profesor exigent vs. profesor neimplicat

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

profesor exigent vs. profesor neimplicat

Mesajde hndiw » 06 Noi 2008, 23:58

Buna ziua (seara) la toti,

Voi ce credeti ca este mai bine, in contextul actual desigur, un profesor exigent care se straduie sa transmita anumite cunostinte si aptitudini eleviilor sau un profesor care face ceva la ora cat sa nu-i zica nimeni ca nu face si apoi poate recupereaza acasa ceea ce nu a facut la scoala (evident pe alte sume de bani)?

Sunt curios si de parerile voastre.

Mersi
hndiw
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Aug 2008, 21:34

Re: profesor exigent vs. profesor neimplicat

Mesajde gherghescudoina » 03 Feb 2009, 16:28

hndiw scrie:Buna ziua (seara) la toti,

Voi ce credeti ca este mai bine, in contextul actual desigur, un profesor exigent care se straduie sa transmita anumite cunostinte si aptitudini eleviilor sau un profesor care face ceva la ora cat sa nu-i zica nimeni ca nu face si apoi poate recupereaza acasa ceea ce nu a facut la scoala (evident pe alte sume de bani)?

Sunt curios si de parerile voastre.

Mersi


Eu cred ca ti-ai raspuns singur de aceea nu ai mai primit un alt raspuns! :D :lol:
Parerea mea: cate putin din fiecare categorie enumerata de tine!
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

Mesajde ionitaaa » 23 Mar 2009, 13:01

eu cred ca este o idee mai buna sa fii un profesor exigent. daca demonstrezi ca te implici si iti dai interesul cu siguranta unii copii vor veni si la meditatie. nu ca sa ii mai explici ceea ce nu a inteles, ci sa aprofundeze informatiile :D
ionitaaa
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Mar 2009, 14:57

Mesajde alexandre » 23 Mar 2009, 15:48

^Sau va incerca si cu siguranta va reusi sa isi profundeze cunostiintele pe cont propiu si acasa. :wink: Eu zic ca nu conteaza numai interesul din partea profesorului, dar putina vointa trebuie sa vina din partea elevului. :wink:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde mihaelapred » 24 Mar 2009, 15:49

si dorinta copilului de a invata este foarte importanta... daca nu ii sta capul la invatat , cu siguranta nu v-a avea rezultate bune. iar in cazul asta de cele mai multe ori se da vina pe profesor.... ca nu face el tot ce ar trebui
mihaelapred
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Mar 2009, 14:50


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator