact sa informeze conducerea Scolii speciale despre aceasta fetita.In felul acesta un cadru itinerant din scoala speciala ii va putea acorda fetitei asistenta psihopedagogica la domiciliu.Am si eu o colega la scoala care lucreaza cu copii cu CES la domiciliul acestora.
Sper ca v-am fost de folos.Numai bine.
dianam
 
Mesaje: 12
Membru din: 15 Sep 2005, 21:15

Mesajde marikaj » 03 Noi 2005, 21:30

eli75 scrie:Ii felicit pe profesorii implicati in educarea copiilor cu CES si le urez multa bafta si ... multa putere! Eu am insa o alta problema: ce facem cand in scoala exista un singur copil cu CES (ma refer la documente) iar aceluia i se recomanda invatamant la domiciliu? Asta in conditiile in care scoala nu are psiholog sau alta persoana specializata in invatamant special. Copilul, desi a absolvit clasa a patra, este inca la nivel de clasa I, iar varsta biologica este de 13 ani. In astfel de cazuri, dupa ce programa se lucreaza? Nu ar trebui sa existe un anumit program de interventie, o consiliere psihologica? Chiar nu raspunde nimeni din afara scolii de el?

sunt situatii cand acest copil nu va putea depasi niciodata nivelul de clas ai parintii sunt multumiti ca este integrat in comunitatea copiilor de varsta lui
am copil in clasa a 8-a care nu face progres (exact in situaia descrisa, fara psiholog, stric in raspunderea scolii), este unb caz, in care sunt constienta ca nu va putea efectua operatii nici macar din automatisme, si am pus accent pe socializarea acestui copil.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde ely75a » 05 Noi 2005, 17:42

Draga Diana, copilul despre care va spuneam a trecut printr-o scoala normala, a scoala speciala, dupa care a fost retrimis la scoala de masa. Aici insa s-a primit recomandare pentru invatamant la domiciliu, fara alte indicatii (ma refer la programa, asistenta, etc.). Copilul este inscris in catalogul clasei a 5-a, iar acasa lucreaza cu o invatatoare. Am uitat sa specific ca scoala este in mediul rural, dar nu inteleg de ce nu se precizeaza clar ce trebuie lucrat cu un astfel de copil. Dupa ce programa, ce materii, cum va fi evaluat, cine il va evalua pentru a primi note? Si in afara de asta, nu ar trebui sa existe un psihopedagog sau un psiholog care sa se intereseze de el? Asta nu inteleg eu. Daca tot se vorbeste de integrare, de ce practic astfel de copii sunt plasati dintr-o parte in alta, fara sa se ia vreo masura concreta in ajutorul lor? Teoretic se discuta mult si frumos despre integrarea copiilor cu CES, practic insa, nu avem nici personal calificat, nici sustinere financiara.
Avatar utilizator
ely75a
 
Mesaje: 41
Membru din: 06 Sep 2006, 19:31

pentru catelutza

Mesajde dianam » 08 Noi 2005, 18:35

Buna seara!Vin la dvs. cu o foarte mare rugaminte.Nu am reusit sa intru in posesia acelui "Ghid pentru cadre didactice de sprijin".Aici nu stie nimeni despre el.Deci rugamintea mea este daca m-ati putea ajuta sa il obtin.Cred ca ne-ar fi de folos atat mie cat si colegelor mele.Va rog mult de tot. Sper ca nu este prea mare deranjul.Cu multumiri anticipate,Dianam.
dianam
 
Mesaje: 12
Membru din: 15 Sep 2005, 21:15

Mesajde catelutza » 09 Noi 2005, 17:44

Buna, Diana. Am sa-ti dau adresa de site a Asociatiei Reninco www.reninco.ro. Daca vei lua legatura cu D-na presedinta Prof.dr.Ecaterina Vrasmas sigur te va ajuta intr-un fel sau altul. Mai tine-ma la curent, te rog.
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde dianam » 10 Noi 2005, 16:04

Multumesc mult.Am trimis deja o cerere de procurare a cartii la RENINCO.Sper sa am sorti de izbanda.Imi doresc acest ghid pt. ca sunt f. preocupata de tot ce apare nou in domeniu,pt. ca vreau sa fac totul ca si la carte sau chiar mai bine...De aceea am intrat si pe acest forum...Sunt insa f. suparata pt. ca realitatea de fiecare zi e cu totul alta decat cea pe care mi-am imaginat-o si mi-am dorit-o eu atunci cand m-am titularizat pe acest post de cadru de sprijin.Pe langa lipsa resurselor de toate felurile ne lovim de mentalitati invechite,ba trebuie sa facem fata orgoliilor personale si uneori crizelor de furie ale unora si altora,suntem umiliti si in cele mai bune cazuri suntem tolerati...Uneori imi vine sa las totul balta...Apoi ma gandesc la copii si la meseria asta pe care o iubesc si care ma face sa ma simt implinita si merg mai departe.As vrea sa discut si cu alti profesori itineranti,dar se lasa asteptati...La un moment dat a intrat pe site ACINOREV,dar nu stiu ce s-a intamplat ca a renuntat.
Sa auzim de bine!
dianam
 
Mesaje: 12
Membru din: 15 Sep 2005, 21:15

Mesajde acinorev » 17 Noi 2005, 16:49

buna diana, n-am renuntat dar am fost prinsa cu altele si am uitat de didactic.ro
am si eu aceeasi senzatie ca si tine. nu suntem nici oamenii scolii speciale nici ai scolii in care activam. suntem tolerati. unii nu inteleg exact ce treaba avem noi pe-acolo.
cel mai tare ma doare cand constat ca fac munca in zadar deoarece copiii cu CES inca stau de mobilier in clase si copie de pe tabla fara sa priceapa o iota. eu fac programele adaptate impreuna cu doamnele invatatoare si asa cum eu lucrez dupa aceste programe la cabinet, asa ar trebui sa fie si in clasa...
de multe ori am primit si replici de genul: draga, eu n-am timp sa stau dupa ala. eu lucrez cu X probleme de olimpiada ca de la olimpici ne luam punctele!
sincer, sunt putin suparata pe sistem dar poate ca intr-o buna zi ceva se va schimba in bine si pentru cei mai putin norocosi.
acinorev
 
Mesaje: 12
Membru din: 12 Aug 2004, 14:58

Re: Profesor itinerant

Mesajde o_ileana » 12 Mai 2006, 12:37

dianam scrie:Buna seara!Sunt profesor itinerant si as dori sa iau legatura cu alti profesori itineranti sau cadre didactice de sprijin.Doresc sa discutam despre activitatea noastra,despre copiii cu CES ,despre integrarea lor in inv. de masa ,despre documentele scolare,proiecte de interventie personalizata...Poate ne ajutam reciproc.Sunt bineveniti si colegi din inv. de masa care lucreaza cu copii integrati si sunt in parteneriat cu psihopedagogi de sprijin.Astept cu incredere si speranta in noi colaborari si -de ce nu -in legarea unor noi prietenii.
Succes in noul an scolar tuturor colegilor de pe forum!


In opinia mea s-ar potrivi ca cei care au abordat subiectul de la acest topic sa participe la "SIMPOZIONUL NATIONAL" (DEVA, 10 iunie 2006).
Mult succes!
o_ileana
 
Mesaje: 128
Membru din: 31 Aug 2005, 11:58

Mesajde catelutza » 14 Mai 2006, 18:52

Te rugam, daca stii despre el, sa ne dai detalii referitoare la acest simpozion.... :?:
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde mariro » 14 Mai 2006, 19:48

catelutza scrie:Te rugam, daca stii despre el, sa ne dai detalii referitoare la acest simpozion.... :?:


Cati, vezi aici! http://www.didactic.ro/index.php?cid=st ... a=3&type=0
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde catelutza » 17 Mai 2006, 23:29

Multumesc, Mari!
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde brendy » 22 Mai 2006, 10:23

Ma bucur mult ca am aflat despre acest site...cu ajutorul unui parinte....si ca am aflat multe noutati (pentru mine ).
Eu sunt mamica unei fetite de 7 ani care v-a merge anul viitor la scoala. Problema ei este ca are un handicap vizual de gradul I -adica nu o sa vada din prima banca la tabla. Ma bucur ca ar putea exista un profesor itinerat care sa o sprijine......dar ma tem totusi ca in scoala in care va fi poate nu va exista aceasta posibilitate ...
Oricum eu sunt la inceputul cautarilor mele in aceasta directie asa ca daca aveti orice informatie care m-ar putea ajuta in aceasta directie va rog sa-mi scrieti.Dorinta mea este sa colaborez cit mai mult cu cineva care mi-ar putea ajuta fetita.

Stiu ca poate nu este chiar locul potrivit pentru un astfel de mesaj dar totusi daca cineva ma poate ajuta cumva...

brendy
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mai 2006, 09:40

Mesajde gabriela_moldovan » 16 Mar 2007, 18:41

Sunt invatatoare in invatamantul de masa. Anul scolar trecut am fost psihopedagog la o scoala speciala din alta localitate. Am urmat un curs de calificare in educatie speciala, iar in acest an m-am gandit sa merg la concurs pentru un post de invatator itinerant. Problema e ca nu stiu care este disciplina de concurs pentru a putea gasi programa. Ma puteti ajuta? Multumesc!
gabriela_moldovan
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Noi 2006, 17:43

Mesajde gabriela_moldovan » 16 Mar 2007, 19:25

Am gasit disciplina de examen. Dar nu gasesc programa. Ma poate ajuta cineva?
gabriela_moldovan
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Noi 2006, 17:43

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori