Profesoara de geografie demisa pentru ca a batut un elev

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Profesoara de geografie demisa pentru ca a batut un elev

Mesajde shelly_webster » 24 Mar 2008, 17:58

Tocmai am vazut aceasta stire la televizor si mi se pare extraordinar de nedrept ca un om care are atatia ani de scoala, examene, inspectii, grade si multe alte cursuri de perfectionare, sa fie demis atat de usor, doar pentru ca a lovit un elev iar un elev ,care beat fiind, intra in scoala, desfigureaza in bataie o profesoara care primeste saptamani de spitalizare, este exmatriculat pe timp de un an. Unde este dreptatea?
De ce prezentatorii de stiri ne prezinta ca fiind niste monstri? In ochii lor suntem niste fiare care mergem la ore doar pentru a astepta ca un "biet" copil sa greseasca pentru a-l pedepsi aspru. Intr-adevar, au mai fost prezentate si cazuri in care o profesoara era amenintata sau batuta de catre un elev mai violent, dar pana la urma cine a fost gasit vinovat de situatie? Bineinteles profesoara.
Am simtit pe pielea mea cruda realitate. La facultate ne invata sa lucram cu clase ideale, cu elevi interesati sa invete ceva, cuminti si dragalasi si bineinteles ca abia asteptam sa ajungem si noi la catedra. In realitate lucrurile stau altfel, sunt prea putini copii interesati care nu pot invata din cauza celor indisciplinati si dezinteresati si care, din nefericire, sunt foarte multi. M-am confruntat si cu elevi cu ADHD, foarte galagiosi si obraznici. Am aplicat toate metodele, am incercat sa-i atrag prin tot felul de joculete si multe alte activitati dar efortul meu a fost in zadar (bataia nu face parte dintre metodele incercate si sunt convinsa ca nici lucrul acesta nu i-ar fi motivat). M-am adresat directiunii care in loc sa ia masuri mi-a spus ca daca nu pot sa fac fata in invatamant sa-mi gasesc un alt loc de munca (si ma gandesc foarte serios la acest lucru). M-am adresat si parintilor, le-am spus cum se comporta copiii lor la scoala dar mi-au spus ca nu au ce sa le faca. Astfel de copii te aduc in stadiul in care nu mai poti sa te mai controlezi si .... Inca sunt tanara si mai am ceva rabdare, dar peste cativa ani ....Sper doar sa-mi imi gasesc un loc mai bun de munca iar apoi.....Oricum nimeni nu ia atitudine si vad ca se merge din ce in ce mai rau. Astept comentariile dumneavoastra si mai ales sfaturi.
shelly_webster
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Ian 2008, 19:00

bataia

Mesajde happiness » 25 Mar 2008, 20:33

Indiferent cat de tare te scoate din sarite un elev,nu ai dreptul sa te atingi de el,mi se pare sub demnitatea unui cadru didactic.Bataia nu este rupta din rai,nici acasa si nici la scoala,iar cei care au probleme cu nervii si nu se pot stapani ar fi mai bine sa se reprofileze.Este adevarat ca sunt si elevi violenti,dar noi ar trebui sa le fim exemplu.Ca mama mai ales,ma revolta acest tip de stiri-profesori care bat elevi.Nu iti trimiti copilul la scoala sa ti-l bata profesorii,nu?Chiar daca are grade si vechime,cred ca acea profesoara,care a abuzat mai multi elevi,isi merita soarta.Dar,exista si un mare dar,se va aplica aceasta pedeapsa tuturor cadrelor didactice care bat elevii?Mira-m-as!
happiness
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Oct 2006, 20:29

Mesajde adrianab » 29 Mar 2008, 20:04

Cadrele didactice merg la scoala pentru "a fi sacul de box" al elevilor?!?
Dar...daca asta e "placerea" domnului elev sau a parintelui (care de multe ori il trimite la scoala, ii da bani pt ceva mancare, ii plateste meditatiile etc - totul se rezuma la partea finaciara- uitand sa mai si discute) atunci sa fim ceea ce vor ei. Sa-i lasam sa ne calce in picioare, sa stam cu mainile la spate in timp ce ei dau, sa ne uitam la camasa alba stropita intentionat cu tus - pe care am cumparat-o strangand bani de vreo 3-4 luni si tot asa.
Multumim de intelegere sistemul si celor pe care am dori sa-i educam!
P.S. Nu sunt de acord cu bataia, dar nici cu bataia de joc
adrianab
 
Mesaje: 292
Membru din: 05 Mar 2006, 15:10

Re: bataia

Mesajde shelly_webster » 02 Apr 2008, 19:24

happiness scrie:Indiferent cat de tare te scoate din sarite un elev,nu ai dreptul sa te atingi de el,mi se pare sub demnitatea unui cadru didactic.Bataia nu este rupta din rai,nici acasa si nici la scoala,iar cei care au probleme cu nervii si nu se pot stapani ar fi mai bine sa se reprofileze.Este adevarat ca sunt si elevi violenti,dar noi ar trebui sa le fim exemplu.Ca mama mai ales,ma revolta acest tip de stiri-profesori care bat elevi.Nu iti trimiti copilul la scoala sa ti-l bata profesorii,nu?Chiar daca are grade si vechime,cred ca acea profesoara,care a abuzat mai multi elevi,isi merita soarta.Dar,exista si un mare dar,se va aplica aceasta pedeapsa tuturor cadrelor didactice care bat elevii?Mira-m-as!


Ideea nu era doar aceea ca unii profesori inca mai aplica metode comuniste de educare, dar si aceea ca unii elevi inteleg gresit democratia si tin cont doar de drepturile pe care le au si uita ca mai au si obligatii. Sunt copii din cauza carora nu ne putem tine orele, copii care ne injura, asculta muzica pe telefonul mobil in timpul orelor si care, daca sunt "deranjati" de profesorul care polueaza fonic sala de clasa incercand sa isi tina lectia, incep sa ameninte, si citez o amenintare catre o colega de-a mea : "M****i m**i, stiu unde stai si o sa-ti dau foc la casa sau o sa iti iau gatul la coltul strazii cand te prind!" Ei atunci, draga mamica, daca asa va educati copilul atunci dumneavoastra aveti nevoie de un consult psihiatric.
shelly_webster
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Ian 2008, 19:00

Mesajde shelly_webster » 02 Apr 2008, 19:42

adrianab scrie:Cadrele didactice merg la scoala pentru "a fi sacul de box" al elevilor?!?
Dar...daca asta e "placerea" domnului elev sau a parintelui (care de multe ori il trimite la scoala, ii da bani pt ceva mancare, ii plateste meditatiile etc - totul se rezuma la partea finaciara- uitand sa mai si discute) atunci sa fim ceea ce vor ei. Sa-i lasam sa ne calce in picioare, sa stam cu mainile la spate in timp ce ei dau, sa ne uitam la camasa alba stropita intentionat cu tus - pe care am cumparat-o strangand bani de vreo 3-4 luni si tot asa.
Multumim de intelegere sistemul si celor pe care am dori sa-i educam!
P.S. Nu sunt de acord cu bataia, dar nici cu bataia de joc

Corect. Nici eu nu sunt de acord cu bataia si, oricum, profesorii tineri nu bat elevii, poate mai sunt vreo cativa profesori mai spre pragul pensiei care inca mai folosesc metode comuniste de educare, dar, oricum, un copil bine educat si silitor nu o sa fie batut.
shelly_webster
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Ian 2008, 19:00

Mesajde ramonarusu » 04 Apr 2008, 17:18

Elevii nostri si parintii lor care au "uitat" ca trebuie sa le dea copiilor si educatie, nu numai bani de buzunar isi cunosc foarte bine numai drepturile, nu si obligatiile. Copilasii acestia "bine crescuti" stiu foarte bine ca profesorii nu au, practic, nici un mijloc de a-i disciplina. NICI MACAR UNUL! Si de aceea se comporta ca atare.
ramonarusu
 
Mesaje: 3
Membru din: 27 Mar 2008, 20:20


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator