profesor debutant-cum o sa fac fata?

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

profesor debutant-cum o sa fac fata?

Mesajde mikicoman » 31 Iul 2007, 13:44

De la 1 septembrie 2007 voi intra in primul meu an ca dascal de limba si literatura romana. Am fost repartizata, pe un post de titular, la un liceu "bunicel"-asa l-au numit profesorii care au mai predat acolo. Fiindca din cls a V-a eu am dorit sa fiu doar profesoara de romana, am lasat la o parte salariul si celelalte probleme din invatamant si m-am pregatit sa devin profesor. am fost sfatuita sa fiu exigenta cu copii, sa nu mi se urce in cap.
Acum eu ma intreb: Cum pot face asta? recunosc - am citit o mare parte de literatura de specialitate: metode, teorii, ce sa faci, ce sa nu faci la catedra, etc? insa, din pacate, la cei tineri teoria se impaca mai greu cu practica. Si va intreb pe dvs. cum sa ma impun? eu imi doresc foarte mult ca orele mele sa fie o reusita si o parte dintre elevii pe care ii voi avea sa manifeste dragoste de literatura si limba. Insa raman si ceilalti care au obiceiul sa ti se urce in cap, sa faca mistouri, sa deranjeze clasa....
Va multumesc! :roll:
mikicoman
 
Mesaje: 53
Membru din: 18 Iun 2007, 16:32

Profesor debutant

Mesajde nada » 31 Iul 2007, 17:15

Sfatul meu este sa te straduiesti sa le fii apropiata, sa ii ajuti sa iubeasca obiectul pe care il predai insa nu uita sa fii in acelasi timp ferma si sa nu faci compromisuri de nici un fel.
Fii "o mana de fier intr-o manusa de catifea" si ai incredere in tine. Copiii ataca atunci cand simt ca nu esti sigura pe tine. Sunt sigura ca vei reusi. Mult succes!
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde casienutza » 27 Aug 2007, 14:07

Am si eu o intrebare!Sunt actuala studenta in anukl 4 la sectia romana-franceza si as vrea sa dau examen pt suplinitoare necalificata la franceza1Are cineva idee cand se da examenul /si ce acte imi sunt necesare?Va multumesc mult!
casienutza
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Aug 2007, 14:00

Mesajde casienutza » 27 Aug 2007, 14:08

Am si eu o intrebare!Sunt actuala studenta in anukl 4 la sectia romana-franceza si as vrea sa dau examen pt suplinitoare necalificata la franceza1Are cineva idee cand se da examenul /si ce acte imi sunt necesare?Va multumesc mult!
casienutza
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Aug 2007, 14:00

Profesor debutant

Mesajde nada » 27 Aug 2007, 14:35

Examenul de suplinire deja a avut loc. Acum e perioada in care se fac repartizarile.
"Ca sa fii dascalul altora, trebuie sa fi fost tu insuti ucenic multa vreme" proverb latin

http://scoli.didactic.ro/scoala_gimnazi ... are_piscu/
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde mikicoman » 27 Aug 2007, 15:30

Eu te sfatuiesc sa mergi totusi la inspectorat, sa-ti faci un dosar si sa-l lasi acolo in asteptare. E posibil sa fii sunata si sa prinzi un post bunicel la care a renuntat altcineva. Multa bafta!
mikicoman
 
Mesaje: 53
Membru din: 18 Iun 2007, 16:32

Mesajde elle24 » 28 Aug 2007, 23:10

Testarile pentru suplinitorii necalificati se sustin in 4-5 septembrie. Cred ca depunerea dosarelor incepe din 3 sept. Asa ca, inca mai ai timp. Multa bafta! :)
elle24
 
Mesaje: 108
Membru din: 19 Ian 2007, 10:17

Mesajde bobby_cris » 08 Sep 2007, 14:57

Si eu sunt nou. Predau limba engleza incepand de anul acesta. Mie groaza sa ma gandesc cum voi face fatza. Predau la o scoala dintro comuna d langa Arad unde nici macar manuala nu am destule. La clasa a sasea am 6 de la o editura de care nici macar nu am auzit, iar la clasa a saptea am 2 in conditiile in care am 50 de elevi de a sasea si tot atatia de a saptea. Habar nam cum o sa ma descurc cu ei in conditiile astea :?
bobby_cris
 
Mesaje: 8
Membru din: 06 Sep 2007, 13:00

Mesajde coman » 15 Sep 2007, 19:17

si eu sunt noua in invatamant, voi preda limba romana la gimnaziu, profesor necalificat si intampin deja probleme, nu cu copii dar cu doamna directoare care dupa ce mi-a fost repartizat postu la sedinta publica, dupa 2 zile a trimis o doamna pensionara la inspectorat sa-i dea ei postu.
daca chia voia trebuia sa mearga la examen cum am fost eu nu dupa ce s-au facut repartitiile.
bineinteles eu sunt pe post dar doamna nu ma suporta cred ca mi-am gresit debutul in cariera, nu stiu daca o sa fac fata presiunilor din partea ei.
... dar traim in Romania si ne putem astepta la orice
coman
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Aug 2007, 15:46

Mesajde cristina_gl » 08 Oct 2007, 14:37

Draga Coman, un profesor pensionar nu trebuie sa dea examen pentru a obtine ore la catedra. El este deja calificat si chemat acolo unde scoala are deficit, deci nu poate sa acopere toate orele cu profesorii pe care ii are deja. Daca tu ai ramas pe post, nu vad de ce ar trebui sa-ti faci atatea probleme. Doamna isi vede de orele dumneai, tu de ale tale. Presiuni si neintelegeri sunt in orice scoala; esential este sa avem o activitate optima cu clasa, sa ne putem separa, in fata copiilor, de toate aceste neajunsuri care tin de relatiile interumane. Pentru mine deseori orele au avut un rol terapeutic, in sensul ca m-au facut sa uit de probleme, griji, micile neintelegeri cu colegii. Dupa ce ies de la ora am alta stare de spirit, pentru ca elevii ma fac sa intineresc instantaneu si ma ,,molipsesc" de tineretea lor. :lol: In plus, stiu ca am o responsabilitate enorma, deci nu-mi permit sa ma las influentata de cine stie ce conflicte reale sau imaginare. Copiii n-au nicio vina pentru nervii/nemultumirile mele, deci fac in asa fel incat sa nu-mi revars frustrarile asupra lor. Incearca sa te detasezi la ore, fa-ti treaba cu gandul doar la ea si o sa vezi ca, incet-incet, o sa ai puterea sa ignori si restul. Si... sper ca n-ai sa te superi pe mine daca iti dau o sugestie: fii mai atenta la ortografie si chiar la exprimare, caci predai limba romana.

In general, e greu inceputul la catedra, ca orice inceput dealtfel. Imi amintesc si eu emotiile in fata primei ore, dupa o noapte in care am repetat la infinit ce aveam de predat, gandindu-ma obsedant daca ma voi face sau nu inteleasa. In orice caz, mi-am propus (si cred ca am reusit) sa nu las sa se vada emotiile, nesiguranta. Elevii simt aceste lucruri, speculeaza si profita de ele. Consider de asemenea ca e necesar sa ne castigam respectul in fata lor nu prin atitudini dure si extrem autoritare, ci printr-o fermitate bine gandita si aplicata. Apoi... sa nu ne fie rusine daca ne intreaba ceva si nu stim raspunsul. Mi s-a intamplat de multe ori sa fiu nevoita sa dau o replica de genul ,,o sa ma documentez in acesta privinta". Sigur, cand e vorba de chestiuni de baza, de continuturi cheie, nu avem voie sa nu stim. :) Este nevoie si de multa rabdare. O relatie buna cu clasa se construieste treptat. Mai intai, vezi ochii copiilor care exprima curiozitate, indoiala, retinere. Apoi, observi cum se relaxeaza si capata curaj: sa intrebe, sa rada cand e cazul, sa-si spuna ofurile si asa mai departe. Raceala de la inceput este fireasca. Sigur ca sunt si elevi cu comportamente indezirabile, speculati care vor sa profite de punctele noastre slabe. Un regulament al clasei la disciplina pe care o predam, realizat impreuna cu elevii la prima ora de curs si aprobat de ei, ar putea sa rezolve din probleme. Cert e ca ei au nevoie sa fie implicati, sa le aratam ca avem incredere in ei. Pentru cei cu adevarat obraznici si iresponsabili exista regulamentele scolare generale. Insa, dincolo de sanctiuni si amenintari, exista sufletul lor, spre care, cred eu, e obligatoriu sa inaintam inca de la inceput.
cristina_gl
 
Mesaje: 112
Membru din: 14 Ian 2004, 11:14
Localitate: Galati

Mesajde magda_bejan22 » 26 Feb 2008, 00:09

Ma bucur nespus ca am gasit acest site, care, sper eu, sa imi raspunda la nenumaratele intrebari pe care le am in legatura cu profesia pe care mi-am ales-o. Sunt studenta in anul 4 la Facultatea de Litere, specializare Romana-Engleza. Imi doresc de la 12 ani sa fiu profesor, cred ca am aptitudini pentru aceasta si am muncit cat de mult am putut ca sa dobandesc suficiente cunostinte pe parcursul liceului si al facultatii pe care sa le transmit mai departe :D Motivul pentru care va scriu acum e ca sunt extrem de derutata...nu stiu ce trebuie sa fac mai departe.... :oops: in curand o sa-mi dau licenta...apoi? unde sa merg? trebuie sa astept pana dupa titularizare? si despre titularizare unde ma pot interesa? mentionez ca sunt din oradea si tintesc un post din localitate- am medii frumoase, am si luat bursa cateva semestre... dar nu stiu de unde sa o iau daca vreau sa concurez pentru un post....imi cer scuze pentru multitudinea intrebarilor, dar sper din toata inima ca se afla printre dumneavoastra profesori care au abilitatea de a-mi dezlega 'enigmele' , as vrea sa o iau din timp pentru a putea incepe sa predau din toamna.
Astept cu nerabdare orice sugestie si va multumesc anticipat! Toate cele bune... :P
magda_bejan22
 
Mesaje: 4
Membru din: 25 Feb 2008, 23:46


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori