Profesor/ institutor- salariu de incadrare 880 lei?

Profesor/ institutor- salariu de incadrare 880 lei?

Mesajde lillya » 04 Oct 2007, 19:38

Buna ziua!

Sunt invatatoare - absolventa a Liceului Pedagogic de 5 ani, incadrata ca institutor I in urma absolvirii facultatii de lunga durata + un master.
In anul scolar trecut sindicatul FSLI a initiat o actiune prin care a dat in judecata Ministerul solicitand incadrarea cadrelor didactice cu studii de lunga durata cu un salariu de 880 lei.
Procesul a fost castigat de sindicat si instanta a dispus ca, atat eu cat si alti colegi profesori sa fim platiti corespunzator incepand cu ianuarie 2007.

Ce informatii aveti despre aceasta actiune? Am primit fluturasul de salariu si se pare ca inca nu s-a pus in aplicare hotararea instantei. :?
lillya
 
Mesaje: 80
Membru din: 29 Noi 2006, 18:04

Mesajde lillya » 07 Oct 2007, 11:10

In alte judete nu se stie nimic? :roll:
lillya
 
Mesaje: 80
Membru din: 29 Noi 2006, 18:04

Mesajde cristina_gl » 08 Oct 2007, 15:00

Eu am salariul de incadrare sub 880 ron (sau il aveam pana la 1 oct), cu zece ani vechime si gradul al II-lea la 31 aug 2007. Deci...
cristina_gl
 
Mesaje: 112
Membru din: 14 Ian 2004, 11:14
Localitate: Galati

Mesajde lillya » 08 Oct 2007, 16:52

Cristina, stii ca a fost aprobata acea lege prin care angajatii cu studii superioare sa aiba un salariu de incadrare de cel putin 880 de lei?
Bineee. Dar in invatamant nu s-a aplicat, ca de obicei. Sindicatul in care sunt eu inscrisa (FSLI) a dat in judecata Ministerul Invatamantului si a castigat procesul.
Prin urmare, va trebui sa fim platiti corespunzator studiilor (de lunga durata).

V-ati intrebat liderul de sindicat?

Intrebarea se adresa in special tinerelor cadre didactice, care au incadrarea sub acest plafon.
lillya
 
Mesaje: 80
Membru din: 29 Noi 2006, 18:04

Mesajde liana77 » 10 Oct 2007, 14:37

Esti sigura ca era vorba de salariul de incadrare? Nu de cel net sau brut?
liana77
 
Mesaje: 35
Membru din: 22 Noi 2005, 20:03

Mesajde lillya » 10 Oct 2007, 17:47

Da.
lillya
 
Mesaje: 80
Membru din: 29 Noi 2006, 18:04

Mesajde petr_onela » 11 Oct 2007, 19:18

Din cate stiu eu, legea se aplica pentru toate celelalte domenii de activitate, mai putin pentru invatamant, deoarece noi avem, cica, propria grila de salarizare, pe care am obtinut-o dupa ce am facut greva si pentru care am semnat ca o acceptam.
Cam de cata vreme s-a incheiat procesul?... ca eu stiu treaba asta de toamna trecuta...
Avatar utilizator
petr_onela
 
Mesaje: 35
Membru din: 13 Aug 2007, 15:12
Localitate: Buzau

Mesajde lillya » 11 Oct 2007, 22:45

De aproximativ 3 saptamani au primit hotararea judecatoreasca la scoala. Acum asteapta sa mai primeasca o impunere definitiva (in care un executor judecatoresc sa puna in aplicare acea hotarare) - ar trebui sa ajunga in cateva zile. :idea:
lillya
 
Mesaje: 80
Membru din: 29 Noi 2006, 18:04

Mesajde petr_onela » 12 Oct 2007, 20:03

Am discutat si la scoala despre aceasta problema si directoarea zicea ca se aplica numai pentru debutanti. Stiti ceva despre acest aspect?..... Mie nu mi se pare prea logic, dar....
Avatar utilizator
petr_onela
 
Mesaje: 35
Membru din: 13 Aug 2007, 15:12
Localitate: Buzau

Mesajde lillya » 12 Oct 2007, 21:17

Probabil d-na ta directoare a inteles gresit: poate ideea a fost ca debutantii au salarii de incadrare sub 880 lei, asa ca ei vor fi avantajati mai mult decat cei cu o anumita vechime/grade.

Dupa ce incadrarea ta 'sare' de acest prag deja nu mai faci parte din categoria vizata.
De exemplu: eu am avut in ianuarie-aprilie incadrarea de 693, iar in aprilie -septembrie de 707 lei. Un salt al incadrarii de la 693 la 880 este ceva!

Insa un cadru didactic care are o vechime de 10 ani si gradul II sau chiar gradul I are inccadrarea mai mare de 880... :wink:
lillya
 
Mesaje: 80
Membru din: 29 Noi 2006, 18:04

Salariu de invatator

Mesajde corleonepiticu » 12 Oct 2007, 21:33

Eu sunt invatator cu gradul II si peste 10 ani vechime. Incadrarea mea este 720 de ron. Daca vreti sa va calculati salariu si sa le dati sefilor sa se hraneasca din el va atasez urmatorul program de calcul al salariilor care l-am gasit la un domn profesor din Oas jud Maramu. Cred ca este foarte bun. Daca nu aveti ore suplimentare va da exact netul.
corleonepiticu
 
Mesaje: 11
Membru din: 21 Sep 2007, 17:39

Mesajde lillya » 12 Oct 2007, 22:05

:roll: Sunteti sigur?
Daca aveti intre 10 -14 ani vechime incadrarea dumneavoastra va fi incepand din octombrie de 914 lei.
Intre lunile aprilie -septembrie ati avut 799 lei.

In fisierul pe care il aveti dumneavoastra atasat este bifata optiunea salariul de incadrare diminuat cu 15 %. :wink:
lillya
 
Mesaje: 80
Membru din: 29 Noi 2006, 18:04

ancu, am gasit ceva

Mesajde wolfy_iulia » 15 Oct 2007, 19:53

15 Octombrie 2007
PROFESORII AU CISTIGAT IN INSTANTA SALARIUL MINIM DE 880 DE LEI

Bugetarii au cistigat, in Dolj, primul proces prin care cer sa fie platiti cu salariul minim din Contractul Colectiv de Munca.

Profesorii din judetul Dolj au cistigat in instanta salariul minim de 880 de lei. Ministrul Educatiei recunoaste ca este obligat sa le dea banii, dar spune ca pentru profesorii din restul tarii se vor purta negocieri.

Toti bugetarii sint, in prezent, exclusi de la aplicarea Contractului Colectiv de Munca la nivel national, care prevede ca salariul minim este de 660 de lei pentru toti angajatii incadrati cu studii medii si de 880 de lei pentru toti cei incadrati cu studii superioare. La bugetari, salariul minim a ramas 390 de lei, motiv pentru care ei au obtinut deja o hotarire favorabila din partea Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii, care nu era insa aplicabila fara o hotarire a instantei. De aceea, sindicalistii au anuntat ca vor deschide procese contra statului. „Profesorii din Dolj au deschis recent procese in instanta, prin care solicitau recalcularea salariilor, iar ieri (n.r. - vineri) au primit o hotarire favorabila si definitiva“, a declarat presedintele Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamint, Aurel Cornea. Astfel, Ministerul Educatiei trebuie sa plateasca diferentele salariale incepind cu 1 ianuarie 2007 si pina in octombrie.

Ministrul Educatiei, Cristian Adomnitei, spune ca nu are ce sa comenteze „atita timp cit este vorba despre o hotarire a instantei“. „Nu am altceva de facut decit sa pun in aplicare sentinta“, spune Adomnitei. „Despre schimbarea grilei de salarizare a profesorilor se va discuta o data cu iesirea noului pachet legislativ. Discutiile vor incepe conform actualei grile“, sustine ministrul Educatiei. Daca ceea ce spune ministrul este corect, profesorii din Dolj vor lua salarii mai mari decit ceilalti profesori din restul tarii.

In urma succesului de la Dolj, Federatia Sindicatelor Libere din Invatamint a anuntat ca va da in judecata Inspectoratul Scolar Bucuresti si conducerea unitatilor de invatimint, pentru ca refuza sa acorde angajatilor din sistem salariul minim pe economie de 880 lei, stabilit in noul Contract Colectiv de Munca de la nivel national. „Nu este corect. Secretarul general al FSLI, Mariana Becic, sustine ca actionarea in judecata la nivel regional „este singura modalitate prin care Guvernul va accepta si va intelege ca trebuie sa dea salarii conform Contractului Colectiv de Munca“. Seful Inspectoratului Bucuresti, Cristian Alexandrescu, spune ca „degeaba este dat inspectoratul in judecata atita timp cit se pune in aplicare o grila de salarizare“.


Sursa: Cotidianul
wolfy_iulia
 
Mesaje: 11
Membru din: 28 Apr 2007, 10:12

uraaaaaaaaaaaaaa victorieeeeeeeeeeeeeee

Mesajde wolfy_iulia » 15 Oct 2007, 19:57

:P :D :shock: :lol: 8) :lol: 8)
wolfy_iulia
 
Mesaje: 11
Membru din: 28 Apr 2007, 10:12

Mesajde claujro » 17 Oct 2007, 15:41

lillya scrie::roll: Sunteti sigur?
Daca aveti intre 10 -14 ani vechime incadrarea dumneavoastra va fi incepand din octombrie de 914 lei.
Intre lunile aprilie -septembrie ati avut 799 lei.

In fisierul pe care il aveti dumneavoastra atasat este bifata optiunea salariul de incadrare diminuat cu 15 %. :wink:


Institutor I (studii superioare). gradul II, lucrez in invatamant din 94, cu ultimii 4 ani pauza pt CIC. Salariul de incadrare 835 lei. In mana, efectiv incasati 742 lei (pe septembrie). Este corect?

Va multumesc pentru ajutor!
claujro
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Sep 2006, 11:01

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori